Perşembe, Ekim 29, 2020

Harvard bozuk para büyüklüğünde robot üretti

Harvard’daki bilim insanları, böceklerden ilham alarak tasarladıkları iri HAMR’ı (Harvard Gezici Mikrobotu) daha küçük bir form faktöre kopyaladı. Yeni robot HAMR-JR, 2,25 cm’lik çevre uzunluğuyla 1 sent büyüklüğünde.

Harvard’a göre robot, bir saniye içinde aksamının 14 katı mesafeyi katetmesini sağlayan hızlı hareket kabiliyetine sahip, bu da onu hali hazırdaki en küçük ve en hızlı robotlardan biri yapıyor. Boyutu 1 sent kadar olsa da önemli ölçüde daha hafif olan robot, sadece 0,3 gram ağırlığında.

Bilinen tasarımı koruyup ölçeğini değiştirebilmek; robotun ağır yükleri taşıma kapasitesi sayesinde ameliyatlar veya büyük ölçekli sanayi de dahil, birçok farklı amaçla kullanılabileceği anlamına geliyor. Robotun minyatürleştirilme yöntemi ise şaşırtıcı derecede basitti: Araştırmacılar sadece robotun iki boyutlu proje paftasını ve devre sistemini daha küçük bir ölçeğe taşıdı.

Robotun ardındaki makaleyi Jennifer Shum, Samantha Castellanos ve E. Farrell Helbling’le beraber yazan, SEAS ve Wyss Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırma görevliliği yapmış Kaushik Jayaram, “Bu ölçekteki robotların çoğu çok basittir ve temel düzeyde bir hareket kabiliyetine sahiptirler” dedi.

Biz, boyut için kabiliyetlerden veya kontrolden ödün vermeniz gerekmediğini gösterdik.

Öte yandan robotu küçültmenin etkilediği, hesaba katılması gereken bazı değişiklikler var; adım açıklığı ve bükülmezlik gibi. Araştırmacılar, hedefin boyutuna göre koşu hızını, ayak kuvvetini ve taşıma kapasitesini kestirebilecek bir model geliştirdi.

Robotun büyük kardeşi HAMR’ın geliştirildiği 2013’te duyurulmuştu. Robot arama kurtarma ve altyapı tetkik çalışmalarında kullanılabiliyordu. Ayrıca kendini batırıp yüzey altından yürüyerek su kütlelerini de aşabiliyordu.

Bu, suya elektrik voltajı uygulanarak yapılıyordu. Voltaj sayesinde robotun ayaklarıyla su arasındaki temas açısı azaltılıyordu. Bu da yüzey gerilimi ortadan kaldırıyor ve robot batabiliyordu.

Şuan büyük robot, sudan çıkabilmek için düşük eğime veya rampa yardımına ihtiyaç duyuyor. Ama geko benzeri yapışkan ayaklar veya geliştirilmiş sıçrama kabiliyetinin ona bu işlevi kazandırabileceği öne sürülüyor.

HAMR-JR, HAMR’la aynı tasarıma sahip olduğundan büyük modeldeki geliştirmelerin küçüğe uyarlanıp ona da aynı kabiliyetlerin kazandırılması, ihtimal dahilinde.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin