Perşembe, Ekim 22, 2020

İskeletinin tamamı bulunan ilk dinozorun üzerinde yapılan çalışmalar 150 yılın sonunda tamamlandı

Dinozor yaklaşık 150 yıl sonra soy ağacındaki yerini alabildi.

170 yıl önce Britanyalı bir taş ocağı sahibi James Harrison, Charmouth ve Lyme Regis kasabaları arasındaki bölgede bulduğu, içinde bir kafatasının da yer aldığı çok sayıda fosilleşmiş kemik yığınını British Museum’daki Richard Owen’a gönderdi.

Anatomi uzmanı Owens sıradan bir isim değildi. Kemikleri incelediğinde çağımızda yaşayan kertenkelelerle anatomik benzerliğinden ötürü yeryüzünde karada yaşamış olan bu tarihöncesi canlılara “dinozor”  (korkunç kertenkeleler) demeye karar verdi.

Owens’a gönderilen fosiller keşfedilen ilk dinozor kemikleri değildi ancak iskeletinin tamamına yakını bulunmuş ilk dinozordu. 1859’da Owens iskeleti bulunan dinozora iyi gelişmiş arka bacaklarına atıfla Scelidosaurus adını taktı.

1861’de bu dinozorun balık yediğini ve kısmen suda yaşayan bir tür olduğunu ortaya atsa da diğer dinozor türleriyle ilişkisini araştırmayı ya da görünüşünü yeniden canlandırmayı denemedi.

Daha ilgi çekici dinozor türleri etrafında yaşanan polemikler ve Owens’ın meşguliyeti Scelidosaurus’ un unutulmasına yol açtı. 

Daha sonra bulunan fosiller Scelidosaurus’ un zırhlı bir dinozor olduğunu ve arka ayaklarını büyük ihtimalle ağaçların yapraklarına erişmek için kullandığını ortaya attı ancak diğer keşifler kadar popüler olamadı. 

Geçen 150 yılın ardından Cambridge Üniversitesi’nin Yerbilimleri Bölümü’nden paleontolog David Norman liderliğindeki ekip, Bristish Museum’daki türü yeniden keşfedip onu diğer müzelerdeki farklı dinozor türleriyle karşılaştırdı ve Scelidosaurus’un ayrıntılı bir bilimsel tarifini yayımladı.

Kayıp halka olduğu sanılıyordu

Scelidosaurus günümüzden 194 milyon önce Britanya adalarını kaplayan ormanlarda yaşıyordu. İlkel dişleri ve basit çenesi bu dinozorun ağaçların gölgesinde yetişen eğreltiotları gibi bitkileri yiyen bir otobur olduğunu gösteriyor. Hızlı olmasalar da yırtıcılara karşı tüm vücudu sivri uçlu kemiklerle korunuyor ayrıca başının arkasında iki boynuzu bulunuyor.

Ekip sadece dinozorun tam olarak neye benzediğini ortaya koymakla kalmadı ayrıca bu türünn soy ağacındaki yerini de tespit etti.

Yaklaşık 150 yıldır Scelidosaurus’un sırtlarında büyük kemik plakalar ve sivri dikenler olan Stegosaurlar ve zırhlı plakalara sahip Ankylosaurlar arasındaki kayıp halka olduğu düşünülüyordu.

Ancak bilim insanları Scelidosaurus’un sadece Ankylosaurlar’ın atası olduğunu ortaya çıkardı.

Bugün En Çok Okunanlar

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

Sosyal Medyada Alışveriş: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çoğumuz alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Instagram ve Facebook'a bakıyoruz, ancak bu platformlar üzerinden satın aldığınızda haklarınız neler? Koronavirüs salgınının...

Spotify iOS 14 Widget Desteği ile Güncellendi

Spotify, tüm platformlardaki en popüler müzik akışı hizmetlerinden biridir ve şirket, mevcut olduğu cihazlara eklenen en son özelliklerle her zaman güncel kalması...

Netflix bu yıl 200 milyon aboneye ulaşacağını tahmin ediyor

Netflix abone olma, son çeyreğine ait sonuçları ( PDF ) yayınladı ve kendi tahminlerini biraz kaçırdığını ortaya koydu ve son üç ayda tahmin ettiği 2,5 milyon yerine...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin