Çarşamba, Ekim 21, 2020

Honda 2021 sezonunun sonunda Formula 1’den çekilecek

Japon otomobil üreticisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Honda’nın 2021 sezonunun sonunda Formula 1’den çekileceğini ve karbon nötrlüğü hedefine doğru çekileceğini söyledi.

Honda, Red Bull ve AlphaTauri ekiplerinin motor tedarikçisidir. İlk olarak McLaren ile 2015 yılında F1’deki rekabete yeniden başlamıştı, ancak Honda motorlu otomobiller Mercedes’in hakim olduğu bir çağda asla sıradan unvan yarışmacıları olmayı başaramadı.

Red Bull Racing, “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi, ancak Max Verstappen ile ortaklığın, Honda’nın 2006’dan bu yana 2019 Avusturya Grand Prix’sindeki ilk zaferini, ardından üç galibiyet ve 13 podyumda bitiren başarısını kaydetti.

Takım patronu Christian Horner, Honda’nın “kaynaklarını yeniden kullanma” kararına saygı duyduklarını söyledi.

Horner yaptığı açıklamada, “Kararları bir ekip olarak bizim için bariz zorluklar ortaya koyuyor, ancak daha önce de buradaydık ve derinlemesine gücümüzle, geçmişte de kanıtladığımız gibi, etkili bir şekilde yanıt vermek için iyi hazırlanmış ve donanımlıyız.” Dedi.

Honda başkanı Takahiro Hachigo, Cuma günü çevrimiçi bir basın toplantısında karara hitap etti.

Hachigo, “Formula 1’de zafer kazanma hedefimize ulaştık ve belirli sonuçlar elde ettik” dedi. “Şimdi gücümüzü yeni güç üniteleri, karbonsuz enerji ve karbon nötrlüğü elde etme alanındaki yeniliğe aktaracağız. Bu, Formula 1 kadar zor bir zorluk olabilir.”

HONDA

Honda’nın çıkışı Red Bull için sorun yaratabilir. Verstappen 2023’e kadar sözleşme altında ancak Hollanda gazetesi De Telegraaf, 2022 sezonu için F1 kurallarında yapılan kapsamlı değişiklikler öncesinde 2021’in sonunda ayrılmaya izin veren bir çıkış hükmü olduğunu bildirdi.

2022’den itibaren Red Bull’un motorlarını kimin tedarik edeceği de belli değil. Takımın Renault ile önceki ortaklığı sert bir şekilde sona ererken, Mercedes ve Ferrari şampiyonluk rakibi olarak algılanan bir takımı tedarik etme konusunda isteksiz olabilir.

McLaren – Honda

2013 yılında Honda, McLaren ile F1’e dönmeyi planladığını açıkladığında, umut, McLaren-Honda’nın Alain Prost ve Ayrton Senna gibi sürücülerle 1988’den 1991’e kadar dört düz inşaatçı unvanını kazanmasını sağlayan ortaklığı yeniden canlandırabilmeleriydi.

Bunun yerine, yeni Honda V6 turbo motorları güçsüz ve güvenilmezdi. Eski dünya şampiyonları Fernando Alonso ve Jenson Button direksiyondayken bile McLaren üç sezonda tek bir podyum bitiremedi ve genellikle ilk 10 arasında yer aldı.

2018’de Toro Rosso ile geçen bir geçiş yılını, 2019 ve 2020’de tam bir Red Bull ortaklığı izledi. Yine de, Honda motorlu otomobiller, sonuçlardaki artışa rağmen Mercedes’in hızının dışında kaldı.

Honda yaptığı açıklamada, gelecekteki teknolojiyi geliştirmek için bazı F1 teknolojilerini ve teknik bilgilerini kullanabileceğini söyledi.

Honda, “Bu arada, otomobil endüstrisi yüz yılda bir kez büyük bir dönüşüm geçirirken, Honda 2050 yılına kadar karbon nötrlüğünün gerçekleştirilmesi için çaba göstermeye karar verdi” dedi. “Bu hedef, Honda’nın bir mobilite üreticisi olarak en önemli önceliklerinden biri olan çevre girişimlerinin bir parçası olarak takip edilecek.

“Bu amaçla, Honda’nın araştırma ve geliştirme alanındaki kurumsal kaynaklarını, karbonun çekirdeği olacak yakıt hücreli araç (FCV) ve batarya EV (BEV) teknolojileri de dahil olmak üzere gelecekteki güç ünitesi ve enerji teknolojileri alanlarına yönlendirmesi gerekiyor. ücretsiz teknolojiler, “dedi.

Bugün En Çok Okunanlar

Samsung yeni SD kart serileri aşırı koşullar için üretildi

32 GB'lık bir kart için fiyatlar 7 dolardan başlıyor. Samsung, 4K video için daha yüksek hızlar sunan ve daha...

Windows 10 Build 20231.1005 Yayında

Microsoft, Geliştirme kanalına kayıtlı kullanıcılara Windows 10 toplu güncelleştirmesi KB4586238'i resmi olarak yayımladı ve böyle bir yamadan bekleyebileceğinizin aksine, büyük bir değişiklik...

Doğal Dil İşleme Alanında Uzmanlaşmak İçin İzlemeniz Gereken Yol!

Günümüzde yapay zekanın popülerliği arttıkça bu alandaki uygulamaların da popülerliği artmaya devam ediyor. Bu alanlardan en popülerlerden birisi ise şüphesiz doğal dil...

Tokyo Olimpiyatları: Rus Bilgisayar Korsanları Oyunları Hedef Alıyor

İngiliz yetkililere göre, Rus bilgisayar korsanları Tokyo Olimpiyatları Oyunlarını kesintiye uğratmayı hedefliyor. İngiltere dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın GRU askeri istihbaratının ilgili yetkililere ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin