Cuma, Ekim 30, 2020

Linux Lite 5.0 “Emerald” Hemen indir!

Emerald olarak da bilinen Linux Lite 5.0, geliştirme ekibi herkes için kararlı bir sürüm çıkardığı için nihayet indirilebilir.

Linux Lite’ın her yeni kararlı sürümünde , bu yeni güncelleştirme bugüne kadar “en zengin özellikli, eksiksiz” sürüm olarak kabul edilmektedir, bu nedenle bu Linux dağıtımını denemek istiyorsanız, şüphesiz yüklemeniz gereken sürümdür.

Sürüm 5.0 açıkçası büyük gelişmelerle birlikte geliyor ve en dikkat çekenlerinden biri, artık başka değişikliklere gerek kalmadan kutunun dışında desteklenen UEFI için tam destek.

Bu sürümde gizli bir telemetri yok (bunu duydunuz, Windows 10 kullanıcıları?) Ve Linux Lite 5.0 Emerald, her yeni güncelleme indirildiğinde bildirim gösteren yeni bir güncelleme bildirimiyle birlikte gelir. Bu sürümden başlayarak, güncellemeye hızlı bir şekilde başlamanıza izin veren “Güncellemeleri Yükle” düğmesiyle kaç güncelleme olduğunu bildiren bir bildirim görmelisiniz.

Bu yeni özellik her gün iki kez güncellemeleri kontrol eder ve tüm Linux Lite 5.0 kurulumlarında varsayılan olarak etkindir. Ancak kullanıcılara ayarlardan devre dışı bırakma seçeneği sunulur.

Bilinen sorunlara dikkat edin

Ve ayarlardan bahsetmişken, burada da yüksek DPI yapılandırmaları da dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmeler var. Mousepad, Leafpad’in yerini alıyor, XFCE Screensaver artık işletim sistemi ile birlikte geliyor ancak varsayılan olarak devre dışı bırakılıyor ve yardım kılavuzu büyük bir revizyonla geliyor.

Linux Lite 5.0’da edinebileceğiniz yazılım söz konusu olduğunda, NitroShare, Telegram ve Etcher USB Burner’ın en son sürümleri yüklenebilir. Pinta, bu sürümle artık iyi olmadığı için iyiye gitti.

Linux Lite 5.0 Emerald, yalnızca bazı kurulum modlarında gösterilen sürüm notları da dahil olmak üzere bir dizi bilinen sorunla birlikte gelir. Geliştirme ekibi, masaüstü simgelerinin yalnızca İngilizce destekle geldiğini, GRUB menüsünde ise Linux Lite’ı Ubuntu olarak gösterdiğini söylüyor . Ancak, Linux Lite’ı yükledikten sonra, girişi Ubuntu’dan Linux Lite’a manuel olarak yeniden adlandırabilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin