Cumartesi, Temmuz 11, 2020

Google Site Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google uygulamalarını kullanmak için alan adınızı doğrulamadıysanız o zaman bu makalemiz tam olarak sizin için! Bu rehberde size Google site doğrulama nasıl yapılır göstereceğiz. Bunu yapmak içinse iki adet Google site doğrulama yöntemi kullanılabilir: TXT kaydı aracılığıyla ve HTML dosyasıyla.

Google site doğrulama;

 1. Neden Google Site Doğrulama Yapmalısınız?
 2. Google Site Doğrulama için 2 Yöntem

Neden Google Site Doğrulama Yapmalısınız?

Bir domain adı web siteniz en önemli elementlerinden biridir. Tıpkı ev adresiniz gibi domain adı da web tarayıcıların ziyaretçileri sitenize yönlendirmesine izin verir. Bu nedenden dolayı bütün domainler farklı olmalıdır.

Bu konuyla ilişkili olarak Google Uygulamaları da alan adınızın tek ve gerçek sahibi olduğunu bilmek için doğrulama gerektirmektedir. Google site doğrulama işlemiyle Google’ın G SuiteDrive Enterprise, ve Cloud Identity gibi hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Google Site Doğrulama için 2 Yöntem

Google Uygulamaları alan adınızı Alan Adı Sunucusu (DNS) kayıtlarınıza bir TXT kaydı ekleyerek veya HTML doğrulama dosyasını sitenize yükleyerek yapabilirsiniz. İki yönteme de göz atarak size daha iyi uyanı seçmekte özgürsünüz.

1. TXT Kaydı ile Domain Doğrulama

Bu yöntem eğer web hosting hizmetiniz bir DNS Alan Editörüne sahipse çalışmaktadır. Eğer Hostinger’ın web hosting hizmetini kullanıyorsanız DNS Alan Editörünü hPanel’inizin Gelişmiş kısmında bulabilirsiniz.

İşte bir TXT kaydıyla Google site doğrulama:

 1. Hosting hesabınızdan DNS Zone Editor‘e (DNS Alan Editörü) gidin.
 2. TXT (Text) kısmını bulun ve Add New’e (Yeni Ekle) tıklayın.
 3. Atanan boşluğa biraz bilgi girmeniz gerekecektir. Hangi kısma hangi bilgiyi girmeniz gerektiğine dair açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra Create‘e (Oluştur) tıklayın.
  • Host – çoğu zaman bu alanı kuyruklu a (@) ile doldurabilir veya boş bırakabilirsiniz.
  • TXT value – bu alan Google Uygulamaları alan adınızın güvenlik numarasına, yani 68 karakter uzunluğunda google-site-verification ile başlayan numaraya ihtiyacı vardır. Güvenlik numaranızı Google Uygulamaları Yönetici konsolunda bulabilirsiniz.
  • TTL – adı Time to Live, yani Türkçe karşılığıyla Yaşama Süresi olan bu alan yeni sistemin DNS kaydını dünyaya ne kadar hızlı ileteceğini belirlemenize izin verir. TTL’nin varsayılan süresi 14400 saniyedir (4 saat).
 4. İşte bu kadar! Eğer işlem başarılı olursa yeni TXT kaydı da TXT kısmında belirecektir. Google Uygulamaları alan adı değişikliklerinin geçerli olması genellikle iki üç saati bulur.

2. Alan Adınızı Dosya Yöneticisi Aracılığıyla bir HTML Dosyası Yükleyerek Doğrulama

Eğer bir web sahibiyseniz ve sadece bir FTP‘ye veya Dosya Yöneticisine erişiminiz varsa bu yöntemi kullanmak isteyebilirsiniz. Hostinger’da Dosya Yöneticisi‘ni hPanel’inizin Dosyalar kısmında bulabilirsiniz.

İşte Google Uygulamaları alan adınızı doğrulamak için Dosya Yöneticisi ile HTML dosyası yükleme:

 1. Hosting hesabınızdan File Manager‘a (Dosya Yöneticisi) geçin.
 2. public_html dizinini açın ve .htaccess dosyanızı bulun.
 3. .htaccess dosyasının adını sağ tıklayıp Yeniden Adlandır‘a tıklayarak .eskihtaccess olarak değiştirin.
 4. public_html dizinine geri dönün ve Dosya Yükle tuşuna basın.HTML doğrulama dosyanızı public_html dizinine yükleyin. Bu dosyayı Google Uygulamaları Yönetici konsolundan indirebilirsiniz.
 5. HTML doğrulama dosyanızı yükledikten sonra dizin yolunu – alanadiniz.com/htmldosyaadi.html girerek bir web tarayıcısında dosyayı açın. Eğer dosyayı doğru bir şekilde yüklediyseniz kodla birlikte google-site-verification yazısını HTML dosya adında görmelisiniz.
 6. Google Uygulamaları Yönetici konsolunuza dönün ve doğrulama işlemine Doğrula tuşuna tıklayarak devam edin. Doğrulama işlemi bir saat kadar sürebilir.
 7. Alan adınızı doğruladıktan sonra .eskihtaccess dosyasının adını .htaccess‘e geri döndürdüğünüzden emin olun.

Bugün En Çok Okunanlar

Instagram fotoğrafıyla viral olan 61 yaşındaki Madonna’nın gençlik sırrı ne?

Dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Madonna, Instagram’da verdiği pozla sosyal medyanın gündemine oturmuştu. 61 yaşındaki şarkıcının aynanın karşısında verdiği pozu 600 binden fazla takipçisi beğendi.

Amber Heard’dan Johnny Depp’e yeni suçlamalar: “Uyuşturucu fotoğrafları” mahkemeye sunuldu

Johnny Depp’in tabloid gazete The Sun’a açtığı dava bu hafta görülmeye başlandı. 57 yaşındaki aktörün, eski eşi Amber Heard’a şiddet uyguladığını ileri...

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia…

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia edildi. Bu kararın ardından sosyal medyada markayı destekleyen ve...

Johnny Depp, kızına 13 yaşındayken kızına marihuana içirdiğini itiraf etti: “Sorumlu bir ebeveyn olmak istedim”

Johnny Depp, kızı Lily-Rose’a 13 yaşındayken marihuana verdiğini açıkladı ve bunun “sorumlu ebeveynlik” olduğunu iddia etti. Aktörün açıklaması, The Sun...

Benzer Haberler

Tails Linux OS Sürüm 4.8, Büyük Güvenlik Güncelleştirmeleriyle Çıktı

Artık Tails'in yeni bir sürümü indirilebiliyor ve bu sefer son aşama, bu Linux dağıtımını çalıştırırken kullanıcıları korumak için gereken bir dizi güvenlik...

Apple Watch, yaklaşan watchOS 7 sürümü ile daha hızlı hissedecek

WWDC'de Apple, bu sonbaharda Apple Watch'a gelecek olan watchOS 7 güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme , paylaşılabilir ve bulunabilir saat yüzü yapılandırmaları, uyku takibi, otomatik...

Linux Mint 20 ISO sonuçlandı, önümüzdeki günlerde piyasaya sürülecek

Linux Mint 20 stabil sürümleri test edilmiştir ve şimdi serbest bırakılması için onaylanmıştır. Linux Mint ekibi hala ana web sitesini herhangi bir bilgi...

Windows Dosya Kurtarma, Microsoft tarafından silinen verilerin kurtarılmasına yardımcı olan yeni bir uygulama

Microsoft, önemli bir dosyayı yanlışlıkla sildiyseniz veya diskinizde, flash sürücünüzde veya bellek kartınızda bozuk veriler varsa kullanışlı olabilecek bir dosya kurtarma uygulamasını...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Instagram fotoğrafıyla viral olan 61 yaşındaki Madonna’nın gençlik sırrı ne?

Dünyaca ünlü Amerikalı şarkıcı Madonna, Instagram’da verdiği pozla sosyal medyanın gündemine oturmuştu. 61 yaşındaki...

Amber Heard’dan Johnny Depp’e yeni suçlamalar: “Uyuşturucu fotoğrafları” mahkemeye sunuldu

Johnny Depp’in tabloid gazete The Sun’a açtığı dava bu hafta...

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia…

LC Waikiki Ürünlerinde LGBT sembollerini andıran gökkuşağı vb. kullanılmayacağı iddia...