Cuma, Aralık 4, 2020

Nükleer Motor: NASA İnsanları Sadece Üç Ayda Mars’a Taşıyacak

NASA, ilk insan mürettebatını 2030’lu yıllarda Mars’a göndermeyi hedefliyor. Nasa için tasarlanan nükleer motor ile birlikte 40 milyon milden fazla yolculuğu şu anda olduğu gibi yedi ay yerine sadece üç ayda gerçekleştirebilir.

Seattle merkezli bir teknoloji şirketi olan Ultra Safe Nuclear Technologies, önceki nükleer tahrikten (NTP) daha güvenli ve daha güvenilir olduğunu iddia eden nükleer enerjili bir motor geliştiriyor. Bu motor kimyasal olarak iki kat daha fazla roket verimliliği sağlıyor.

Sistem, firmanın geleneksel nükleer yakıtlardan daha sağlam olduğunu ve yüksek sıcaklıklarda çalışabileceğini söylediği, yüksek tahlil düşük zenginleştirilmiş uranyum ile tasarlanmış özel bir yakıt kullanıyor.

Konsept NASA için oluşturulmuş olsa da firma, ticari kuruluşların turistleri diğer gezegenlere yarı zamanda götürmesi için kullanılabileceğini belirtiyor.

nükleer motor

Ultra Güvenli Nükleer Teknolojiler (USN-Tech) kısa süre önce konsept görüntüsünü ve ayrıntıları paylaştı. Mevcut kimyasal roketlerin sınırlarına ulaştıkça piyasayı ele geçirebileceğine inandığı NASA’ya teslim etti.  Çok sayıda şirket ve araştırma grubu, NASA’ya yeni ve yenilikçi tasarımlarla yaklaştı, ancak çoğu gerçekçi olmadığı için başarısız oldular.

USNC-Tech’in baş mühendisi Dr. Michael Eades, “Uzayda yeni sınırlar açma çabasına liderlik etmek ve bunu hızlı ve güvenli bir şekilde yapmak istiyoruz” dedi.

“Motorumuz, kanıtlanmış teknolojinin kullanımını en üst düzeye çıkarır. Önceki NTP konseptlerinin arıza modlarını ortadan kaldırır ve kimyasal sistemlerin iki katından daha fazla spesifik bir dürtüye sahiptir.”

Firma Özel Yakıt Kullanıyor

USN-Tech’i diğerlerinden ayıran şey, firmanın reaktör için Tamamen Seramik Mikro kapsüllenmiş (FCM) yakıt kullanmasıdır. Nasa için tasarlanan nükleer motor da, nükleer reaktörlere güç sağlamak için kullanılan ve yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş, yeniden işlenmiş bir nükleer malzeme çeşidine, Yüksek Tahlil Düşük Zenginleştirilmiş Uranyum’a (HALEU) dayanmaktadır.

mars yüzeyi

Firma, yakıtı kaplanmış zirkonyum karbür parçaları halinde paketlemeyi öneriyor, bu da sistemin çok fazla yakıtla yanmadan yüksek sıcaklıklara dayanmasını sağlıyor.

Düşük miktarlarda HALEU kullanan bu benzersiz NTP konsepti, daha önce yalnızca yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum ile elde edilebilen yüksek itme ve spesifik dürtü sağlar.

USNC-Tech ayrıca FCM yakıtının, karasal nükleer reaktör geliştiricileri tarafından kullanılan önceden var olan tedarik zincirlerinden ve üretim tesislerinden yararlandığını, üretim risklerini azalttığını ve sürdürülebilir endüstri katılımını sağladığını belirtti.

USNC-Tech CEO’su Dr. Paolo Venneri: “USNC-Tech’in tasarımının anahtarı, karasal ve uzay reaktör teknolojileri arasındaki bilinçli bir örtüşmedir. Bu, nükleer teknoloji ve altyapıdaki gelişmelerden karasal sistemlerden yararlanmamızı ve bunları uzay reaktörlerimize uygulamamızı sağlıyor.”

NASA, Mars’a ilk insan görevi için henüz bir tarih belirlemedi, ancak en sonunda lansmanın gerçekleşeceği zaman için şirketler çalışıyor.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstein bir blog gönderisinde şunları paylaştı. “Astronotlarımız ve diğer görev riskleri için radyasyona maruz kalmayı sınırlarken daha hızlı bir yolculuk sağlamak için gelişmiş tahrik sistemlerini kullanıyoruz. Böylece Mars’a ilk gidiş-dönüş yolculuğumuzun yaklaşık iki yıl sürmesini planlıyoruz. Tercih ettiğimiz fırlatma penceremiz, mürettebata Mars yüzeyinde yaklaşık 30 gün verecek, bu da başka bir dünyada yaşamı aramak için yeterli bir zaman.”

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin