Cuma, Ekim 23, 2020

Panorama ve 360 ​​derece fotoğraflar arasındaki fark

Panorama konsepti ve 360 ​​derecelik fotoğrafçılık bugün popüler hale geldi. Peki bu iki kavram farklı mı? Bu iki kavramın çekim teknikleri nelerdir?

1. Panorama tekniği nedir?

İngilizce olarak anlaşılması kolay olan Panorama, görüntünün veya sahnenin geniş, panoramik olduğu veya panoramik çekim olarak da yorumlanabileceği anlamına gelir.

Panorama teknolojisi, normal görüntülere kıyasla yalnızca geniş açılı görüntüleri izleme konseptidir. O zamanki sahne normal modda çekilen fotoğraflardan çok daha geniş olacaktır. Böylece, fotoğraf makinesi tarafından çekilen bir fotoğraf çerçevesi, fotoğrafçının Panorama fotoğraf tekniği ile doğru resmi elde etmesine yardımcı olamaz ve her sahneyi normal kare boyutunda kaplar.

Reklam alanında, özellikle panoramik fotoğraf tekniklerini kullanan büyük reklam panellerinde çok sayıda Panorama çekim tekniği görebiliriz.

2. 360 derece fotoğraf çekimi nedir?

360 derecelik fotoğraflara Sanal Gerçeklik (VR) sanal gerçeklik panoramaları denilebilir. Bu görüntüler, daha sonra düğüm noktası denilen sabit bir eksende birleştirilecek olan bir dizi farklı noktadan alınacaktır. 360 derecelik tam bir fotoğraf elde etmek için 360 derecelik fotoğraf oluşturma yazılımı ve web siteleri kullanmamız gerekir.

Panorama ile karşılaştırıldığında, 360 derecelik modda fotoğraf çekmek, yalnızca Panorama görüntülerini yalnızca statik biçimde izleyebileceğimiz ve dosya boyutu nispeten büyük olduğunda çok daha gelişmiştir.

Kullanıcılar görüntüleri ve gömme dosyalarını birleştirmek için Quicktime VR, Java VR veya Flash gibi özel yazılımlar kullanabilirler. Yakında, görüntü panoramayı görebilmek için kullanılan yazılıma göre bağlanacak ve döndürülecektir. Panoramik görüntüleri tüm açılardan izlemek için, görüntüyü herhangi bir açıda genel bir bakış için yakınlaştırmamız, uzaklaştırmamız, görüntünün her yerine gitmemiz veya net bir şekilde görmek için daha yakın bir resim görmemiz yeterlidir.

Bunlar iki Panorama teriminin temel kavramlarından bazılarıdır ve 360 ​​derece modunda fotoğraf çeker. En iyi kalitede 360 ​​derecelik görüntü üretmek için 360 derecelik panoramik çekim, kayıt veya videoyu destekleyen özel cihazlar kullanmalısınız.

Bugün En Çok Okunanlar

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

Tesla’nın yedi günlük iade politikasını sona erdi!

Tesla onun yedi gün sunan durdurdu, hiçbir soru göre iade politikası istedi Electrek . Şirketin dün gece yaptığı teklife son verdiği bildirildi. Otomobil üreticisinin politikaya adadığı web sayfasını ziyaret...

Google Alışveriş fiyat izleme ve karşılaştırma araçları ekledi

Kullanıcılar ayrıca yerel mağazalar için mağazadan teslim alma ayrıntılarını da bulabilecekler. Google, Black Friday'e giden yolda aldığınız anlaşmanın gerçekten bir anlaşma olup olmadığını bilmenizi sağlayacak alışveriş platformuna araçlar...

Apple Watch YouTube Müzik uygulamasını piyasaya sürdü

Hem iPhone hem de Apple Watch'a sahip ender YouTube Müzik abonelerinden biriyseniz, Google Play Müzik'i bu ayın sonlarında kapattığında soğukta kalmayacaksınız . Bugün itibariyle şirketin Apple Watch için bir YouTube...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin