Cuma, Ekim 23, 2020

Mozilla Firefox 77’deki Yenilikler Yeni Sürüm Hemen indir!

Firefox, Chromium tarayıcılarının en güçlü alternatiflerinden biri olmaya devam ediyor, bu yüzden ilerleyen her yeni güncellemenin özellik cephaneliğini geliştirmesi ve desteklenen tüm platformlardaki uygulama ile deneyimi daha da geliştirmesi gerekiyor.

Mozilla bugün Firefox 77’yi piyasaya sürdü ve beklendiği gibi, bir dizi yeni özellik de dahil olmak üzere birkaç önemli değişiklik var.

Her şeyden önce, Mozilla bu sürümde üç farklı yeni özellik olduğunu söylüyor.

İlk yeni özellik, İngiltere’deki Firefox kullanıcıları için yeni sekmelerde görünecek Cep önerileri ile ilgilidir. Ancak, özelliğin kullanıcıların çevrimiçi bulabileceği mağazaları vurgulamasına yardımcı olması gerekiyorsa da, Mozilla, yalnızca orijinal yaklaşıma bağlı kalmak istiyorsanız her şeyi devre dışı bırakma seçeneği de içerir.

Cep önerileri şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya’da ve bugün İngiltere’den başlamaktadır. Önerileri devre dışı bırakmak Firefox> Menü> seçenekler> Ana Sayfa> Firefox Ana içeriğinden mümkündür .

Firefox 77, artık Windows‘ta Firefox çalıştıran daha fazla kullanıcı için mevcut olan WebRender için iyileştirmelerle birlikte geliyor. Mozilla aşağıdakileri açıklar:

“WebRender, artık varsayılan olarak orta (<= 3440×1440) ve büyük ekranlara (> 3440×1440) sahip Nvidia GPU’larda çalışan Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilen Windows kullanıcıları için daha fazla Firefox kullanmaya devam ediyor.”

Bugünkü güncelleme, web sertifikalarını görüntüleme ve yönetme seçenekleriyle ilgili about: sertifika sayfasını da hassaslaştırdığından, bu ekranda görüntülenen tüm verilerle çalışmak daha kolaydır.

Bu güncellemede yedi farklı güvenlik düzeltmesi vardır:  

  • CVE-2020-12399: NSS kitaplığındaki DSA imzalarına zamanlama saldırısı
  • CVE-2020-12405: SharedWorkerService’te ücretsiz kullanım
  • CVE-2020-12406: NativeTypes ile JavaScript türü karışıklığı
  • CVE-2020-12407: Kenarlık görüntüsü CSS kullanılırken WebRender sızıntı yapan GPU belleği
  • CVE-2020-12408: IP adresleri kullanılırken URL sahteciliği
  • CVE-2020-12409: Firefox 77 ve Firefox ESR 68.9’da sabitlenen bellek güvenlik hataları
  • CVE-2020-12411: Firefox 77’de düzeltilen bellek güvenlik hataları

Bu güvenlik kusurlarından, toplam 5’i yüksek önem derecesine sahipken, biri orta derece derecelendirmeye sahiptir. Yalnızca bir tanesinin önem derecesi düşük olarak işaretlenmiştir.

Geliştiricilerle ilgili de değişiklikler var ve Mozilla, bu konuda özellikle yapılan iki farklı iyileştirme olduğunu açıklıyor:  

  • JavaScript hata ayıklamasındaki önemli iyileştirmeler, kaynakların daha hızlı yüklenmesini ve zaman içinde daha az bellek kullanılmasını sağlar. Kaynak harita desteği de çok daha güvenilir hale geldi ve çok daha fazla vaka için işe yarayacak.
  • JavaScript API String.prototype.replaceAll () için, geliştiricilerin orijinal dizeyi korurken sağlanan desenle tüm eşleşmelerle yeni bir dize döndürmelerine olanak tanıyan destek eklendi.

Firefox 77 artık Windows, Linux ve macOS’ta kullanılabilir ve kullanıcıların özellikle çok sayıda güvenlik düzeltmesi ile birlikte geldiği için yeni sürümü en kısa zamanda yüklemeleri önerilir. Söylendiği gibi, bu sorunların bazılarına yüksek bir önem derecesi verilmiştir ve yama yapmak için tek yoldur.

Tarayıcının bir sonraki büyük sürümü olan Firefox 78’in 30 Haziran’da başlaması bekleniyor. Bunun nedeni, Mozilla‘nın büyük tarayıcı güncellemeleri için altı haftalık yayın döngüsünden dört haftaya geçmesi, yani Firefox’un yeni sürümlerinin şimdi çok daha sık iniş yapmak.

Söylemeye gerek yok, bugünden itibaren şirket, diğer kanalların bir parçası olarak tarayıcıların sonraki sürümlerini de test etmeye başladı. Nightly derlemesi, örneğin, şu anda Firefox 79’un önizlemesini yapıyor, bu yüzden bugün kullanıcılara gelen her şeyi bugün yayınlamaktan iki sürümü önceden denemek istiyorsanız, bu, kullandığınız platformdan bağımsız olarak bunu yapmanızı sağlayan tarayıcıdır.

Hemen indir!

Bugün En Çok Okunanlar

Google yapay zeka destekli fotoğraf baskı hizmetini yeniden açıyor

Google, yapay zeka tabanlı Fotoğraflar baskı hizmetini geri getirme sözünü yerine getirdi ve bu sefer daha uygun fiyatlı. Yaklaşan premium baskı serisinde bir kez daha makine öğreniminin her...

Instagram müşteri hizmetleri için bot devreye giriyor

Facebook, Instagram mesajları için Messenger API desteğini test ediyor. Facebook, Messenger API'sine Instagram için destek ekliyor . Bu, markaların ve işletmelerin Instagram mesajlarını üçüncü taraf...

WhatsApp sohbetlerden alışveriş yapmanıza imkan sağlayacak

Facebook, işletmelerin ürünlerini doğrudan mesajlaşma uygulamasında satmalarına izin verecek. Facebook, daha fazla insanın WhatsApp'ta alışveriş yapmasını istiyor. Bir güncellemede şirket,...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin