Pazar, Ekim 25, 2020

Google haber içeriği için 3 yılda 1 milyar dolar ödeyecek

Google, şirketin haber endüstrisindeki hakimiyeti üzerindeki gerilimleri azaltmaya yönelik son çabası olan içerikleri için önümüzdeki üç yıl içinde yayıncılara 1 milyar dolar ödeyecek.

Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada, haber ortaklığı programı için Almanya, Brezilya, Arjantin, Kanada, İngiltere ve Avustralya’daki yaklaşık 200 yayınla anlaşma imzaladığını söyledi.

CEO Sundar Pichai bir blog gönderisinde “Bugüne kadarki en büyük mali taahhütümüz – yayıncılara farklı türden bir çevrimiçi haber deneyimi için yüksek kaliteli içerik yaratma ve seçme ödeyecek,” dedi.

Google Haber

Perşembe günü, yayıncıların hikayeleri zaman çizelgeleri gibi özelliklerle paketlemesine olanak tanıyan hikaye panelleri içeren Google’ın News Showcase’i Brezilya ve Almanya’da açılıyor. Google Keşfet ve Arama’da yayınlanmadan önce ilk olarak Android’de Google Haberler’de, ardından Apple iOS’ta görünecektir.

Kaydolan yayınlar arasında Almanya’dan Der Spiegel ve Stern ile Brezilya’dan Folha de S.Paulo yer alıyor.

Video, ses ve günlük brifingler gibi diğer özellikler de işin içinde. Pichai, Google’ın programı diğer ülkelere, yani Hindistan, Belçika ve Hollanda’ya genişletmek için çalıştığını söyledi. ABD’nin dahil edilip edilmeyeceğini söylemedi.

Finansman, kuşatılmış haber endüstrisi ile gerilimleri hafifletmek isteyen Google tarafından Haziran ayında başlatılan bir haber lisanslama programına dayanıyor. Haber şirketleri Google’ın ve Silikon Vadisi rakibi Facebook’un reklam gelirlerinden aslan payını alırken ticari medyadan aldıkları haber içeriğinin bedelini ödemesini istiyor.

Ancak şüpheciler devam ediyor.

Avrupa Yayıncılar Konseyi, bunun Google’ın yasaları ve hükümetin müzakere etmelerini sağlamak için gerçekleştirdiği önlemleri engelleme girişimi olduğunu söyledi.

Konseyin icra direktörü Angela Mills Wade, “Birçoğu Google’ın algılanan stratejisi hakkında oldukça alaycı” dedi. “Bir ürünü piyasaya sürerek, hüküm ve koşulları belirleyebilir, adil bir müzakere için koşullar yaratmak için tasarlanmış mevzuatı baltalayabilir ve haber üretimini finanse etmeye yardımcı olduklarını iddia edebilirler.”

Konseyin üyeleri arasında Alman yayıncı Axel Springer ve teknoloji devlerinin platformlarında görünen haber hikayelerinin bedelini ödemesini sağlamak için yıllardır süren bir mücadele veren İngiliz medya kralı Rupert Murdoch’s News Corp. da bulunuyor.

Google Facebook

Bazı ülkelerde Google ve Facebook için tazminat üzerindeki baskı artıyor.

Avustralya hükümeti, Facebook ve Google’ın Ekim ayı başında kullandıkları haber içeriği için ülkenin medya şirketlerine ödeme yapmasını sağlamak için bir yasa tasarısı hazırlıyor. Facebook, Avustralya haber içeriğini para ödemek yerine engellemekle tehdit ederek yanıt verdi.

Fransa’da Google, yakın tarihli bir Avrupa Birliği direktifinin gerektirdiği gibi, hükümetin yayıncılara lisans ücreti talepleriyle mücadele ederken bazı hikayelerin parçalarını göstermeyi reddetti.

Facebook geçen yıl Wall Street Journal, Washington Post, USA Today de dahil olmak üzere ABD haber şirketlerine manşetlerine ödeme yapma planını açıkladı – bazı durumlarda milyonlarca dolar olduğu bildirildi. Ayrıca 2019’da, yerel haber ortaklıklarına ve üçüncü taraf doğruluk kontrolüne odaklanarak haber girişimlerine üç yıl boyunca 300 milyon dolar yatırım yaptığını söyledi.

Bugün En Çok Okunanlar

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

Tesla Çinde üretilen otomobiller Avrupa’ya ihraç edilecek

Hızla büyüyen ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Şangay'daki yeni fabrikasında üretilen otomobilleri bu ay Avrupa'ya ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin