Cumartesi, Ekim 31, 2020

Microsoft Edge Tarayıcısına Gelen Yeni Özellikler

Microsoft Edge, son birkaç aydaki büyük büyüme sayesinde Mozilla Firefox’u aştıktan sonra dünyada en çok kullanılan ikinci masaüstü tarayıcısı olmayı başardı.

Söylemeye gerek yok, bu da Microsoft Edge’in dünyanın bir numaralı masaüstü işletim sistemi olan Windows 10’da önerilen seçenek olarak sunulmasının bir sonucudur, ancak aynı zamanda Chromium motoruna geçişin de işe yaradığı çok açıktır. Uzun vadede.

Bu noktada, Microsoft Edge zaten Google Chrome’unkine benzer bir özellik paketi ile geliyor, bu nedenle daha önce Google’ın tarayıcısını kullananların bazıları şimdi Microsoft’un uygulamasına geçiyor.

Ancak iyi haber, Microsoft’un önümüzdeki aylarda bir dizi yeni özellik üzerinde çalıştığı ve bugün yeni varsayılan Windows 10 tarayıcısı için ne geleceğine bir göz atacağız. Birincisi ve en önemlisi, Microsoft artık Microsoft Edge mirasında yeni Chromium tarayıcısına sunulan “Ask Cortana özelliğini getir” planladığını söylüyor. İlk başta, bu özellik “tartışmada” olarak işaretlendi, bu yüzden şimdi planlanmış olarak etiketlendi, bu da tarayıcıda ilk kez gelecekte bir noktada yapması gerektiği anlamına geliyor.

Kesinlikle, bu gerçekleşmeden önce biraz zaman alacaktır, ancak özellikle Cortana’nın işletim sistemi ile birlikte verildiği takdirde, Windows 10’daki tüm kullanıcılara gelmesi hala iyi bir haberdir. Microsoft’un dijital asistanı macOS ve Linux’ta (yakında Microsoft Edge’i de alacak) kullanılamayacağından, bu özelliğin tarayıcının Windows 10 sürümüne özel olacağını söylemeye gerek yok.

Daha sonra Microsoft, Temmuz ayında bir noktada canlı yayınlanması beklenen PDF dosyaları için bir vurgulayıcı aracı üzerinde çalışıyor. Edge ayrıca çok gelişmiş bir PDF görüntüleyici ve editördür, bu nedenle şirket önümüzdeki aylarda bu özellikleri ek özelliklerle geliştirmeye kendini adamıştır.

Bu yaz, içerik tablosunu kullanarak PDF dosyalarında gezinmeyi, tam özellikli PDF uygulamalarında zaten mevcut olan bir şeyi ve cihazlar arasında tarama geçmişinin senkronizasyonunu da getirmelidir.

Planlanan diğer özellikler arasında PDF dosyaları için metin notları, Yeni Sekme Sayfasında daha çok sayıda site ve sık kullanılanları tarayıcıda sıralamak için birden fazla seçenek bulunur.

Microsoft ayrıca, kullanıcıların ilk başta çalışmalarını bekledikleri gibi çalışmayan belirli özellikleri, bazen imleci fare imleci gibi iyileştirmeye çalıştığını söylüyor.

“Kısa bir süre önce, kullanıcıların gördüğünü bildirdiği birçok sorunu kapsadığımızı düşündüğümüz iyileştirmeler yaptık, ancak fare imlecinizle ilgili sorunların hala kaybolduğunu fark ederseniz tarayıcı üzerinden geri bildirim göndermenizi öneririz. Video izlerken veya izleme dörtgenini kullanıyorsanız fare imlecinizin kaybolması gerektiğini unutmayın. ”

Microsoft Edge, tüm platformlarda açıkça gelişiyor ve iyi olan şey, Microsoft’un mevcut özellikleri geliştirmeye çok kararlı olması ve aynı zamanda Windows, Mac ve yakında Linux’a yenilerini eklemesidir.

Tüm yeni özellikleri herkesten önce test etmek istiyorsanız, bunu yapmanın en kolay yolu Microsoft Edge için kullanılabilen önizleme yapılarından birini yüklemektir. Örneğin, Canary derlemesi her gün güncellemeler alıyor, ancak aynı zamanda, bazen oldukça kararsız olduğunu kanıtlayabilen versiyon. Dev kanalı ise haftalık olarak güncellenirken, beta sürümü altı haftada bir yeni özellikler ve iyileştirmelerle yenileniyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

Apple One abonelik paketi 30 Ekim’de başlıyor

Arcade, Müzik, TV +, iCloud ve daha fazlası. Elma resmen ortaya “Apple biri” abonelik paket kısmındaki geri İzle olay Eylül ayında. Bugün, şirketin üç aylık...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin