Pazartesi, Ekim 26, 2020

Pandemi, dijital ses teknolojisine yeni bir ivme kazandırıyor

Aniden dokunmaktan korkan bir dünyada, ses teknolojisi yeni bir görünüm kazanıyor.

Analistler, Google Asistan, Amazon Alexa ve Apple’ın Siri gibi sesle aktive edilen sistemlerin son yıllarda güçlü bir büyüme gösterdiğini ve virüs salgınının bunu hızlandırabileceğini söylüyor.

Sesli asistanlar sadece sorguları ve alışverişleri yanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda akıllı ev kontrolü ve insanlar kişisel iletişimi sınırlamak istediklerinde artan ilgiyi görebilecek bir dizi iş ve tıbbi uygulama için de kullanılır .

ABI Research’ten analist Jonathan Collins, “Ses, akıllı ev alanına zaten önemli girişlerde bulundu ve ses kontrolü , akıllı telefonlardan TV uzaktan kumandalarına, ışık anahtarlarına, termostatlara, kapı kollarına ve daha fazlasına ev çevresinde yaygın olarak dokunan yüzeylerden kaçınmak anlamına gelebilir.” Dedi.

Pandemi, “evde bir dizi ek akıllı ev cihazı ve uygulaması için farkındalık ve benimsenmeye yardımcı olacak ses kontrolü için ek motivasyon ve teşvik sağlayacak” dedi.

ABI, akıllı ev cihazları için ses kontrol cihazı gönderilerinin geçen yıl 141 milyona ulaştığını ve 2020’de küresel olarak yüzde 30’a yakın büyüyeceğini tahmin ediyor.

Daha geniş ses asistanları pazarı için Juniper Research, bu yıl kullanımda olan akıllı telefonlardaki etkileşimlerin çoğuyla 2024’te 8,4 milyar seviyesine ulaşan 4,2 milyar cihazı tahmin ediyor.

Akıllı kilitler, kapı zilleri

Collins, pandeminin bir sonucu olarak kişisel temas ve yüz yüze etkileşim ihtiyacını ortadan kaldırmak için diğer akıllı ev sistemleriyle birlikte akıllı kilitlere ve kapı zillerine artan bir ilgi görmeyi beklediğini söyledi.

Techsponential ile bir teknoloji analisti ve danışmanı olan Avi Greengart, verilerin henüz mevcut olmadığını ancak kilitlenmelerin bir sonucu olarak “anekdotsal olarak, sesli yardımcı kullanımının arttığını” söyledi.

Greengart, sağlık ve güvenlik endişelerine yanıt olarak ses teknolojileri için daha geniş bir yelpazede iş uygulamaları beklediğini söyledi.

“İleriye baktığımızda, ofis alanlarının daha fazla dokunmasız kontrollere doğru hareket etmesi gerekecek; aydınlatma için hareket tetikleyicileri genellikle daha kolay ve daha sürtünmesiz olsa da, ses bir çözüm olabilir” dedi.

“Ancak, akıllı hoparlörlerin – e-postayla gönderilen bir komut listesiyle birlikte – otellerde ve diğer kiralık mülklerde ortak bir özellik olmasını bekliyorum. Daha az temas noktası, daha iyi.”

Post-pandemik görünüm

Futuresource Consulting’den Julian Issa, salgın sırasında “virüs salgından bu yana ses asistanlarının kullanımında bir artış” göründüğünü söyledi.

Issa, “Yüzeylere dokunmaktan kaçınmak küçük bir rol oynayabilir, bunun nedeni genellikle tüketicilerin cihazlarıyla evde daha fazla zaman geçirmesidir.” Dedi.

Başka bir Futuresource analisti olan Chris Pennell, dijital asistanların benimsenmesinin, özellikle de sağlık, perakende ve eğlence gibi müşteriye yönelik alanlarda hızlanmasının beklendiğini söyledi.

Halihazırda kullanılmakta olan bir örnek, insanların Alexa semptomlarını değerlendirmelerine ve virüs hakkındaki bilgilere erişmelerine izin veren Amazon Alexa’yı kullanan bir Mayo Clinic aracıdır.

Diğer tıbbi uygulamalar da ses teknolojileri çalışmalarında bulunmaktadır.

Konuşma tanıma teknolojilerinde uzmanlaşmış bir Florida Tech bilgisayar mühendisliği profesörü Veton Kepuska, fiziksel teması ve bulaşmayı sınırlamaya yardımcı olabilecek sesle aktif tıbbi robotlar geliştirmeye çalışıyor.

COVID-19 salgını tarafından araştırma çabası için fon aramaya teşvik edilen Kepuska, “Bu altyapı yerinde olsaydı, bugün daha iyi olurdu” dedi.

Kepuska, bu çabanın ses etkileşimi olan doktorlardan veya hemşirelerden birçok görevi üstlenebilecek bir “insansı” tıbbi robotu sağlayabileceğini söyledi.

“Salgın, kendimizi tehlikeye atmadan yardımımıza ihtiyaç duyan insanlara nasıl hizmet vereceğimizi düşünmemiz gereken bir durum yarattı.” Dedi.

Bugün En Çok Okunanlar

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

LG katlanabilir OLED TV 87.000 dolara satılıyor

Yıllarca prototiplerini gösterdikten sonra LG, nihayet Güney Kore'de satışa sunulan bir 4K OLED TV'ye sahip oldu. LG nihayet katlanabilir...

iCloud Saklama Alanı: Nasıl Yer Açacağınıza Dair 5 İpucu

Apple, 2011'de iCloud'u ilk kez tanıttığında, şirketin sunduğu 5 GB'lık ücretsiz depolama alanı, çoğu insanın kullanabileceğinden çok daha fazla görünüyordu. Ancak son...

Quibi kapandığını doğruladı

Quibi'nin kurucuları, fikrin 'yeterince güçlü' olmayabileceğini kabul etti. Jeff Katzenberg / Meg Whitman liderliğindeki Quibi'nin piyasaya sürülmesinden ancak altı...

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin