Cumartesi, Ekim 31, 2020

Nasa: Ay Görev Yazılımını Test Etme Planları Hakkında, Güvenlik Paneli Endişe Duyuyor

NASA faaliyetlerinin güvenliğini değerlendiren bağımsız bir panel, uzay ajansının ay görevleri için uçuş yazılımını test etme planı hakkında ciddi soruları gündeme getirdi.

Havacılık ve Uzay Güvenliği Danışma Paneli’ni Perşembe günü bir toplantı geçirdi. Üyelerinden biri olan eski NASA Uçuş Direktörü Paul Hill, NASA’nın ilk üç Artemis görevi için panelin endişelerini açıkladı. Bu endişeler, Artemis I için Space Launch System roketinin ve Orion uzay aracının bir test uçuşunu ve ardından Artemis II ve III görevlerinde insan uçuşlarını içeriyor.

Hill, güvenlik panelinin bu görevler sırasında kullanılan yazılım ve donanımın fırlatmadan inişe kadar “uçtan uca” test edilmemesinden endişe duyduğunu söyledi. Bu tür kapsamlı testler, uçuş yazılımının farklı araçlar arasında ve uzaydaki manevralar ve fırlatma türbülansı dahil olmak üzere bir dizi farklı ortamda uyumlu olmasını sağlar.

Hill, “Panelin, özellikle uçuş yazılımı için uçtan uca entegre test yeteneği planları konusunda büyük endişeleri var” dedi. “Uçtan uca entegre aviyonik ve yazılım test yeteneği yok. Bunun yerine, yazılımın alt kümelerini test etmek için birden çok ve ayrı laboratuar, emülatörler ve simülasyonlar kullanılıyor.”

nasa-artemis

Boeing Starliner Başarısız Olmuştu.

Hill, güvenlik panelinin NASA’nın Boeing’in Starliner uzay aracının son başarısız test uçuşundan neden ders almadığını anlamakta zorlandığını söyledi. (Boeing ayrıca Uzay Fırlatma Sistemi roketinin ana aşamasının ana yüklenicisidir).

Aralık 2019’da Starliner mürettebat kapsülünün test uçuşu planladı. Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşması beklenen görev için entegre, uçtan uca testler yapmadı. Boeing, fırlatmadan istasyona kadar yaklaşık 48 saatlik süreyi kapsayan bir yazılım testi yürütmek yerine, testi parçalara ayırdı. Sonuç olarak, uzay aracı neredeyse iki kez kayboldu ve yörüngedeki laboratuvara ulaşmak olan birincil amacını tamamlayamadı.

Hill, NASA Mühendislik ve Güvenlik Merkezi (NESC) tarafından 8 Eylül’de yayınlanan ve birden fazla merkez ve laboratuvarda yazılım testleri çalıştırmaya ilişkin benzer endişeleri dile getiren tescilli bir rapora atıfta bulundu.

Hill, “Panelistler için mevcut planlarının ve süreçlerinin edinilen tecrübelerden faydalanmadığı açık,” dedi. “NESC raporu, NASA’nın uçuş sistemlerinin başarı için geliştirilmesi gerektiğini mükemmel bir şekilde vurguluyor.” Bu endişelere yanıt olarak, bir NASA sözcüsü, ajansın aslında uçtan uca testler yürüteceğini söyledi ancak birden fazla tesiste yapılacağını kabul etti.

Starliner kazasından sonra, NASA baş mühendisinin tüm Artemis I kritik uçuş ve yer yazılımı faaliyetlerini değerlendirmek için bağımsız bir inceleme ekibi kurduğunu söyledi. Bu öneriler, 2021’in sonlarında veya 2022’de uçmaya başlayabilecek yaklaşan Artemis görevlerine hazırlanmak için oluşturuldu.

Bugün En Çok Okunanlar

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030'lu yıllarda Mars'a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu...

Apple Watch Kurulumu: Saatinizden En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Basit İpuçları

Apple Watch sofistike ancak kullanımı kolay bir teknoloji ürünüdür. Eğer bir Apple Watch satın aldıysanız, bir sonraki adım nasıl kurulacağını öğrenmektir. Ne...

Yeni Biyoenerji Projesi: Bioo Paneller Topraktan Enerji Üretiyor

İspanya'nın İbiza adasındaki bir parkta, yeni nesil yenilenebilir enerji için bir biyoenerji projesi, enerjiyi yeraltından alıyor. Bioo Panelleri toprağın kendisinden enerji üreten...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin