Salı, Ekim 20, 2020

NASA, 207 Milyon Mil Uzaktaki Asteroide İnmeye Hazırlanıyor!

NASA, çok çarpıcı görev için hazırlanıyor: Önümüzdeki ay NASA’nın robot uzay aracı olan OSIRIS-Rex, dünyadan 207 milyon mil uzaklığında ve sadece 260 metre genişliğindeki Bennu adı verilen küçük bir asteroidin yüzeyine tam olarak inecek ve bu asteroit üzerinde asteroit kayasından örnek toplayacak.

NASA’nın önümüzdeki ay gerçekleştireceği bu kritik görevdeki amacı, Touch-And-Go (TAG) adı verilen bir etkinlikte en az 60 gram asteroit kayası toplamak ve NASA’nın ilk kez bir asteroitten topladığı bu örneği ise üzerinde çalışılması için tekrardan Dünya’ya geri göndermektir. Bennu gibi ilkel asteroitlerin bileşimini analiz etmek, güneş sisteminin nasıl geliştiğine ve hatta Dünya’daki yaşamın kökeni hakkında ipuçları verebileceği iddia ediliyor.

Bu sanatçının konsepti, NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracının asteroidin yüzeyinden bir örnek toplamak için asteroid Bennu’ya doğru indiğini gösteriyor.

Ancak dünyadan bu kadar uzakta bulunan bir objeden örnek almak hiç de kolay bir iş değildir. Dünyaya olan uzaklık nedeniyle, OSIRIS-REx uzay gemisini gerçek zamanlı olarak kontrol etmek mümkün değildir. Bu nedenle, olay günü olan 20 Ekim’de, asteroide önceden belirlenmiş bir sıra kullanarak manevra yapmak ve yaklaşmak için otonom hareket etmesi gerekecek.

NASA bu görev hakkında açıklamalarda bulundu

NASA, bir blog gönderisinde , “Uzay aracı ve Bennu, TAG sırasında Dünya’dan yaklaşık 207 milyon mil (334 milyon km) uzakta olduğundan, aralarında sinyallerin dolaşması yaklaşık 18.5 dakika sürecek” dedi. Bu zaman gecikmesi, TAG olayı sırasında uçuş faaliyetlerinin canlı olarak yerden komuta edilmesini engeller, bu nedenle uzay aracı, tüm numune toplama dizisini bağımsız olarak gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Olayın başlamasından önce, OSIRIS-REx ekibi tüm komutları uzay aracına bağlayacak ve ardından başlamak için bir ‘GO’ komutu gönderecek.”

Örnekleri toplama işlemi yaklaşık olarak 4.5 saat sürecek. NASA, önümüzdeki ay yapılacak bu hareketten önce alıştırma yapıyor. Ajans, görev ekibini uzaktan çalışmaya zorlayan korona virüsün zorluklarına rağmen bu iniş işlemine devam etmeye hazır olduğunu söylüyor.

Etkinlik gününde, birkaç kilit personel ana Görev Destek Alanından izleme yapacak. Ekibin diğer üyeleri ise bu sırada asteroite konma işleminin başarılı olup olmadığını kontrol etmek ve yeterince büyük bir örneğin toplanıp toplanmadığını teyit etmek için başka yerlerde olacak.

Bugün En Çok Okunanlar

Google Arama kafanıza takılan şarkıyı bulmanıza yardımcı oluyor

Şirket, her gün bir milyardan fazla insanın Google Arama'yı kullandığını söyledi. Yazılım üzerinde 20 yıldan fazla çalışmış olmasına rağmen, her gün Google'ın daha...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

Google Asistan’ın Android için sürüş modu bir yıl sonra neredeyse hazır

Google , 2019 ortalarında telefonlar için bir Asistan sürüş modunun geleceğine söz verdi , ancak bu açıkça gerçekleşmedi - herhangi bir işaret olmadan bir yıldan fazla geçti. Yine de...

Sosyal Medyada Alışveriş: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çoğumuz alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Instagram ve Facebook'a bakıyoruz, ancak bu platformlar üzerinden satın aldığınızda haklarınız neler? Koronavirüs salgınının...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin