Pazar, Ekim 25, 2020

Nvidia: Teknoloji Yatırımcıları, 40 milyar Dolarlık Satın Almanın Engelleneceğini Tahmin Ediyor

Nvidia daha önce Arm’ı, 40 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıklamıştı. İki teknoloji yatırımcısı ve yapay zeka uzmanına göre, Nvidia’nın çip tasarımcısı Arm’ı satın alması büyük olasılıkla engellenecek.

Perşembe günü yayınlanan “State of AI” raporunda Nathan Benaich ve Ian Hogarth, önümüzdeki 12 ay boyunca sektör için sekiz tahmin sıraladı.

Bu tahminlerden birisi de “Nvidia, Arm’ı satın almayı tamamlayamaz.” şeklinde oldu.

nvidia

ABD’li çip devi, bu ayın başlarında Arm’ı SoftBank’tan satın almayı planladığını duyurdu. Ancak satın alma, İngiliz milletvekilleri, Arm’ın kurucu ortağı Hermann Hauser ve yerel bazı kuruluşlar tarafından eleştirildi. Eleştirmenlerin ana endişelerinden ikisi, Nvidia’nın Arm’ın iş modelini yok edeceği ve Birleşik Krallık’ta Arm personelini gereksiz hale getireceği, ve istihdamı etkileyeceği üzerine kurulu.

Nvidia, anlaşma uyarınca Arm’ın genel merkezinin Cambridge’de kalacağı konusunda ısrar ediyor. Ayrıca Birleşik Krallık’ta daha fazla istihdam yaratacağını ve Birleşik Krallık’ta yeni bir süper bilgisayar inşa edeceğini söylüyor.

Girişim şirketi Air Street Capital’in genel ortağı ve yapay zeka grubu London.AI’ nin kurucusu Benaich, “NVIDIA daha önce bu satın almanın ve kombinasyonun hem şirketler, hem müşterilerimiz hem de sektör için büyük faydaları olacağını belirtmiştir. Arm’ın ekosistemi için bu kombinasyon, Arm’ın Ar-Ge kapasitesini en üst düzeye çıkaracak ve IP portföyünü NVIDIA’nın dünya lideri GPU ve AI teknolojisi ile genişletecek. ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Arm, dünya çapında 6.000 ve Birleşik Krallık’ta 3.000 çalışanıyla İngiliz teknoloji endüstrisinin tacındaki mücevher olarak kabul ediliyor. Çipleri, milyonlarca elektrikli cihaza güç sağlamak için dünya çapında şirketler tarafından kullanılıyor. Apple bunları iPhone’larda ve iPad’lerde kullanıyor, Amazon bunları Kindles’ta kullanıyor ve araba üreticileri bunları araçlarda kullanıyor.

nvidia-arm

Anlaşma Hükümet ve Yerel Kuruluşlar Tarafından Engellenebilir.

21 Eylül’de, Cambridge parlamentosu üyesi olan işçi milletvekili Daniel Zeichner, hükümeti Arm’ın devralınması için net koşullar koymaya çağırdı. Arm’ın Cambridge genel merkezi ve iş modeli için yasal garantiler isteniliyor. Zeichner, İngiltere’nin teknoloji egemenliğinin savunulmasının önemli olduğunu söyledi.

Anlaşma, İngiltere hükümeti veya Birleşik Krallık’ta rekabeti düzenlemekten sorumlu Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından engellenebilir.

Bugün En Çok Okunanlar

Netflix bu yıl 200 milyon aboneye ulaşacağını tahmin ediyor

Netflix abone olma, son çeyreğine ait sonuçları ( PDF ) yayınladı ve kendi tahminlerini biraz kaçırdığını ortaya koydu ve son üç ayda tahmin ettiği 2,5 milyon yerine...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Netflix 48 saatlik StreamFest ile abonelikleri artırmayı planlıyor

Netflix, yayın hizmetini abone olmayanlar için ücretsiz hale getiren, 4 Aralık'ta başlayacak iki günlük bir etkinlik olan StreamFest'i planlıyor. Etkinlik, Netflix Android uygulamasının...

GMC 1000HP Hummer elektrikli kamyon!

2022 Hummer Dünya Serisinin ilk oyununun başlangıcına denk gelen Salı günü canlı yayın sırasında, GMC yöneticileri sanal bir aşamaya geçti ve on yıldan...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin