Pazartesi, Ağustos 3, 2020

Lisede dinlediğiniz şarkılar kişiliğinizi ve müzik zevkinizi nasıl şekillendiriyor?

Issız bir adaya gidecek olsanız yanınıza hangi birkaç şarkıyı alırdınız? Muhtemelen aklınıza ilk, hayatınız boyunca sizi hep çok etkilemiş birkaç parça gelecektir.

Inverse’ün haberine göre bilim insanları sevdiğimiz müzikleri neden seviyor olabileceğimize dair yeni bir araştırma gerçekleştirdi.

Yeni araştırmanın sonuçlarına göre, en çok değer verdiğiniz şarkılar hayatınızın belirli bir dönemiyle ve nasıl bir kişi olduğunuzda rol oynayan anılarla ilişkili.

Quarterly Journal of Experimental Psychology isimli bilimsel yayında Perşembe yayımlanan çalışma, benlik algımızın oluşmasında güçlü etkiye sahip anılarla ergenlik döneminde şekillenen müzik zevkinin bağlantılı olduğu fikrini kuvvetlendiriyor.

Bilim insanları bu çalışmada BBC Radio 4’ün “Desert Island Discs” programına katılan 80 konuğun seçimlerini inceledi. Paul McCartney’den Grace Kelly’e kadar pek çok ünlü ismin katıldığı program, konuklarından ıssız bir adaya giderken yanlarında götürecekleri 8 şarkıyı seçmelerini istiyor.

Konukların seçtikleri şarkıların yarısı 10 ve 19, ya da 20 ve 29 yaşları arasındaki önemli anılarıyla bağlantılı. Araştırmacılar o dönemde dinlenen müziğin, benlik algımız için gerekli olan kişilere, yerlere ve anılara bağlı olduğunu ileri sürüyor.

Araştırmanın başyazarı ve Westminster Üniversitesi’nde nöropsikolog Catherine Loveday, önceki çalışmalarına dayanarak bu tip şarkıların muhtemelen sonraki yıllardaki müzik zevkimizi etkilediğini belirtiyor.

Bununla birlikte, bu etkinin tek bir şarkının ötesine uzanması ve o dönemde dinlediğimiz tüm türleri dinlemeyi tercih etmeye devam etmemiz muhtemel.

Loveday, ilk gençlik yıllarındaki anıların bazı şarkıların bizi güçlü biçimde etkilemesi konusunda pay sahibi olduğunu belirtiyor.

Loveday ve meslektaşları, ergenlik çağındaki anıların ve ilk yetişkinlik dönemindeki deneyimlerin daha sonraki yaşlarda ciddi biçimde etkili olmaya devam ettiğini söylüyor.

Araştırmacılar bu dönemlerin kişilik oluşumunda çok kritik olduğunu ve bu dönemde dinlediğimiz şarkıların bizi hayatımız boyunca etkilemeye devam ettiğini ifade ediyor.

Loveday, ABD’li ünlü müzisyen Bruce Springsteen’in katıldığı programı örnek veriyor. Springsteen bu programda gitar çalmayı öğrenmeye karar verdiği ve grup kurmayı düşündüğü dönemde dinlediği şarkıları seçtiğini söylemişti. 

Kaynak : https://indyturk.com/node/210511/ya%C5%9Fam/lisede-dinledi%C4%9Finiz-%C5%9Fark%C4%B1lar-ki%C5%9Fili%C4%9Finizi-ve-m%C3%BCzik-zevkinizi-nas%C4%B1l-%C5%9Fekillendiriyor

Bugün En Çok Okunanlar

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15 Temmuz'da yapılacak bir açılış etkinliğinde Mi True Kablosuz Kulaklık 2 Temel adlı...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir sohbet botu başlattı . Ayrıca kişisel bir asistan olarak hizmet etti, ancak daha fazla...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların Ekim ayında satın alınması bekleniyor. O lansmana yaklaştıkça, daha yeni bilgilerle karşı karşıyayız. En...

Google’ın Hindistan’daki önemli yatırımlarına bir bakış

Bugün erken saatlerde, Hindistan için yıllık Google etkinliğinin altıncı sayısında Google CEO'su Sundar Pichai , önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan'a 75.000 cro (yaklaşık...

Benzer Haberler

Bel ve sırt ağrısına dair tüm bildikleriniz yanlış olabilir: Evden çalışırken ağrılarınızı dindirecek 10 kolay ipucu

Pandemi sürecinde pek çok kişi evden çalışmaya başlasa da, koşullara adapte olmak sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi özellikle sağlık açısından zorlayıcı durumlara da neden olabilir.

Kaplan ve pangolin gibi çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi. Doğa koruma...

Pedofil Epstein’in sağ kolu Ghislaine Maxwell kefaletle serbest bırakılmak istiyor

Ghislaine Maxwell, hüküm giymiş pedofil Jeffrey Epstein için genç kızları hazırladığı iddiasıyla yargılanmayı beklerken, kendisine koronavirüs bulaşabileceği gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmesi için başvuruda bulundu.

Beckhamların büyük oğlu nişanlandığını doğruladı: Dünyanın en şanslı erkeğiyim

Brooklyn Beckham, Nicola Peltz ile nişanlandığını doğruladı. 21 yaşındaki Brooklyn, haberi Cumartesi Instagram'da Nicola ve kendisinin fotoğrafını paylaşarak duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların...