Pazartesi, Ekim 19, 2020

iOS 14, uygulamaları indirmeden denemenize olanak sağlayacak

Instant Apps ve Slices özelliği gibi çalışacak olan “Clips” adındaki özellik uygulamaları indirmeden denemenize olanak tanıyacak.

Android platformunda uzun süredir olan ve uygulamaların akıllı telefona veya tablete yüklenmeden denenmesine olanak tanıyan Instant Apps özelliğinden sizlere daha önce bahsetmiştik. Geçtiğimiz haftalarda iOS 14 işletim sistemi ile karşımıza çıkabilecek bazı özellikleri sizlere aktarmıştık.

Bugün ise iOS 14’ün kodlarında yeni bir özellik karşımıza çıktı. Instant Apps ve Slices özelliği gibi çalışacak olan “Clips” adındaki özellik uygulamaları indirmeden denemenize olanak tanıyacak. iOS 14 işletim sistemi üzerinde yer alacak yeni bir API olan Clips, telefonunuzda yükle olmayan bir uygulamanın QR kodunu okuttuğunuzda bu uygulamayı denemenizi sağlayacak.

Hatırlatmak gerekirse şu an iPhone veya iPad’inizde yüklü olmayan bir uygulamanın QR kodunu okutursanız link Safari’de açılıyordu. iOS 14 ile kullanıma sunulacak olan Clips API sayesinde uygulamaları indirmeden denemek mümkün olacak.

9to5Mac tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple, söz konusu özelliği OpenTableYelpDoorDashSony’nin PS4 Second Screen uygulaması ve YouTube ile test ediyor. Söz konusu özelliğin Android tarafından 2018 yılında kullanıma sunulan Slices isimli özelliğe oldukça benzediğini de ekleyelim. 

Hatırlatmak gerekirse Slices özelliği uygulamanın belirli bir parçasını Googlearama sonuçlarındaGoogle Asistanda veya Android’in Instant Appsözelliğinde karşımıza çıkarıyordu. Bu sayede uygulamayı indirmeden deneme imkanı kullanıcılara sunulmuş oluyor. iOS 14 ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bugün En Çok Okunanlar

Python Kullanarak Kendi Sesli Kitabınızı Yapın! – Pyttsx3 ve PyPDF2 Kütüphanesi

Sesli kitap, bir kitabın veya başka bir çalışmanın yüksek sesle okunması veya seslendirilmesidir. Herhangi bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar, ev hoparlör sistemi veya araç...

Sosyal Medyada Alışveriş: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çoğumuz alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Instagram ve Facebook'a bakıyoruz, ancak bu platformlar üzerinden satın aldığınızda haklarınız neler? Koronavirüs salgınının...

Yeni Xbox kullanıcı arayüzü Xbox One’da mevcut

Xbox Series X ve Series S, Xbox One'da yeni sunulan aynı arayüzü paylaşacak. Xbox Series X ve Series S'nin...

Twitch Studio sohbet katmanı ve geri sayım zamanlayıcı araçları ekledi

İnsanların konsol oyunlarını yayınlaması da daha kolay olacak. Twitch, canlı yayın yazılımını daha fazla özellik ile güncelledi ve bu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin