Salı, Ekim 27, 2020

NASA insanlı uzay uçuşuna liderlik edecek ilk kadını açıkladı

Dört yıl içinde Ay’a astronot göndermeyi hedefleyen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanlı uzay uçuşu programını Kathy Lueders’e emanet etti.

Kurumdaki en önemli görevlerden birinin başına getirilen ilk kadın olan Lueders, geçen ay NASA ve SpaceX’in 9 yıl sonra ilk defa ABD topraklarından uzaya astronot gönderme görevini başarılı şekilde yönetmişti.

NASA Başkanı Jim Bridenstine, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Kathy Lueders, NASA’nın İnsanlı Keşif ve Operasyon Görevleri Direktörlüğü’nü (HEO) yönetmesi için seçildi” dedi.

Böylece ilk kez insanlı bir uzay uçuşunun başına bir kadın yönetici getirilmiş oldu.

Bridenstine açıklamasında “Kathy hem Ticari Mürettebat hem de Ticari Kargo programlarını başarıyla idare etti. 2024’te Ay’a astronot göndermeye hazırlanırken HEO’yu yönetecek doğru kişi odur” ifadelerini kullandı.

1992’de NASA’ya katılan Lueders, 30 Mayıs’ta SpaceX’in geliştirdiği uzay aracı Dragon’u taşıyan Falcon 9 roketinin Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatılmasını ve NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürülmesini yönetmişti. Böylece özel sektör ilk kez uzaya insanlı bir araç göndermiş olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatları doğrultusunda NASA, 20204’te Orion kapsülü ve SLS roketini kullanarak Ay’a biri kadın olmak üzere iki astronot göndermeyi planlıyor.

Ancak program konulan zaman çizelgesinin şu anda gerisinde. NASA ayrıca Ay’a inecek aracı hangi şirketin tasarlayacağı konusunda da son kararını vermedi.

Bugün En Çok Okunanlar

Porsche Apple Podcast’leri ve Apple Music şarkı sözlerini Taycan otomobile yerleştirdi

Podcast uygulamasının herhangi bir araca ilk yerel entegrasyonudur. Porsche Taycan sahipleri, iPhone'larını CarPlay üzerinden bağlamak zorunda kalmadan Apple Podcast'leri yayınlayabilir. Otomobil...

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin