Cumartesi, Eylül 19, 2020

Hava sıcaklıklarında 90 yıl sonra dünya rekoru

Ölüm Vadisi’nde kaydedilen sıcaklığın resmen onaylanması bekleniyor

ABD’de doğal güzellikler açısından en dikkat çeken doğal parklardan biri olan Ölüm Vadisi’nde termometreler 54,4 dereceyi (130F) gördü.

Washington Post (WP) gazetesi, ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’nin Twitter’da paylaştığı değerlerin muhtemelen 1931’den bu yana dünyada resmi olarak ölçülmüş en yüksek sıcaklık olduğunu aktardı.

Ölüm Vadisi’ne ait bazı raporlarda bu bölgeye ait en yüksek sıcaklık ölçümünün 10 Temmuz 1913’te 56,6 derece olarak kayıtlara geçtiği iddia ediliyordu.

Ancak hava verileri analisti Christopher Burt’ün 2016’da yaptığı araştırmaya göre böyle bir değerin “meteorolojik açıdan mümkün olmaması” nedeniyle söz konusu ölçüm tartışmalı sayılıyordu.

Bazı iklimbilimcilerse yakın tarihte şu ana dek ölçülmüş en yüksek değerlerin 2013’te Ölüm Vadisi’nde, 2016’da Kuveyt’te ve 2017’de Pakistan’da olmak üzere 53,8 derece olduğunu söylüyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (DMÖ) hava ve iklim raportörü Randy Cerveny yaptığı açıklamada “Şu ana dek gördüğüm tüm bulgular bu sonuçların geçerli bir gözlem olduğunu gösteriyor. DMÖ’ye bu gözlemi başlangıç olarak kabul etmesini öneriyorum. Gelecek haftalarda bu durumu elbette ki ayrıntılarıyla inceleyeceğiz” dedi.

Ölüm Vadisi’nden gelen sonuçların resmen onaylanması halinde bu değerler, 7 Temmuz 1931’de Tunus’ta kaydedildiği belirtilen 55 derecelik sıcaklıktan sonra kabul edilmiş en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçecek.

Bugün En Çok Okunanlar

“Sosyal İkilem”, Sosyal Medya Kullanıcılarını Yeniden Düşündürüyor

Nextflix'in yayınlamış olduğu "Sosyal İkilem" adlı belgesi izleyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram gibi platformlarda hesaplarının olması gerekip gerekmediğini yeniden değerlendiriyor....

Netflix’in Ekim 2020 Takvimi

Netflix ekim ayı, orijinalleri ertesi hafta yayınlanmaya başlıyor. Adam Sandler'in yeni filmi Hubie Halloween 7 Ekim'de ve The Haunting of Bly Manor 9 Ekim'de vizyona giriyor.

SQL Server nedir

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi veya RDBMS'dir. SQL Server nedir ? Diğer...

Facebook sağlık grupları önermeyi bırakacak

Ayrıca daha fazla uygulamalı denetim gerektiriyor. Facebook, Gruplar özelliğine yanlış bilgilerin ve diğer zararlı içeriğin yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan yeni kurallar ekliyor. Şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin