Salı, Aralık 1, 2020

Microsoft, dünyanın “beşinci en güçlü” süper bilgisayarını tanıttı

Microsoft geçen yıl OpenAI ile bir ortaklığa girerek araştırma şirketine 1 milyar dolar yatırım yaptı. Bu işbirliği sayesinde Redmond devi, büyük ölçekli sistemlerde Azure AI yeteneklerini geliştirmeyi planladı.

Bugün, Build 2020 geliştirici konferansında, Microsoft dünyadaki halka açık en güçlü beşinci süper bilgisayarı tanıttı . Yukarıda adı geçen işbirliğinin bir ürünü olarak yalnızca OpenAI ile birlikte ve bunun için oluşturulan Azure’da barındırılan süper bilgisayar, özellikle büyük ölçekli AI modellerinin eğitimini desteklemeye yardımcı olur.

Microsoft CTO Kevin Scott, bu dönüm noktasına ulaşmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti:

“Bu modeller hakkındaki heyecan verici şey, etkinleştirecekleri şeylerin genişliği. Bu, doğal dil işlemede yüzlerce heyecan verici şey ve bilgisayar vizyonunda yüz heyecan verici şey yapabilmeniz ve bu algısal alan adlarının kombinasyonlarına bakın, şu anda hayal edilmesi bile zor yeni uygulamalara sahip olacaksınız. “

Yapay zeka araştırma topluluğu tarafından geliştirilen yeni öğrenme modelleri arasında diğer birçok model arasındaki temel fark, bunların dil, dilbilgisi, bağlam ve daha fazlasını içeren farklı bileşenler gibi çeşitli görevleri aynı anda ele almada mükemmel olmasıdır. Microsoft Turing modellerinin ve süper bilgi işlem kaynaklarının, geliştiricilerin güçlerinden yararlanmasına yardımcı olmak için Azure AI hizmetleri ve GitHub aracılığıyla sunulması planlanmaktadır.

Bu büyük ölçekli modellerin eğitimini sağlamak için Microsoft ve OpenAI tarafından geliştirilen süper bilgisayar, her GPU sunucusu için 285.000’den fazla CPU çekirdeği, 10.000 GPU ve 400 Gb / s ağ bağlantısı barındırıyor. Ayrıca, Azure hizmetlerine erişim, hızlı dağıtım, sürdürülebilir veri merkezleri ve daha fazlasının yanı sıra “sağlam modern bulut altyapısı” da sunar. Microsoft, “ilk beş” deyimini desteklemek için TOP500 süper bilgisayar sıralaması listesindeki diğer sistemlerle karşılaştırmıştır .

Doğal dil üretimi için Microsoft Turing modeli, 17 milyar parametre kullanır ve “kendi kendini denetleyen” öğrenme sürecinin çok daha nüanslı bir şekilde yürütülmesini sağlar. Benzer şekilde, bu yeni nesil AI modelleri de sadece bir kez çok fazla miktarda veri ve süper bilgi işlem kaynağı ile eğitilmeleri gerektiği için başka bir avantaj sunuyor. Farklı görevler için, bunlar çok daha küçük veri kümeleri kullanılarak kolayca ayarlanabilir.

Scott, “Ölçekte Yapay Zeka” girişimine ilerlerken, şunları kaydetti:

“Büyük AI modellerini eğitmek için bu öncü altyapıyı geliştirerek, tüm Azure’u daha iyi hale getiriyoruz. Daha iyi bilgisayarlar, daha iyi dağıtılmış sistemler, daha iyi ağlar, daha iyi veri merkezleri inşa ediyoruz. Tüm bunlar performansı ve maliyeti ve esnekliği sağlıyor tüm Azure bulutunun daha iyi olmasını sağlar. “

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin