Çarşamba, Eylül 23, 2020

Güneş yıllar süren uykusundan uyandı mı?

Güneş’te son yılların en güçlü güneş patlaması yaşandı. Ancak yıldızın uzun süreli suskunluğunu bozduğunu söylemek için henüz erken

Yıldızımız Güneş’te geçen cuma günü 2017’den beri en güçlü güneş patlaması yaşandı.

Patlama Güneş’in Dünya’ya bakan tarafında olmadı ancak ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin Solar Dynamics Observatory uydusu 28 Mayıs’taki patlamanın fotoğrafını çekmeye başardı.

Vice News’un haberine göre patlama Güneş’in yıllardır içinde bulunduğu “uykunun” sonlandığına işaret edebilir.

Güneş’teki ani ışık patlamalarına Güneş patlamaları deniyor. Bu patlamalarda yıldızdaki sıcak plazma da ışıkla birlikte püskürebiliyor ve yüklü parçacıklar patlamanın şiddetine bağlı olarak günler hatta saatler içerisinde Dünya’ya ulaşabiliyor.

Güneş patlamaları genellikle Güneş’in diğer bölgelerinden soğuk olan ve siyah noktalar şeklinde görülen Güneş lekelerinde meydana gelir.

Güneş her 11 yılda bir Güneş döngüsü adı verilen dönemlere giriyor. Bu döngülerde, Güneş lekelerinin en az olduğu zamanlara “solar minimum”, en çok olduğu zamanlara da “solar maksimum” deniyor. 

Güneş solar maksimumda çok aktif olup çok yüksek seviyede güneş lekelerine sahip olabilmekte, solar minimumdaysa az aktif ve az sayıda güneş lekelerine sahip olmakta.

Kısa süre önce gökbilimciler 2020’de 100 gün boyunca Güneş’te hiç güneş lekesi gözlemlenmediğini, bu durumun 2020’yi üst üste rekor düzeyde düşük güneş lekesinin görüldüğü ikinci yıl yaptığını açıklamış ve “son yüzyılın en büyük solar minimumu” yorumunu yapmıştı.

Güneş’teki son döngü 2008’de başlamıştı.

Son büyük Güneş fırtınası 9 yıl önce görüldü

Güneş’te son ciddi Güneş fırtınası ise 2012’de yaşandı.

Bu fırtınalar dünyada çok canlı “auroralara” (Kuzey ve Güney Işıkları) neden olabiliyor. Ancak geçmişte yaşananlar muazzam miktarda X ışını ve morötesi radyasyon saçan çok güçlü patlama ve püskürmelerin uydu sistemlerine zarar verebileceğini ve Dünya’da enerji kesintilerine sebep olabileceği uyarısı yapıyor.

1989’da bir güneş fırtınası Quebec’te milyonlarca kişinin elektriksiz kalmasına yol açmıştı.

Güneş fırtınaları alyapıya zarar verme riski taşısa da bilim insanları gelecek 10 yıl içinde bunun gerçekleşme olasılığının epey düşük olduğunu belirtiyor.

Patlamanın şiddeti orta seviyede

Son güneş patlaması M sınıfı olarak açıklandı. Bu patlamanın orta ölçekli olduğu anlamına geliyor. Yaklaşık 3 yıldır Güneş’te M ya da X sınıfı patlama tespit edilmemişti.

Ancak bilim insanları patlamanın Güneş’in uzun süren uykusundan uyandığını ilan etmekte temkinli.

Bu yüzden NASA‘ya göre bu yönde karar verilmeden önce bilim insanlarının birkaç ay daha güneş lekelerinin sayısını gözlemlemesi gerekiyor.

Kaynak: https://indyturk.com/node/189731/bilim/g%C3%BCne%C5%9F-y%C4%B1llar-s%C3%BCren-uykusundan-uyand%C4%B1-m%C4%B1

Bugün En Çok Okunanlar

Facebook kullanıcıların görüntü hakları talep etmesine izin veren bir aracı test ediyor

İnsanların Instagram'daki resimleri ve memleri paylaşma şeklini de değiştirebilir. Facebook, kullanıcıların görsellerin sahipliğini talep etmelerine ve isterlerse yayından kaldırma...

Firefox’u varsayılan iOS tarayıcınız olarak ayarlayabilirsiniz

iOS 14'ün en büyük avantajlarından biri, Apple yapımı olmayan uygulamaları e-posta ve web'de gezinme dahil olmak üzere varsayılan olarak ayarlayabilmenizdir . Tercih ettiğiniz istemcileriniz olarak Chrome ve Gmail'i ayarlayabilmenizin hemen ardından Firefox, tarayıcısını iPhone ve...

Xbox X veya S için nasıl ve nerede ön sipariş verilir?

Microsoft, geçen hafta PS5 ön siparişleri olan karmaşanın tekrarından kaçınmayı hedefliyor ve hangi perakendecilerin stoklarının olacağını ve siparişlerin ne zaman yayınlanacağını belirledi. Sıkı bir şekilde Xbox ekibindeyseniz ve...

FIFA 21 demosu yayınlanmayacak

Electronic Arts, bir FIFA 21 demosu yayınlamayacağını açıkladı.  Oyun serisinin uzun süredir devam eden, oynanabilir bir FIFA 21 demosuna...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin