Pazartesi, Ekim 19, 2020

Mars’a gidecek helikopter, uzay aracına bağlandı

NASA, Mars’a göndereceği helikopterin son testlerini tamamladıktan sonra, helikopteri uzay aracına yerleştirdi.

Bu yıl NASA tarafından Mars‘a gönderilecek Perseverance isimli uzay aracının yapımına, Kaliforniya Pasadena’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda devam ediliyor.

Bir Atlas V roketinin içinde kızıl gezegene fırlatılacak söz konusu Mars aracına, bir de kameralar ile donatılmış küçük Mars helikopteri eşlik edecek.  Eğer her şey yolunda giderse araç, 2021 yılının Şubat ayında kızıl gezegene inecek.

Perseverance aracı; Mars’taki jeolojik süreçleri, yaşanabilirliği, Mars’ta daha önce hayat olup olmadığını ve biyolojik izleri araştıracak.

HELİKOPTER UZAY ARACINA EKLENDİ

NASA’nın Mars misyonu için lansman tarihi yaklaşırken, Mars’a gidecek helikopter için son dokunuşlar yapılıyor. Geçtiğimiz günlerde helikopterin pervanelerini test eden mühendisler, her şeyin tamamlanmasının ardından helikopteri Mars aracının gövdesine bağladı.

NASA’nın Mars’a göndereceği helikopter, Dünya dışındaki bir gezegende uçan ilk hava aracı olacak. Araç, kızıl gezegenin yüzeyinde çeşitli araştırma noktaları tespit edecek ve gelecekteki Mars görevleri için rotaları haritalayacak.

Üzerinde bulunan güneş panelleri sayesinde enerji ihtiyacını karşılayacak araç, Mars’taki düşük sıcaklıklarla da üzerindeki ısıtıcı sayesinde başa çıkacak. Aracın Mars’taki her uçuşu, yaklaşık 90 saniye sürecek ve helikopter yerden yaklaşık 5 metre yüksekliğe çıkabilecek.

Bugün En Çok Okunanlar

Python Kullanarak Kendi Sesli Kitabınızı Yapın! – Pyttsx3 ve PyPDF2 Kütüphanesi

Sesli kitap, bir kitabın veya başka bir çalışmanın yüksek sesle okunması veya seslendirilmesidir. Herhangi bir akıllı telefon, tablet, bilgisayar, ev hoparlör sistemi veya araç...

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

OnePlus kurucu ortağı Carl Pei’nin şirketten ayrıldığı bildirildi

Pei'nin ayrılışıyla ilgili ilk rapor bugün erken saatlerde Reddit'te ortaya çıktı. OnePlus kurucu ortağı Carl Pei'nin artık şirkete bağlı olmadığını...

Alphabet, Sürdürülebilir Tarım İçin Bitki Teftiş Aracı Geliştiriyor!

Alphabet'in X Moonshot fabrikası, teknolojik yeniliklerle büyük resim fikirlerini çözmeye çalışan bir araştırma grubudur. Bu ekibin son girişimi ise sürdürülebilir tarım oldu....

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin