Salı, Ekim 27, 2020

Google Chrome Her Zamankinden Daha Güvenli Hale Geliyor

Chrome, şirketlere gönderilen kötü amaçlı yazılım ve diğer tehditleri içerebilecek riskli dosyaları taramak için Gelişmiş Koruma Programı’nın özelliklerini genişleteceğini duyurdu. Bu duyuruyla beraber Google Chrome, artık olduğundan daha güvenli hale geliyor.

Şirket, gazetecilerin, siyasi organizasyonların, aktivistlerin ve hedefli çevrimiçi saldırı riski daha yüksek olan diğer kullanıcıların hesaplarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için ilk olarak üç yıl önce Gelişmiş Koruma Programını (APP) tanıtmıştı.

APP, kullanıcılarını hali hazırda phishing (yemleme) ataklarından oldukça iyi bir şekilde korumaktadır. Bu nedenle siber suçlular, artık kötü amaçlı dosyaları indirmeleri için kullanıcıları kandırmaya çalışıyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Google APP, kötü amaçlı olabilecek bir dosya indirdiklerinde kullanıcılarını uyarmaya başladı.

Ancak yeni bir blog gönderisine göre şirket, kullanıcılara , dosyayı açmadan önce Google Güvenli Tarama’daki tam kötü amaçlı yazılım algılama teknolojisi paketi tarafından taranmak üzere riskli dosyalar gönderme olanağı sağlayarak programını genişletiyor . Bu, kullanıcıların daha fazla korunmasına yardımcı olurken, Google ayrıca bulutta barındırılan bu taramaların kendi kötü amaçlı dosyaları tespit etme becerisini önemli ölçüde artıracağını da beklemektedir.

Riskli dosyaları Google’a gönderme

Google’ın Gelişmiş Koruma Programı’nın bir kullanıcısı bir dosya indirdiğinde, Güvenli Tarama, şüpheli görünüp görünmediğini değerlendirmek için önce dosyanın karma değerlerini içeren meta verileri kullanarak hızlı bir kontrol gerçekleştirir.

Güvenli Tarama’nın riskli olarak gördüğü ancak açıkça güvensiz olmadığı tüm indirmeler için, kullanıcılara bir uyarı ve taranacak dosyayı gönderme yeteneği sunulacaktır. 

Kullanıcı dosyayı Google’a göndermeyi seçerse, Chrome dosyayı Google Güvenli Tarama’ya yükleyecek. Ardından statik ve dinamik analiz tekniklerini kullanarak gerçek zamanlı olarak tarayacaktır. Kısa bir bekleyişin ardından Chrome, Güvenli Tarayıcı dosyanın güvenli olmadığını belirlerse kullanıcıyı uyarıcak. Kullanıcılar, dosyanın güvenli olduğundan eminlerse, yine de bu uyarıyı atlayabilir ve taramadan bir dosyayı açabilir. Güvenli Tarama ek güvenlik için, kendisine yüklenen tüm dosyaları tarandıktan kısa bir süre sonra ise siler.

Çevrimiçi hesapları için ek güvenlik arayanlar için, Google’ın Gelişmiş Koruma Programı’na kaydolmak ücretsizdir ve yalnızca birkaç dakika sürer. İlgili linke tıklayarak kısa bir süre içinde kaydolabilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

Adobe Fresco boyama uygulaması artık iPhone’da mevcut

Ayrıca yeni bir lekeleme aracı, zaman atlamalı video kontrolleri ve yorumlar. Adobe, geçtiğimiz yıl iPad ve Surface cihazlarına suluboya, yağ...

Netflix 48 saatlik StreamFest ile abonelikleri artırmayı planlıyor

Netflix, yayın hizmetini abone olmayanlar için ücretsiz hale getiren, 4 Aralık'ta başlayacak iki günlük bir etkinlik olan StreamFest'i planlıyor. Etkinlik, Netflix Android uygulamasının...

Quibi kapandığını doğruladı

Quibi'nin kurucuları, fikrin 'yeterince güçlü' olmayabileceğini kabul etti. Jeff Katzenberg / Meg Whitman liderliğindeki Quibi'nin piyasaya sürülmesinden ancak altı...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin