Pazartesi, Ağustos 3, 2020

Liseli Elon Musk’ın kariyer planı neydi?

Musk, kendisine lisedeyken şu anda olduğundan daha farklı bir kariyer planlıyordu.

SpaceXTesla ve Neuralink’in CEO’su Elon Musk, lisedeyken iki konuya çok büyük ilgi duyuyordu. Bu konular daha sonra akademik olarak başarı da sağlayacağı fizik ve bilgisayar bilimi alanlarıydı.

CNBC’nin haberine göre Musk, Şubat’ta katıldığı “Third Row Tesla” podcast’inde, “Lisedeyken iki alanda sivriliyordum: fizik ve bilgisayar bilimi. Bunlar benim en iyi olduğum konulardı” diye belirtiyor.

Musk o dönem “muhtemelen parçacık hızlandırıcı üzerinde fizikle ilgileneceğimi düşünmüştüm” diyor.

Evrene dair pek çok konuyu merak eden ve bilimi seven biri olarak Musk lisedeyken fizikle daha fazla haşır neşir olabileceği bir kariyer planı tasarlıyordu.

‘Tamam, evrenin doğasının ne olduğunu bulmak istiyorum’ diye düşünüyordum, bu yüzden parçacıkları çarpıştırıp sonra ne olduğunu inceleyen kişilerle birlikte çalışmayı deneyecektim.

Fakat 1993’te, Musk 22 yaşındayken planları değişti.

Musk, “Süper-iletken süper yarı çarpıştırıcı ABD’de iptal edilene kadar her şey iyi gidiyordu” diyor. Bu, o dönem dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcı projesiydi ve hükümet fonunun çekilmesi nedeniyle sonlandırılmıştı.

Vaov diye düşündüm. Ya bir çarpıştırıcıda yıllarımı harcayarak çalışsam ve hükümet bir anda onu iptal etse? Bu yüzden, ‘bunu yapmayacağım’ dedim.

Musk o dönem Pennsylvania Üniversitesi’nde fizik ve ekonomi okuyordu. 1997’de mezun olduğunda parçacık hızlandırıcı üzerinde çalışmak yerine, bilgisayar bilimleri alanındaki yeteneklerini kullanarak, şehir rehberliği yazılımı sağlayan ilk girişimi Zip2’yi kurdu.

Bugün En Çok Okunanlar

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15 Temmuz'da yapılacak bir açılış etkinliğinde Mi True Kablosuz Kulaklık 2 Temel adlı...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir sohbet botu başlattı . Ayrıca kişisel bir asistan olarak hizmet etti, ancak daha fazla...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların Ekim ayında satın alınması bekleniyor. O lansmana yaklaştıkça, daha yeni bilgilerle karşı karşıyayız. En...

Google’ın Hindistan’daki önemli yatırımlarına bir bakış

Bugün erken saatlerde, Hindistan için yıllık Google etkinliğinin altıncı sayısında Google CEO'su Sundar Pichai , önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde Hindistan'a 75.000 cro (yaklaşık...

Benzer Haberler

Bel ve sırt ağrısına dair tüm bildikleriniz yanlış olabilir: Evden çalışırken ağrılarınızı dindirecek 10 kolay ipucu

Pandemi sürecinde pek çok kişi evden çalışmaya başlasa da, koşullara adapte olmak sanıldığı kadar kolay olmadığı gibi özellikle sağlık açısından zorlayıcı durumlara da neden olabilir.

Kaplan ve pangolin gibi çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi. Doğa koruma...

Pedofil Epstein’in sağ kolu Ghislaine Maxwell kefaletle serbest bırakılmak istiyor

Ghislaine Maxwell, hüküm giymiş pedofil Jeffrey Epstein için genç kızları hazırladığı iddiasıyla yargılanmayı beklerken, kendisine koronavirüs bulaşabileceği gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmesi için başvuruda bulundu.

Beckhamların büyük oğlu nişanlandığını doğruladı: Dünyanın en şanslı erkeğiyim

Brooklyn Beckham, Nicola Peltz ile nişanlandığını doğruladı. 21 yaşındaki Brooklyn, haberi Cumartesi Instagram'da Nicola ve kendisinin fotoğrafını paylaşarak duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Xiaomi, Mi True Kablosuz Kulaklıklar 2’nin 15 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini onayladı

Mi True Kablosuz Kulaklık 2'yi duyurduktan sonra, Xiaomi şimdi 15...

Microsoft’un Çinli chatbotu Xiaoice ayrı bir şirkete dönüşüyor

2014 yılında, Cortana'yı piyasaya süren topuklular, Microsoft ayrıca Çin pazarı için Xiaoice olarak bilinen bir...

iPhone 12 serisinin iPhone 11’den daha küçük bir bataryaya sahip olduğu bildirildi

Apple'ın yeni nesil iPhone 12 serisini Eylül ayında tanıtmaya başladığı bildiriliyor . Daha sonra akıllı telefonların...