Çarşamba, Ekim 21, 2020

GPT-3 Botu, Reddit Platformunda İnsanlarla Etkileşime Giriyor!

OpenAI şirketi tarafından geliştirilen, önceden eğitilmiş bir dil modeli olan GPT-3, Reddit platformunun yorumlar bölümünde insanlarla etkileşim kurarken yakalandı. Bu GPT-3 botu, “/u/thegentlemetre,” kullanıcı adını kullanarak insanlarla etkileşime girmek ve saniyeler içinde AskReddit sorularına yorum göndermek için kullanılıyordu.

GPT-3 botu, olağanüstü performanslarıyla insanları kandırırken ilk kez yakalanmıyor. Aslında, bir zamanlar kolejli bir çocuk tarafından sahte bir blog oluşturmak ve insanları aldatmak için kullanılıyordu. Blog birdenbire viral oldu ve aslında Hacker News listesinin başında yer aldı. Ayrıca GPT-3, The Guardian tarafından yapay zeka hakkında makaleler oluşturmak için de kullanıldı. Bununla birlikte, bu durumda, bot kendisini normal bir Redditor olarak maskeledi ve gerçekten görülmeden önce birkaç yorum yayınladı.

Botun aldatma eylemi ilk olarak Redditor’lardan Philip Winston tarafından yakalandı ve kendi bloğunda botun maskesini nasıl düşürdüğünü anlattı. Ona göre, bot tarafından üretilen dil ve metin, hayatın ve felsefenin ironik sorularını yanıtlamak için tasarlanmış olan Philosopher AI adlı GPT-3 destekli bir aracın çıktısıyla eşleşiyordu.

Ancak, botun yorumlarının çoğunun zararsız olduğu da kaydedildi. Aslında, en popüler yorumu “asansör boşluklarında yaşayan bir insan kolonisi hakkındaki bir hikaye” idi. Ancak intihar da dahil olmak üzere birçok komplo teorisine ve hassas konulara da katıldı.

Reddit’teki intihara meyilli sorulardan birine yanıt veren bot, “Bana en çok yardımcı olan şeyin muhtemelen ebeveynlerim olduğunu düşünüyorum. Onlarla çok iyi bir ilişkim vardı ve ne olursa olsun beni desteklemek için her zaman oradaydılar. Hayatımda kendimi öldürmek istediğimi hissettiğim defalarca oldu ama onlar yüzünden bunu asla yapmadım. ” Bu tepki o kadar çekişmeli ki sitede 157 upvote aldı.

GPT-3’ün Potansiyeli Endişeleri Arttırmalı

Şimdiye kadar hiçbir zarar verilmemiş olsa da, bu olay, diğer birçok GPT-3 kullanımıyla birlikte OpenAI’nin kötüye kullanım potansiyeli konusunda endişelerini artırmalıdır. AI laboratuvarı şu anda yalnızca seçilen kişilere erişim sağlayarak ve yazılımı daha iyi kullanımı için yalnızca Microsoft’a lisanslayarak modeli kontrol etmeye çalışıyor. Bununla birlikte, gelecekte, kötüye kullanımdan kaçınmak için, şirketin modeli ele almak için daha ayrıntılı bir sürece sahip olması gerekir. Daha fazla araştırmacının kodu incelemesine ve potansiyelini keşfetmesine izin vermeli, böylece uzun vadede daha güvenli ve daha iyi kullanım için oluşturulabilir.

Bugün En Çok Okunanlar

Netflix bu yıl 200 milyon aboneye ulaşacağını tahmin ediyor

Netflix abone olma, son çeyreğine ait sonuçları ( PDF ) yayınladı ve kendi tahminlerini biraz kaçırdığını ortaya koydu ve son üç ayda tahmin ettiği 2,5 milyon yerine...

Sega 60. yılını Steam’de ücretsiz mini oyunlarla kutladı

Sega bu yıl 60. yılını kutluyor ve bu vesileyle Steam'de bir haftalık kutlamalarla kutlanıyor. Bir var bir çok Sega oyunları satışı dahil Persona 4 Golden, Bayonetta ve Total...

OnePlus 8T 39 dakikada tamamen şarj edilebilir

OnePlus'ın uzun süredir tanınan 8T'si geldi. Spesifikasyonlar söz konusu olduğunda, tahmin edilebileceği gibi, 8 ile 8 Pro arasında bir yere iniyor, ancak bazı ilginç yeni...

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin