Salı, Ekim 27, 2020

iOS 14 ile Google, iPhone’unuzu ele geçirebileceğini düşünüyor

Üç aylık betalardan sonra iOS 14 nihayet tüm iPhone kullanıcıları için çıktı ve Apple’ın bu yılki büyük mobil işletim sistemi yükseltmesi için hayal ettiği tüm yenilikleri kendiniz deneyebilirsiniz. Daha önce yalnızca Android’de mevcut olan özellikler de dahil olmak üzere iOS 14’te epeyce dikkate değer değişiklik var. Ve Google’ın iPhone ana ekranınızı ele geçirebileceğini düşündüğü kişiler sayesinde.

iPhone ile Google iOS 14

iPhone, Google için son derece değerli bir ürün olmaya devam ediyor ve Apple’a Safari’de varsayılan arama motoru olduğu için cömertçe ödeme yapıyor. Ancak iOS 14’ün yeni özellikleri sayesinde Google daha da agresif olabilir. Her şey, daha önce başka bir teknoloji devinden tanık olduğumuz bir uygulama olan ana ekranı devralmakla ilgili.

Microsoft, Android ve iPhone’u benimsemeden önce birçok önemli yenilgiye uğradı. Windows Mobile. Windows Phone. Nokia. Bunların hepsi israf edilmiş fırsatlardı. Ancak Microsoft, ana ekrana hakim olmak için temeldeki işletim sistemini sağlamak zorunda olmadığını hemen fark etti. Popüler Office paketi, birçok akıllı telefon sahibi için sahip olunması gereken bir şeydir. Satya Nadella’nın liderliğinde Microsoft, başka mobil uygulamalar ve deneyimler tasarladı veya yeni satın aldı. Microsoft, mağazalarında yalnızca son teknoloji akıllı telefonlar satmadığı bir noktaya ulaştı, aynı zamanda Surface markalı bir Android cep telefonu yaptı.

Google’a geri dönersek, iPhone’a yapılan saldırı Microsoft’un Android’i benimsemesini taklit edemez. Ancak Google’ın asıl istediği şey, iPhone’larda gösterilen mobil reklamlardan para kazanmak. Bunu yapmanın yolu, iPhone’daki baskın arama motoru olmasını sağlamaktır. Arama’nın yanı sıra, Chrome ve Gmail gibi ürünler, Google’ın sonunda daha fazla para kazanmasına yardımcı olacak daha fazla müşteri edinmesine yardımcı olabilir. Bu, iki temel iOS 14 özelliğinin geldiği yerdir, yeni widget desteği ve yeni varsayılan tarayıcılar ve e-posta istemcileri ayarlama yeteneği.

Google Lansmanı

Google’ın zamanında yaptığı duyuru, şirketin iOS 14 lansmanı için buna göre hazırlandığını kanıtlıyor.

iPhone’unuza yüklemiş olabileceğiniz Google uygulamasının kullanımı, yeni widget’lar sayesinde artık daha da kolay. Google widget’ı, doğrudan kilit ekranından veya ana ekrandan arama yapmanızı sağlar ve açıkçası harika bir çözümdür. Google, Safari’de varsayılan arama sonu olduğu için Apple’a büyük miktarlarda para ödemeye kesinlikle devam edecek, ancak Google widget’ı hedeflerini ilerletmeye daha da yardımcı olabilir. Aşağıdaki animasyon biraz burnun üzerindedir ve arama uygulamasını iPhone’unuzun ilk ana ekranındaki her şeyin üstüne nasıl yerleştireceğinizi gösterir.

Google’ın dediği gibi Hızlı Arama Widget’ı, yazılması gereken normal aramaların yanı sıra Lens ve Sesli Aramaları da destekler.

Chrome ve Gmail’i varsayılan tarayıcınız ve e-posta uygulamalarınız olarak ayarlamak da kullanışlı olabilir. Hem siz hem de Google için. “Başka bir uygulamadan bir bağlantı açtığınızda Chrome’u varsayılan tarayıcınız olarak ayarlarsanız, Chrome’da açılır. Benzer şekilde, Gmail’i varsayılan e-posta uygulamanız olarak ayarlarsanız, web’deki bir e-posta simgesine her dokunduğunuzda, Gmail uygulamasını açacaktır ”diyor Google.

Google’ın söylemediği şey, interneti Safari yerine Chrome gibi kontrol edebileceği bir portal üzerinden kullanmanızı tercih edeceğidir. Google dahil, Apple’ın işletim sistemlerinin ve Safari’nin reklamcılık işletmeleri için gerçek bir kabus olabileceğini zaten biliyoruz. Gmail, ücretsiz hizmetler karşılığında veri alışverişini değerli kılan harika Google uygulamalarından yalnızca biridir. Yine, hepsi harika. Google, iOS 14’ten mümkün olan en iyi şekilde yararlanıyor.

Burada Apple için de gümüş bir astar var. Apple, muhtemelen Google gibi şirketlerin bu yeni iOS 14 özelliklerinden hızla yararlanacağını biliyordu ve bu, karşılaşması gereken çeşitli antitröst davaları ve soruşturmalarına karşı savunma yapmasına yardımcı olacaktı. Rakiplerin benimsemeye hazır olduğu iPhone’da kullanıcılara daha fazla seçenek sunmak, Apple’ın lehine çalışmalıdır.

Bugün En Çok Okunanlar

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

LG katlanabilir OLED TV 87.000 dolara satılıyor

Yıllarca prototiplerini gösterdikten sonra LG, nihayet Güney Kore'de satışa sunulan bir 4K OLED TV'ye sahip oldu. LG nihayet katlanabilir...

Tesla bu çeyrekte rekor sayıda otomobil üretti ve teslim etti

Şirketin şimdi yıl sonu hedefine ulaşmak için 181.000 otomobil üretmesi gerekiyor. Elon Musk, Çarşamba günü Tesla'nın 2020 Q3 kazanç...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin