Perşembe, Ekim 29, 2020

Google’ın Android’e getirmesi gereken 8 iOS 14 özelliği

Apple ve Google, mobil işletim sistemlerinin bir sonraki büyük sürümünü, daha sonraki yıllarda piyasaya sürüleceklerini duyurdular. Google, Android 11’i konuşmalara, kişilere ve gizliliğe odaklanan ilk duyurdu ve Apple, geçen ay WWDC 2020’de iOS 14 ile aynı şeyi izledi.

Hem iOS hem de Android bu noktada çok olgun işletim sistemleri olsa da, bazı yönler arasında hala bir özellik eşitsizliği var. Her iki şirketin de işletim sistemlerindeki yeni özellikler için birbirlerinden ilham alması oldukça yaygındır. Örneğin, Apple, ilk halka çıkışından bu yana Android’de bulunan bir özellik olan iOS 14’teki ana ekrana widget’lar desteği ekledi. Benzer şekilde, Android 11’deki yeni ekran görüntüsü önizleme arayüzü iOS’a çok benziyor. Dolayısıyla, benzer satırlarda, Google’ın iOS 14’ten ilham aldıktan sonra Android’in bir sonraki Android sürümüne eklemesini umduğum özelliklerin bir listesi aşağıdadır.

1. Widget Yığını

Apple, iPhone’un ana ekranına widget desteği eklemek için kendi zamanını almış olabilir, ancak bazı şekillerde uygulanması, Google’ın Android’de yaptıklarından daha üstündür. Widget’lar iOS 14’teki Yığın temel olarak kullanıcıların bir widget’ı diğerinin üzerine yığınlamasına izin verir. Bu şekilde, ana ekranlarında birden fazla pencere öğesi olabilir, ancak yalnızca bir tane için yer açmak zorunda kalırlar. İOS 14’teki yığılmış widget’lar, size en alakalı widget’ı göstermek için günün konumuna ve saatine bağlı olarak otomatik olarak döngü yapar. Ayrıca yukarı veya aşağı kaydırarak aralarında dolaşabilirsiniz.

Android’deki widget’lar, etkileşimli oldukları için Apple’ın iOS 14’teki uygulamasına kıyasla daha güçlüdür, ancak Google’ın benimsenmelerini artırmak için bunları üst üste yığma yeteneğini eklemesi gerekir.

2. Evrensel Arama

Tamam, teknik olarak bu, iPadOS 14’ün bir parçası olan ve tam olarak yeni olmayan bir özelliktir, ancak ne kadar yararlı olduğu için hala bahsetmeye değer bir özelliktir. İPadOS 14’teki Evrensel Arama ile kişilerinizde, uygulamalarınızda, uygulama verilerinizde, müzik kütüphanesinde, web’de ve daha pek çok alanda arama yapabilirsiniz. Android’deki Google uygulaması, Google bir nedenden dolayı kaldırmaya başlamadan önce evrensel bir arama özelliğine sahipti. Bununla birlikte, Google, iPhone ve iPad’de çalıştığı için ana ekranda basit bir kaydırma hareketi ile aramayı basit bir hareketle tetiklemeyi de kolaylaştırmalıdır.

3. Dijital Araba Anahtarı

Android akıllı telefonunuzu arabanızın anahtarları olarak kullanabilseydiniz ne kadar havalı olurdu? İOS 14 ile Apple, BMW ile yakından çalışarak bunu mümkün kılıyor. Gelecek yıldan itibaren, iPhone cebinizde olan BMW arabanıza yürüyebilir ve kilidini açabilirsiniz. Ardından, cihazı kabinin panosundaki kablosuz şarj cihazına koyabilir ve daha sonra fiziksel anahtara ihtiyaç duymadan arabayı çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Hatta araç anahtarlarını Mesajlar üzerinden dijital olarak arkadaşınızla veya ailenizle paylaşabilir ve aracınıza geçici olarak erişebilirsiniz.

Dijital Araba Anahtarı özelliği, 1 Temmuz 2020’de veya sonrasında üretilen bir dizi BMW aracı için mevcut olacak.

Google’ın bunun için bazı araba OEM’leriyle yakın bir şekilde çalışması gerekecek, ancak Android’in bir sonraki sürümü akıllı telefonunuzu dijital bir araba anahtarına dönüştürebilirse kesinlikle harika olurdu.

4. Resim İçinde Resim penceresini yeniden boyutlandırma

Resim İçinde Resim, Apple’ın iPhone 14’e iOS 14 ile eklemeye başlamadan çok önce Android’de zaten mevcut olan bir özelliktir. Ayrıca PiP penceresini yana yerleştirebilir ve daha sonra gereksinimlerine göre ekrana geri getirebilirsiniz. Buna karşılık, Android’de, PiP pencere boyutunu değiştirme veya yerleştirme seçeneği yoktur.

5. Sesli mesaj gönderebilme

İOS 14’teki Siri, Mesajlar uygulamasında ve WhatsApp ve Telegram gibi üçüncü taraf uygulamalarında sesli mesaj göndermek için kullanılabilir. Bu küçük bir özellik gibi görünebilir, ancak birçok insan için büyük bir kullanılabilirlik etkisi olabilir, çünkü bu aslında kullanıcıların ses tanıma kısmı ile uğraşmaktan endişe etmeden mesaj göndermesine izin verir.

Google Asistan, Siri’den daha iyi bir ses tanıma özelliğine sahip olabilir, ancak herhangi bir kişiye sesli mesaj gönderme yeteneğinden yoksundur. Google, tüm işletim sistemini kendisi güncellemek zorunda kalmadan Asistan’ı güncelleyebildiğinden, bu özellik Android cihazlarına daha sonradan daha erken gelebilir.

6. Gizlilik odaklı Chrome

Apple, hizmetleri ve ürünleriyle her zaman gizliliğe odaklanmıştır. Şirket, iOS 14’te Safari’ye yeni bir Gizlilik Raporu özelliği ekledi, böylece kullanıcıların tarayıcı tarafından engellenen siteler arası izleyicileri kolayca görmelerini sağladı. Siteler arası izlemenin reklamcılık sektöründe ne kadar yaygın olduğu düşünüldüğünde, bu Apple’dan büyük bir harekettir ve kullanıcı gizliliğine ne kadar önem verdiğini gösterir. Bu özellik macOS Big Sur’daki Safari’de de mevcut olacak.

Google hala gelirinin büyük bir kısmını reklam yoluyla ürettiğinden, yalnızca şirketin Android için Chrome’da benzer bir özellik eklemeye çalıştığı umut edilebilir.

7. Mansiyonlar ve Satır İçi Yanıtlar

Mesajlaşma, Android’in iOS’un çok gerisinde kaldığı bir alandır. Google’dan gelen birden fazla mesajlaşma uygulamasına ve hizmetine rağmen, Android hala gerçek bir iMessage değişimine sahip değil. RCS destekli Mesajlar uygulaması çekiş kazanıyor, ancak yine de oyuna biraz geç geliyor ve Amerika Birleşik Devletleri dışında benimsenmesi yavaş oldu.

İOS 14’te Apple, @ menteşeleri ve satır içi yanıtlar için destek ekleyerek iMessage’ı daha da geliştiriyor. İMessage’dan daha geç piyasaya sürülmesine rağmen, Mesajlar uygulaması / RCS, neredeyse tüm diğer üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarında bulunmasına rağmen bu özelliklerden yoksundur.

8. Yaklaşık konum erişimi

Google, Android 11’de gizlilik odaklı bir dizi özellik tanıttı, ancak birçok yönden şirket, iOS’un sunduklarına yetişmeye devam ediyor. İOS 14’te Apple, kullanıcıların uygulamalara tam konumları yerine yaklaşık konumlarını sağlamalarına izin vererek işleri bir sonraki seviyeye taşıdı. Bu şekilde, bir uygulama iOS 14’teki konumunuzu istediğinde, uygulamaya tam konumunuz yerine yalnızca yaklaşık bir konum sağlama seçeneğiniz olur. Benzer şekilde, iOS 14’teki iPhone kullanıcıları, bir uygulamaya, tüm verilerine erişmelerini sağlamak yerine, medya kitaplıklarında veya kişilerinde yalnızca seçilen fotoğraflara erişim sağlayabilir.

Google, işletim sisteminin son iki sürümünde Android’deki gizlilik modelinde büyük iyileştirmeler yaptı, bu nedenle şirketin, işletim sisteminin bir sonraki sürümüne benzer özellikler ekleyerek Apple’ı takip etmesini umuyoruz.

Aslında iOS 14’te Google’ın Android’in bir sonraki sürümünde eklemeye veya geliştirmeye yönelmesi gereken App Clips ve kompakt Çağrı Kullanıcı Arayüzü gibi birkaç özellik daha var, ancak yukarıda belirtilenler en büyük etkiye sahip olacağını düşündüğüm özellikler. Burada dikkat etmem gereken bir şey, Android’in açıklığının güzelliğinin, yukarıdaki özelliklerin en azından bazılarının Play Store’da bulunan üçüncü taraf uygulamaları kullanılarak çoğaltılabilmesidir.

Bugün En Çok Okunanlar

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin