Pazar, Ekim 25, 2020

Google, Türkiye’deki reklamlara yüzde 5’lik kesinti ekledi

Google’ın bugün müşterilerine e-posta ile duyurduğu haber Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Şirket, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 3 ülkede 1 Kasım 2020’den itibaren yayınlanan reklamlar için yeni tarife uygulayacağını duyurdu. Yeni tarifeyle yüzde 5’lik ek kesinti ekleneceği öğrenildi. Diğer iki ülke ise; Birleşik Krallık ve Avusturya.

Arama motoru Google, Kasım ayından itibaren Türkiye’de bulunan müşterilerinden yüzde 5’lik ek bir kesinti alacağını duyurdu. Şirkete reklam verenlerin ödeyeceği bu miktarı Google yüzde 5 yasal işletim maliyeti olarak tanımlıyor.

Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamda ise şu ifadeler kullanıldı:

  • ”Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır”

Birleşik Krallık ve Avusturya’da da benzer bir uygulama geliyor

Türkiye’nin yanı sıra Avusturya’da da yüzde 5’lik bir ek kesinti uygulayacağını duyuran Google bu rakamı Birleşik Krallık için ise yüzde 2 bandında belirledi.

Bu iki ülkede de hizmet vergisi ödemekle yükümlü olan şirketin Türkiye’de ödeyeceği hizmet vergisi oranı ise yüzde 7.5 olarak belirlendi. Vergi; 20 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle alınan karara göre uygulanacak.

Bugün En Çok Okunanlar

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

Tokyo Olimpiyatları: Rus Bilgisayar Korsanları Oyunları Hedef Alıyor

İngiliz yetkililere göre, Rus bilgisayar korsanları Tokyo Olimpiyatları Oyunlarını kesintiye uğratmayı hedefliyor. İngiltere dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın GRU askeri istihbaratının ilgili yetkililere ve...

Google Arama, Alışveriş ve Eğitim için yeni Google Lens özelliklerini duyurdu

Google Lens ile, kameranızı kullanarak gördüklerinizi arayabilirsiniz ve Google Lens artık bitkileri, hayvanları, önemli noktaları ve daha fazlasını belirlemenize yardımcı olmak için,...

PS5 fan optimizasyonları sistem güncellemeleriyle gelecek

Sony'nin eski büyük PS5 hayranı, kısa süre önce piyasaya sürülen PlayStation 5 parçalanmasının en önemli özelliklerinden biriydi, ancak bu fan zamanla gelişmeye hazır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin