Pazartesi, Eylül 21, 2020

NASA, en iyi tuvalet tasarımına 35 bin dolar para ödülü verecek

Uzay ajansı, 2024’te gerçekleştirilecek Artemis isimli Ay görevi için yeni çözümler üretmeyi umuyor.

NASA, Artemis isimli Ay görevinde kullanılmak üzere geliştirilecek en iyi tuvalet tasarımına 35 bin dolar para ödülü verecek. 

NASA yöneticilerinden Mike Interbartolo, “Misyonun asıl odağı kesinlikle bu değil” diye belirtse de uzay ajansının daha önce yaşanan problemlerle yeniden karşılaşmak istemediğini söyledi.

Apollo görevlerindeki durumun yaşanmasını istemiyoruz.

The Guardian’ın haberine göre, NASA’nın Ay tuvaleti geliştirme çalışmalarını yöneten Interbartolo, insan atıklarının uzayda yarattığı problemleri çözmeye odaklanmasının umulduğu yarışmayı Perşembe duyurdu. 

Yarışmaya katılanlar 35 bin dolarlık para ödülünün yanı sıra Artemis’te kullanılması planlanan tuvalet teknolojisinin geliştirilmesinde de yer alacak. 2024’te Ay’a bir kadın ve bir erkek astronot göndermeyi planlayan NASA başarılı olursa Ay’a ilk kadın astronotu göndermiş olacak.

Tuvalet problemi, Apollo görevleri sırasında astronotlara hayli zorlu durumlar yaşatmıştı. Örneğin ünlü Apollo 11 görevi sırasında komuta kapsülündeki üç astronot, tuvalet yerine uzay kıyafetinin altına giydikleri idrar torbasını kullanmak zorundaydı.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), uzayda tuvalet problemine yönelik zorlukların üstesinden gelmek amacıyla emme teknolojisini kullanan Rus yapımın tuvalet kullanıyor. 

Öte yandan NASA, yerçekiminin Dünya’dakinin altıda biri olduğu Ay’da etkili biçimde kullanılabilecek bir teknoloji arıyor. 

İnterbartolo, “UUİ’nin tuvaletinin nasıl göründüğüne dair bildiğimiz şeylerin söylenmesini kesinlikle istemiyoruz. Bu yüzden onu bir miktar küçültüp daha kompakt hale getireceğiz” dedi. 

Tasarımcıların NASA’nın teknik şartlarına uyması gerekiyor. Dünya’daki yerçekimine göre tasarımın 15 kg’den daha hafif olması, 0,12 metre küpü aşmaması ve normal bir banyo fanından daha gürültülü çalışmaması bekleniyor. 

Tasarımın ayrıca erkek ve kadın kullanıcıların ihtiyaçlarını güvenli biçimde karşılamasını temin etmesi isteniyor.

NASA, “Buna ek olarak tuvalet tasarımları kusma ve ishal gibi sağlık durumlarından mustarip mürettebat üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamalı. Mürettebat üyelerinin kafasını tuvalete koymasına gerek kalmadan kusmasını sağlayabilecek tasarımlara bonus puan verilecek” diye belirtti. 

Girişlerin zarafeti ve tasarımların küçük uçuş modüllerinde bir miktar mahremiyet sağlama kapasitesi de dikkate alınacak. 

Artemis görevi başarılı olursa 1972’den bu yana ilk kez astronotlar Ay yüzeyine inmiş olacak.

Bugün En Çok Okunanlar

Python Kullanarak Sanal Asistan Yapın! – JarvisAI Kütüphanesi

AI asistanı veya dijital asistan olarak da adlandırılan sanal asistan, doğal dildeki sesli komutları anlayan ve kullanıcı için bu sesli komutları yerine...

Cyberpunk 2077’yi PC’de çalıştırmak için ihtiyacınız olan gereksimleri

Merak etmeyin, mega makineye ihtiyacınız yok. Cyberpunk 2077 birkaç ay içinde piyasaya sürülecek, ancak Kasım ortasındaki lansmanından önce geliştirici CD...

Apple iOS 14.2 beta 1 açıklandı – şimdi indirin

Apple iOS 14.2 beta 1 Apple bu haftanın başlarında iOS 14 , iPadOS 14 ve watchOS 7'nin son sürümlerinin çıkacağını duyurduğunda geliştiricileri ve normal iPhone, iPad...

iOS 14 ile Google, iPhone’unuzu ele geçirebileceğini düşünüyor

Üç aylık betalardan sonra iOS 14 nihayet tüm iPhone kullanıcıları için çıktı ve Apple'ın bu yılki büyük mobil işletim sistemi yükseltmesi için...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin