Salı, Kasım 24, 2020

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011’de iCloud’u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB’lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son birkaç yılda, akıllı telefonların fotoğraf ve video dosyalarının boyutu önemli ölçüde arttı. Aynı zamanda Apple, hepsi aynı iCloud saklama alanı paylaşan bir ton yeni ürün tanıttı.

Daha fazla iCloud alanı satın alabilir veya alternatif olarak en iyi bulut depolama çözümlerinden birine yönelebilirsiniz. Ancak iyi bir ilk adım, eski dosyalardan kurtulmak ve mevcut iCloud saklama alanınızı düzene koymaktır. Bu yazımızda, iCloud’da yer açmak için kullanabileceğiniz beş kolay ipucu vereceğiz.

1. Nelerin Yer Kapladığını Öğrenin

icloud-photos-mail

İCloud’dan dosya kaldırma yoluna başlamadan önce, en fazla alanı hangi tür dosyaların kapladığını bulmak iyi bir fikirdir. Cihazınızın ayarlar uygulamasından iCloud’a gidin ve Depolamayı Yönet’i seçin.

Ekranın üst kısmında, kullanılabilir iCloud saklama alanınızı ne tür dosyaların doldurduğunu gösteren bir çubuk ve grafik görürsünüz. Çoğu Apple kullanıcısı için yedeklemeler, fotoğraflar ve mesajlar depolama alanınızın yarısını veya daha fazlasını alabilir. Yüklü uygulamaların ayrıntılı bir listesini ve her birinin ne kadar iCloud saklama alanı kullandıklarını bulmak için aşağı kaydırın.

Artık iCloud saklama alanınızdaki hangi değişikliklerin en fazla alanı boşaltacağına dair iyi bir fikriniz var.

Cihazlarınızın yedeklemeleri genellikle tam bir iCloud depolama alanını en çok kullanan ögelerdir. Eski iPhone’unuzu yedeklemeleri buluta otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarlamış ve ardından bu dosyaları hiçbir zaman kaldırmamış olma ihtimaliniz de vardır. Yıllar sonra, gelecekte o yedeğe erişme şansınız neredeyse hiç olmadığında bile, hala orada durup değerli depolama alanını kullanabiliyorlar.

Bu dosyalardan kurtulmak için iCloud’u Ayarlar uygulamasından (iOS) veya Sistem Tercihleri uygulamasından (MacOS) açın. Ardından, iCloud hesabınıza şu anda kayıtlı olan tüm yedeklemeleri görmek için Yedeklemeleri Yönet’e tıklayın veya dokunun. Artık ihtiyacınız olmayanları silin ve depolama alanınızda anında yer açın.

Buradayken, hangi uygulamaların iCloud hesabınıza yedeklendiğini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Fotoğraflar uygulamanız gibi bunlardan bazılarının buluta kopyalanması önemli olabilir. Ancak, cihazınızdaki her bir uygulamadan veri kaydetmenize gerek yoktur. Bir uygulamanın yedeklemelerini kapatmak için, durum çubuğuna dokunarak onu yeşilden griye çevirmeniz yeterlidir.

icloud depolama alanı

2. Eski Mesajlardan Kurtulun

Tek tek metin mesajları ve iChat mesaj dizilerinin her biri yalnızca birkaç kilobayt olabilir. Ancak uzun yıllardır bir iPhone kullanıcısıysanız, iCloud hesabınızda saklanan bir gigabayttan fazla eski mesajınız olabilir. Çok sayıda emoji veya fotoğraf gönderirseniz, tüm bu mesajların toplamı daha da büyük olabilir.

Yer kazanmak için cihazınızda Mesajlar uygulamasına gidin. Buradan tek tek mesajları veya tüm konuşmaları silebilirsiniz. Bir cihazdaki mesajları sildiğinizde, mesajların tüm Apple cihazlarınızdan kaldırılacağını unutmayın.

Alternatif olarak, yalnızca orantısız miktarda depolama alanı kaplayan ekleri kaldırmayı seçebilirsiniz. Bir görüşmede kişinin adına ve ardından bilgi düğmesine dokunun. Tüm Fotoğrafları Gör öğesini seçin ve ardından silmek istediğiniz tüm fotoğrafları seçin.

3. E-posta Eklerini Silin

Tıpkı mesajlarda olduğu gibi, e-postalardaki ekler büyük miktarda yer kaplayabilir.  Özellikle iCloud hesabınız birkaç yıllık e-posta depoluyorsa.. Neyse ki, depolama alanından tüm e-postalarınızı ayrım gözetmeksizin silmenize gerek yoktur. iCloud Mail, boyuta göre sıralanmış ekleri olan e-postaları görüntülemenin basit bir yolunu içerir.

İCloud Mail’i açın ve Görüntüle’yi, ardından Eklere Göre Sırala’yı seçin. Artık ekleri olan tüm e-postaları birkaç tıklamayla silebilirsiniz. Oldukça fazla e-postayı silmek istemiyorsanız, 15 MB gibi belirli bir sınır değeri seçin ve bu boyuttan daha büyük ekleri olan tüm e-postaları kaldırın.

4. Fotoğraf Kitaplığınızı Yönetin

Fotoğraf kitaplığınızın iCloud saklama alanı büyük oranda kaplaması ihtimali yüksektir. Sonuçta, Apple cihazlarındaki kameralar inanılmaz derecede yüksek çözünürlüğe sahip ve giderek daha fazla kaliteli fotoğrafların yanı sıra video klipler de çekiyor. Kitaplığınızı yönetme konusunda dikkatli değilseniz, bulutta yüzlerce gigabayt medya dosyası elde etmek kolaydır.

Maalesef, iCloud kitaplığınızda kötü fotoğrafları bulmanın otomatik bir yolu yoktur. Albümlerinizde arama yapmak ve istemediğiniz fotoğrafları silmek size kalmıştır. Bulutta depolanan videolarınız varsa, bunları sadece gelecek nesiller için saklamak istediğiniz klipler halinde kırpmak iyi bir fikirdir.

Siz fotoğrafları silerken kullanılabilir iCloud saklama alanınızın hemen değişmediğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, onları çöpe attığınızda, kalıcı olarak silinmek yerine, fotoğraflar ve videolar Son Silinenler albümüne gönderilmesidir. Bulut hesabınıza geri alan eklemek için Son Silinmiş albümüne gidin ve tüm dosyaları buradan kaldırın.

İleride, fotoğraf depolama alanınızın dolmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Örneğin, fotoğrafları çeker çekmez ayırmak iyi bir fikirdir. Mükemmel özçekimi elde etmek için beş kamera dokunuşu gerekiyorsa ihtiyacınız olmayan dört fotoğrafı hemen silin. Benzer şekilde, videoları saklamak istediğiniz kısımlara göre kırpın ve tüm çıkışları silin.

Ayrıca, talep üzerine farklı cihazlardan erişmeniz gerekmiyorsa eski albümleri çevrimdışına da taşıyabilirsiniz. Verileri harici bir sabit sürücüye taşımak, iCloud depolama alanını serbest bırakır ve uzun vadede bulut depolama aboneliğinizde tasarruf etmenizi sağlar.

5. iCloud Drive’ı Temizleyin

iCloud Drive, Apple’ın belgeler, PDF’ler ve uygulama dosyaları gibi diğer tüm dosya türlerinizin kopyalarını sakladığı yerdir. Zamanla, Drive depolama alanınız tıpkı iletileriniz, postalarınız ve fotoğraf kitaplıklarınız gibi dağınıklıkla dolabilir.

iCloud Drive’ı temizlemek bir bilgisayardan en kolayı olsa da, iPhone veya iPad’de de yapılabilir. Mac’te, Finder’daki iCloud Drive klasörüne gitmeniz yeterlidir. Ardından dosyaları boyuta, türe veya oluşturulma tarihine göre sıralayabilir ve artık ihtiyacınız olmayan her şeyi silebilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin