Salı, Ekim 27, 2020

Pandemi insanlığı meteor çarpmasına hazırlayabilir

“Göktaşına yönelik tüm gözlemlerin şeffaf bir şekilde paylaşılması ve tüm çarpışmayla ilgili tahminlerin uluslararası arenada incelenmesi gerekecek”

ABD’li bilim insanları, koronavirüs pandemisinden de olumlu sonuçlar çıkarılabileceğini düşünüyor. Buna göre koronavirüsle mücadeleye yönelik acil durum önlemleri, dünyaya hızla yaklaşan tehlikeli bir göktaşına hazırlanmamızı sağlayabilir.

Asteroitler konusunda ve acil durum prosedürlerinde uzmanlaşmış bilim insanları, insanlığın gezegeni savunmak için koronavirüsten önemli dersler çıkarabileceğini söyledi. Böylece pandemi, insanlığı bekleyen en büyük tehlikelerden birini önlememize ya da etkisini azaltmamıza yardımcı olabilir.

Kaçınılması gereken hatalar

Uzay Kaşifleri Birliği Yakın Dünya Nesneleri Komitesi’ne başkanlık eden emekli astronot Thomas Jones, “Koronavirüsün, asteroit çarpışmasını engellemek isteyenler için iyi bir vaka çalışması olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Jones’a göre Dünya Sağlık Örgütü pandemiyle mücadelede işbirliğine dair önemli bir örnek. Ancak bazı ülkeler eksik ya da yanlış veriler göndererek örgütün adımlarını zayıflattı. Ayrıca pek çok ülke, koronavirüse yönelik tepkisini kendi çıkarları doğrultusunda ve kaynak önceliğine göre belirledi.

Space.com’a konuşan Jones, “Bu anlaşılabilir bir durum ama asteroit tehdidiyle başa çıkmak için iyi bir model değil” dedi ve ekledi:

Göktaşına yönelik tüm gözlemlerin şeffaf bir şekilde paylaşılması ve çarpışmanın etkisiyle ilgili tüm tahminlerin uluslararası arenada incelenmesi gerekecek.

Jones’a göre bu güven ortamı sağlanmazsa ülkeler kendilerini tek taraflı olarak savunacak. Bu da zaman kaybına, kaynak israfına ve başarısızlık riskinin artmasına yol açacak.

Erken teşhis

NASA’nın Gezegensel Savunma Sorumlusu ve Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi’nin (PDCO) program yöneticisi Lindley Johnson, pandemiyle asteroit tehlikesi arasında bazı paralellikler bulunduğunu söyledi.

Birincisi, elbette erken teşhisin önemi. Tehdidi ne kadar erken tespit ederseniz, önlem alma şansınız o kadar artar.

Johnson’a göre gelecekte insanlık, tıpkı yeni bir pandemiyle yüzleşeceği gibi yıkıcı bir asteroit tehlikesi de geçirecek.

Mesele bu tehlikenin ne zaman geleceği. Tehlikenin zamanı, önlem alabilmemiz için önemli. Tıpkı pandemi için tıbbi malzeme stoklamamız gerektiği gibi.

NASA’nın Astrobiyoloji Programı’ndan Linda Billings de teknolojik hazırlığa, özellikle de uzay tabanlı ve Dünya’ya yakın nesneleri izleyecek bir teleskoba yönelik ihtiyacı vurguladı.

Billings’e göre daha iyi yer tabanlı gözlem sistemleri ve sapma tekniklerini denemek için de daha fazla görev başlatılmalı. Bilim insanı, pandemiden alınması gereken en önemli dersin de “hazırlıklı olmak ve felaketin gelmesini beklememek” olduğunu ifade etti.

Harvard’lı akademisyen David Ropeik de Kovid-19 salgınıyla uzay tehlikelerinin birbirine epey benzediğini söyledi.

Ropeik, “Asteroit etkisi ve pandeminin ikisi de düşük olasılık. İnsanların bunlara hazırlanmasını ve ilgilenmesini sağlamak gerçekten zor” dedi ve ekledi:

İki tehlikeyi de uzun zamandır biliyoruz ama bilmek ve önemsemek farklı şeyler.

Bugün En Çok Okunanlar

En İyi Taşınabilir Bluetooth Hoparlörler: JBL, Bose, Sony Ve Daha Fazlası

Kablosuz bir hoparlör mi arıyorsunuz ve çok fazla harcamak istemiyor musunuz? Uygun fiyatlı mini ve en iyi taşınabilir bluetooth hoparlörler için en...

Netflix 48 saatlik StreamFest ile abonelikleri artırmayı planlıyor

Netflix, yayın hizmetini abone olmayanlar için ücretsiz hale getiren, 4 Aralık'ta başlayacak iki günlük bir etkinlik olan StreamFest'i planlıyor. Etkinlik, Netflix Android uygulamasının...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Az Bilinen Fakat İhtiyaca Göre Çok Kullanışlı Python Veri Yapıları

Python programlama dili, kullanım kolaylığı açısından kuşkusuz son zamanların en çok kullanılan programlama dillerinden biri olmuştur. Farklı alanlarla ilgili çeşitli sorunlar için...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin