Perşembe, Ekim 29, 2020

iOS 14 beta sürümü Chrome veya Edge varsayılan tarayıcınız olarak nasıl ayarlanır?

iOS 14, yıllardır Apple’ın işletim sistemine en uzun süredir beklenen özelliklerden birini getiriyor: varsayılan tarayıcıyı Apple Safari’den Google Chrome, Microsoft Edge veya Mozilla Firefox gibi üçüncü taraf bir seçeneğe değiştirme yeteneği. 

Ancak Apple’ın Safari’den kurtulmak için bu sonbaharda iOS 14 yayınlamasını beklemenize gerek yok. iOS 14 beta sürümünü yüklediyseniz, bugün başka bir varsayılan tarayıcıya geçebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Başlamak için en son iOS 14 beta sürümünü kullanıyor olmanız gerekir. Kurulduktan sonra, uyumlu bir üçüncü taraf tarayıcı yüklü olması gerekir.

Google Chrome için, App Store’dan normal Chrome uygulamasını indirmeniz yeterlidir; Google, uygulamasını iOS 14 desteği ile zaten güncelledi, bu nedenle kutudan çıkarır çıkarmaz başlamanız iyi olur.

Microsoft Edge biraz daha karmaşıktır. Şu anda Edge, beta test kullanıcıları için yalnızca iOS 14 varsayılan tarayıcı desteğini ekledi. Bununla ilgili bir tesadüf olarak, iOS beta takipçisi Departures , Microsoft Edge TestFlight betanın bugün erken saatlerde tamamen dolduğunu belirtiyor ( oyukların ne zaman serbest kaldığını buradan izleyebilirsiniz ). Yine de, Microsoft Edge’in son sürümünü güncellediğinde süreç aynı kalacak, ki bu muhtemelen yakında çıkacak.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Apple, varsayılan tarayıcınızı oldukça derin bir şekilde değiştirme seçeneğini gömdü. Menüyü bulmak için, Ayarlar uygulamasına gitmeniz, ardından tarayıcınızın uygulamaya özel ayarlarını bulmak için aşağı kaydırmanız (veya aramanız) gerekir. Oraya vardığınızda, yeni Varsayılan Tarayıcı Uygulaması seçeneğine dokunun ve ardından beliren listeden istediğiniz tarayıcıyı seçin. Açıkçası, yalnızca iOS 14’ün yeni özelliğini destekleyen tarayıcılar listelenecek, bu nedenle önümüzdeki haftalarda daha fazla geliştirici uygulamalarını güncelledikçe bu seçenekler listesinin zamanla büyümesini bekleyin.

Bunu ayarladıktan sonra, telefonunuzda dokunduğunuz tüm bağlantılar otomatik olarak Chrome‘da (veya seçtiğiniz başka bir tarayıcıda) açılır. Geri dönmek için, burada listelenen işlemi takip etmeniz yeterlidir, ancak üçüncü taraf seçeneği yerine Safari’yi seçin. Ek olarak, iOS 14 hala beta sürümündedir; bu, Apple’ın yazılımını son sürümden önce sonlandırırken bu süreci değiştirebileceği anlamına gelir; Böyle bir durumda bu gönderiyi güncellemeye devam edeceğiz.

Elbette, iOS’ta varsayılan tarayıcınızı seçmek büyük ölçüde sembolik bir harekettir. Apple’ın tüm üçüncü taraf tarayıcıları Safari’nin WebKit tarayıcı motorunu kullanmaya zorladığı göz önüne alındığında , tüm iOS tarayıcıları aşağı yukarı aynı şekilde çalışmalıdır. Bu, büyük ölçüde, telefonunuzda interneti kullanma şeklinizi büyük ölçüde değiştirecek bir şeyden ziyade, hangi uygulamanın üstte daha güzel özelliklere sahip olduğu etrafında inşa edilmiş kozmetik bir seçim yapar. Yine de, en azından seçeneğe sahip olmak güzel.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple iPhone 12 iMovie HDR desteği ekledi

Teknoloji devi, iOS için iMovie uygulamasını güncelledi. iPhone 12 Pro'nun en önemli özelliklerinden olan rekor yeteneği zengin gölgelerde ve parlak ile en...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883'te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü....

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin