Cumartesi, Ekim 24, 2020

Kablosuz ağınızı Google’ın konum veri toplama kapsamından çıkarma

Google Haritalar inanılmaz ve çoğu zaman vazgeçilmez bir hizmettir ve bunun büyük bir kısmı nerede olduğunuzu bulmanın ne kadar iyi olduğudur. Ve bu kadar iyi olmasının nedeni, Google’ın yaptığı pek çok şey gibi, çok fazla veri. Haritalar sadece GPS’i bulmakla kalmaz, aynı zamanda şirketin kitle kaynak kullanımı ve Street View arabalarıyla yıllar boyunca harita oluşturduğu devasa bir ev ve iş Wi-Fi ağları veritabanıdır. 

Telefonunuzu yalnızca GPS olarak ayarlayabilirsiniz, ancak Google’ın Kablosuz ağınızda veri toplamasını engellemek istiyorsanız ne olur? Bunun için bir çözüm var: SSID’nizin sonuna “_nomap” ekleyin.

Bu hile zaten oldukça eski ve Google’ın Almanya’da Sokak Görünümü’nün tanıtımını takiben , AB’deki veri toplama endişelerinden sonra bir devre dışı bırakma çözümü oluşturmak zorunda kaldığı 2011’den beri var . Google ayrıca, “_nomap” kapsamı dışında kalma seçeneğinin yalnızca kendi konum hizmeti için geçerli olduğunu ve bu nedenle diğer şirketlerin son eke rağmen Kablosuz ağınızın konumunu toplamaya devam edebileceğini de belirtiyor. Örneğin, Microsoft SSID’nizde bir yere “_optout” eklemenizi gerektirir , bu nedenle her iki hizmeti de reddetmek için “1234_optout_nomap” gibi bir kimlik oluşturmanız gerekir.

Neden vazgeçmek istersin, merak ediyor musun? Gizliliğinizi koruma konusunda kararlıysanız, bu, Kablosuz ağınızın ve konumunun Google ve Microsoft sunucularına kaydedilmesini engelleyerek konumunuzun daha az izini bırakmanıza yardımcı olur. Google’ın bu veritabanlarında kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri kaydetmediğini söylediğinden, kapsam dışında kalma seçeneğinin gerçekten sınırlı bir faydası olabilir – yine de hiçbir şeyden daha iyi değildir. Bu sık sık konum değiştirdiklerinden, konum için sorgulayan diğer Wi-Fi cihazlarının kafasını karıştırabilecek mobil erişim noktaları için de yararlıdır.

Bugün En Çok Okunanlar

Instagram en popüler kullanıcılarının para kazanmasını kolaylaştırıyor

Uygulama, IGTV videolarındaki rozetleri ve reklamları genişletiyor. Instagram, para kazanma araçlarını daha fazla etkileyiciye açıyor. Şirket, uygulamanın "yaratıcılarının" para kazanmasını...

Tesla Çinde üretilen otomobiller Avrupa’ya ihraç edilecek

Hızla büyüyen ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, Şangay'daki yeni fabrikasında üretilen otomobilleri bu ay Avrupa'ya ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin