Pazar, Temmuz 5, 2020

Instagram’ın az bilinen özellikleri! Öğrenince hemen deneyeceksiniz

Instagram sürekli değişim içinde. Popüler platform kullanıcılarına daha esnek, daha güvenli deneyim sunmak için yeni yetenekleri bünyesine katıyor. WhatsApp’la birlikte Facebook çatısı altında olan Instagram’ın şu anda test edilmekte olan bir takım yeni özellikleri var. Son raporlara göre önümüzdeki haftalarda bu yenilikler kademeli olarak kullanıcılarla buluşacak. Yeni özellikleri bir kenara alacak olursak, Instagram’ın mevcut ama pek bilinmeyen bazı özellikleri de var.

Instagram’da arkadaşlarınızın çevrimiçi olup olmadığını hatta en son ne zaman çevrimiçi olduğunu görebiliyorsunuz. Tabii ki bunu engellemenin bir yöntemi bulunuyor.

Profilinize girip Ayarlar > Gizlilik > Hareket Durumu yolunu takip ederseniz karşınıza ‘Hareket Durumunu Göster’ şeklinde bir seçenek çıkacak. Bu özelliği kapattığınız zaman arkadaşlarınız artık sizin çevrimiçi olup olmadığınızı göremeyecek. Tabii ki siz de onların hareket durumlarını göremeyeceksiniz.

Ay sonunda “Ben bu kadar interneti nereye harcadım?” sorusunu kendinize sorduğunuz zaman cevap çoğunlukla ‘Instagram’ oluyorsa şunu bilin ki yalnız değilsiniz. Instagram gerçekten çok veri kullanıyor ancak bunu önlemenin bir yöntemi var.

Ayarlar kısmına girip Hesap > Hücresel Veri Kullanımı yolunu izledikten sonra ‘Veri Tasarrufu’ modunu açarak internet kullanımınızı azaltabilirsiniz.

Hikayeler’e bir fotoğraf attınız ve birilerini etiketlemek istiyorsunuz, ancak görüntü hiçbir şey eklenmeyecek kadar kusursuz mu? İki seçeneğiniz daha var.

Birinci yöntemde, etiketi bir çıkartmanın altına gizleyerek hayatınıza devam edebilirsiniz. Tabii ki fotoğrafa hiçbir şey eklememeye niyetliyseniz başka bir seçeneğiniz daha var:

İkinci yöntemde hikayenize eklediğiniz yazıyı olabildiğince küçülterek yazının rengini arka plana uygun bir şey yaparak yazıyı neredeyse görünmez hale getirebilirsiniz.

Profilinize girip etiketlendiğiniz fotoğraflar kısmına girdiğiniz zaman önünüze etiketlendiğiniz fotoğraflar çıkacak. Profilinizde görünmesini istemediğiniz fotoğrafa tıklayıp sağ üstte bulunan üç noktayı seçerseniz açılan menüde ‘Gönderi Seçenekleri’ şeklinde bir satırı görebilirsiniz.

Bu sekme aracılığıyla fotoğrafı profilinizden kaldırmanın yanı sıra direkt olarak etiketi de kaldırabilirsiniz.

Paylaştığınız hikayeleri herkesin görmemesini istemeniz oldukça doğal. Instagram da bunun farkında olacak ki istemediğiniz kişilerden hikayelerinizi saklamanız için size bir seçenek sunmuş.

Hikaye attığınız pencerenin sol üstünde bulunan ayarlar ikonuna bastıktan sonra ‘Hikayeyi Gizle’ seçeneği aracılığıyla hikayenizi görmesini istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz.

Gönderilerinizin altına gelen yorumlar canınızı sıkmaya başladıysa yorum yazma özelliğini belirli kişiler ya da tüm gönderileriniz için kapatma seçeneğiniz bulunuyor.

Ayarlar > Gizlilik > Yorumlar yolunu izledikten sonra ‘Kontroller’ şeklinde bir menü sizleri karşılayacak. Buradan yorum yazmasını istemediğiniz kişileri seçebilirsiniz. İşin en güzel kısmıysa yorumlarını engellediğiniz kişiler fotoğrafınıza hâlâ yorum yapabiliyor olacak ancak yorumu yalnızca kendileri görecek.

Peki, yorumları tamamen kapatmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Bir fotoğrafı paylaşırken aşağıda bulunan ‘Gelişmiş Ayarlar’ seçeneğine tıklayarak ‘Yorum Yapmayı Kapat’ seçeneğini aktifleştirin. Bu işlemi daha sonra gönderinizin sağ üstünde bulunan üç nokta işaretine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Genellikle fotoğraf paylaşma amacıyla kullanılan Instagram’ın birçok filtreye sahip olması kimse için şaşırtıcı olmasa gerek. Başka bir deyişle bildiğinizden çok daha fazlası Instagram’ın gizli alanlarında sizleri bekliyor olabilir.

Bir fotoğraf paylaşacağınız zaman ‘FİLTRE’ bölümündeyken en sağa kaydırarak ‘Yönet’ seçeneğine tıklayın. Burada etkinleştirilmemiş filtrelerin yanı sıra filtrelerinizin sırasını da değiştirebileceğiniz bir listeyi göreceksiniz. Buradan istediğiniz her şeyi değiştirebilirsiniz.

Eskiden paylaştığınız bir fotoğrafı silip silmemek arasında kararsız mısınız? O zaman kolaylıkla bu fotoğrafı arşive kaldırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz zaman tekrardan paylaşabilir ya da paylaşmadan o fotoğrafa bakabilirsiniz.

Bunu yapmak için önceden paylaştığınız bir fotoğrafın sağ üst kısmında bulunan üç nokta menüsünü açarak ‘Arşivle’ seçeneğini seçebilirsiniz.

Bir daha gönderilerini görmek istemediğiniz kişinin profiline girerek sağ üstte bulunan üç noktalı menüye tıkladıktan sonra ‘Sessize Al’ seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra ‘Gönderileri Sessize Al’, ‘Hikayeyi Gizle’ ya da ‘Gönderileri ve Hikayeyi Sessize Al’ şeklinde seçenekler karşınıza çıkacak. Size en cazip gelen seçeneği seçerek daha huzurlu bir Instagram’a merhaba diyebilirsiniz.

Instagram’da Hikaye atacaksınız. Renk paletini açtınız ancak aradığınız “o renk” karşınıza çıkmadı mı? Herhangi bir renge basılı tutarak milyonlarca renk arasında gezebileceğiniz renk paletini açabilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on çekirdekli işlemci daha hazırlıyor gibi görünüyor . Core i9-10850K etiketli bu yeni CPU, Geekbench...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını ortadan kaldırmışsa da, orijinal Yenilmezler'in tamamı hayatta kalmayı başarmıştı. Peki neden?

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı bir fotoğraf, Düz Dünyacıların tepkisini çekti. Her şey astronotun,...

Bilim insanları depremleri hisseden hayvanlarla erken uyarı sistemi kuruyor

Hayvanların hareket sensörleriyle sürekli izlenmesinin deprem tahminlerine katkıda bulunabileceğini düşünen araştırmacılar hayvan hareketlerini uzaydan takip etmeye hazırlanıyor. Bugün bile...

Benzer Haberler

Instagram yakında engelleme listenize kimlerin ekleneceğini önerecek

Genellikle, kimin takip edileceğini veya tanıyabileceğimiz insanların bir listesini sunmamızı öneren sosyal medya platformlarını görürüz. Ama şimdi, tam tersine, Facebook'a ait şirket, Instagram...

Twitter, kullanıcılarına eğer maske takarlarsa düzenleme düğmesi alabileceklerini söyledi

Şirket sıklıkla istenen özelliği muhtemelen hiçbir zaman getirmeyecek. Twitter herkesin maske takması durumunda kullanıcılarına hemen bir düzenleme düğmesi getireceği konusunda...

WhatsApp web ve masaüstünde resmi karanlık modu, animasyonlu etiketleri ve daha fazlasını aldı

Facebook'un WhatsApp mesajlaşma servisi , önümüzdeki haftalarda çeşitli platformlarda uygulamaya giden birkaç yeni özelliği duyurdu. Daha dikkate değer özelliklerden biri, artık WhatsApp'ın web ve masaüstü sürümlerinde...

Facebook iPhone ve iPad için Karanlık Modu Sunmaya Başlıyor

Facebook, iPhone ve iPad uygulaması için karanlık mod temasını yaymaya başladı. Bu özellik şu ana kadar iOS'ta sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilir. Facebook daha...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını...

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı...