Cumartesi, Ekim 31, 2020

Japonya dünyanın en hızlı bilgisayarını üretti: Fugaku

Bilim insanları şimdiye kadarki en hızlı bilgisayarı geliştirdi.

“Fugaku” adı verilen Japon üretimi süper bilgisayar, belirli gerçek dünya görevlerini yapma hızı resmi sıralamasında artık en üstte yer alıyor.

Bilgisayarın yaratıcıları, dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarını sıralayan Top500 listesinde Fugaku’nun en üst sırayı aldığını açıkladı. Fugaku ayrıca, gerçek dünya uygulamalarında ne kadar hızlı performans gösterdiğini, belirli yapay zeka görevlerini ne kadar iyi gerçekleştirdiğini ve veri yoğun süreçlerde ne kadar iyi performans gösterdiğini test eden diğer sıralamalarda da en üst sırada yer alıyor.

Bilgisayarın yaratıcıları daha önce hiçbir süper bilgisayarın Top500, HPCG ve Graph500 diye bilinen üç sıralamanın en üst sırasında yer almadığını açıkladı.

Fugaku, Top500 sıralamasında 415.53 petaflop puan aldı. ABD merkezli, IBM donanımına dayanan en yakın rakibi Summit’se 148.6 petaflop puan elde etti.

Şu anda Fugaku, virüsün nasıl yayıldığını simüle etmek de dahil Kovid-19 hakkında deneysel çalışmalar yapıyor. Dünyanın dört bir yanındaki birçok süper bilgisayarda koronavirüs salgınına dair çalışmalar yapılıyor. Süper bilgisayarlar, araştırmacıların yeni virüsü ve pandemiyle nasıl mücadele edileceğini daha iyi anlamasını sağlıyor.

Bu çalışmanın yanı sıra Japonya, bilgisayarı “Toplum 5.0” adlı teknoloji programı için de kullanmayı umuyor. Bu da bilgisayarın nükleer patlama simülasyonundan iklim değişikliği modellenmesine kadar her şey için kullanılabileceği anlamına geliyor.

Fujitsu’nun Kurumsal Yönetim Kurulu Başkanı Naoki Shinjo yaptığı açıklamada, “Fugaku’nun gerçek dünya uygulamalarında son derece etkili olduğunu göstereceğini ve Toplum 5.0’ı gerçekleştirmeye yardımcı olacağını fazlaca umuyorum” dedi.

Fugaku’yu yarı iletkenler ve yazılımlar üreten Arm şirketinin teknolojisini kullanan Riken ve teknoloji şirketi Fujitsu’nun araştırma grubu yarattı. Arm, iPhone da dahil dünyanın birçok akıllı telefonu için çip tasarlıyor ve söylentilere göre Apple‘ın Mac’lerindekileri de tasarlayacak.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin