Pazar, Temmuz 5, 2020

PS5 ve Xbox Serisi X – gerçekten ne kadar farklılar?

Xbox X Serisi kaba kuvvet gücüne sahipken PS5’in çevik ve akıllı olduğu açıktır, ancak dikkate alınması gereken birçok husus vardır. Burada hepsini özetliyoruz

Artık Xbox Series X ve PS5’in arkasındaki teknolojilerden bazılarını biliyoruz . Artık söylentilere güvenmemiz gerekmiyor. Microsoft, 16 Mart’ta çok daha derinlemesine bir incelemeden önce Şubat 2020’de bazı X Serisi spesifikasyonlarını açıkladı. Sony, bizi her yere kazanmak isteyen politik bir rakip gibi, Sony de iki gün sonra aynısını yaptı.

İyi haberler var. Her iki konsolun donanımı o kadar dinamik ki şu anda mevcut olan herhangi bir PC sistemiyle benzer şekilde kıyaslayamazsınız. Ve kötü haberler var. Muhtemelen bilmeye istekli olduğunuz birkaç bilgi hala orada değil. Örneğin, PS5’in neye benzediğini bilmiyoruz. Dev-kit konsolunun görüntüleri sızdırıldı, ancak nihai ürün muhtemelen böyle görünmeyecek.

Özelliklere hızlı bir bakış

Xbox X ve PS5 özelliklerinin birçoğu kulağa benzer geliyor. Hızlı all-SSD depolama alanı, 16GB GDDR6 RAM ve AMD tarafından üretilen bir CPU ve GPU’ya sahiptir. Ama biraz daha derine inerseniz, farklılıkları belirginleşir. İndirgeyici bir benzetmeye kısmak için: Xbox X Serisi kaba kuvvet gücü ile kazanırken PS5 çeviktir.

PS5, temel bileşenlerinden olağanüstü performans elde etmek için inanılmaz derecede akıllı donanım optimizasyonu ve özel silikon kullanıyor. Ancak Xbox Series X, daha güçlü bir GPU’ya sahiptir; bu, herhangi bir konsolun genellikle değerlendirildiği ilk metriktir. Yine de donanımları aynı aileye ait. AMD Zen 2 nesil işlemcilere ve AMD Navi tabanlı grafik yonga setlerine sahipler. İkincisi, bazı donanımı henüz yayınlanmamış PC grafik kartlarıyla paylaşacak.

Bu noktada, Xbox One X ve PS5 ayrılıyor. Microsoft konsolunun GPU’su, Sony’nin 36’sına ait 52 işlem birimi ile daha güçlüdür. Bu, X Serisi’nin grafik gücünün 1,5 katı olabileceğini gösterir. Ancak teraflop sayımları bile, şimdiye kadar gördüğünüz metrikler çok uzak değil. Microsoft, Xbox Series X’in 12.155 teraflop gücüne sahip olduğunu ve PS5’in 10.28 teraflop verdiğini söylüyor. Bu, Xbox’ın 1,18x kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Ama bugünlerde hiçbir şey tek bir figür kadar basit değil. Sony’nin PS5 ve X Serisi’nin çok daha güçlü “motoru” arasındaki performans farkını daraltmayı başarmanın bir yolu, değişken bir GPU saat hızı kullanmaktır. Xbox Series X GPU, 1.825Ghz’de kilitli. Sony’nin PS5 GPU’su 2.23GHz’e ulaşabilir, ancak her zaman bu frekansta çalışmaz. Daha az “kasvetli” bir CPU’ya sahiptir, ancak daha sıkı çalışabilir. Bu da henüz görmediğimiz soğutma sistemini merak etmemizi sağlıyor.

Son gösterisinde PlayStation mimarı Mark Cerny, PS5’in saat hızına yaklaşma hızının overclock edilmiş bir oyun PC’sine benzemediğini söyledi. Ancak, bir işlemci daha çok çalıştığında güç çekişi ve ısı üretimi ile ilgili temel sorunları silemez. Ve bu, PS5’in bir anlamda kağıt üzerindeki özelliklerinden daha iyi performans göstermesine rağmen, X Serisi’nin muhtemelen performansını daha uzun süre koruyabileceğini gösteriyor. PS5 koşabilir, ancak bütün gün koşamaz.

Gerçek anlamda bu, her iki platform için oyun oluşturan geliştiricilerin Xbox sürümlerinde biraz daha gelişmiş efektler kullanacakları anlamına gelebilir.

PS5’in büyük bir avantajı var

Sony PS5’in X Serisi’ni depolama hızını kategorik olarak aştığı başka bir alan daha var. Her iki konsol da kendi özel denetleyici donanımına sahip hızlı, özel NVMe yarıiletken sürücüler kullanır. Ve her iki sistem de bugünün dizüstü bilgisayarlarında ve masaüstlerinde göreceğinizden daha gelişmiş.

Yine de PS5’in sürücüsü çok daha hızlı. Sıkıştırma kullanıldığında 8-9GB / s’ye dönüşen 5.5GB / s veri aktarımı yapabilir. Bu da, bu verilerin sıkıştırmasını açmaya yönelik donanım bulunduğundan konsolu yavaşlatmaz. Microsoft’un Xbox Series X SSD’si hızlıdır ve benzer donanım tabanlı sıkıştırma kullanabilir, ancak hızları sıkıştırma ile 2,4 GB / sn veya 6 GB / sn’dir.

Ama bu aslında oyunlar için ne anlama geliyor?

PS4 veya Xbox One’ın depolama alanını bir SSD sürücüsüne yükseltirseniz, tek büyük fark yük hızındadır. Bazı oyunlar bunu bir asansördeyken karakterinizin tırnaklarına bakarak uzun sahnelerinde gizler veya sizi aksi halde statik bir ekranda bir yükleme çubuğuna bakarken bırakır.

Ultra hızlı katı hal depolama, geliştiricilerin oyun dünyalarının inşa edilme şeklini değiştirmelerini sağlar. Bu konsolların 16GB RAM’i, dünyayı görmek için kullanılan verileri, dokuları ve modelleri hala tutacak. Ancak 16GB RAM’in tamamı iki saniyenin altında yenilenebildiğinden, bir PS5’te geliştiriciler hem kesintisiz dünyaları daha kolay oluşturabilir hem de içinde daha küçük alanlar oluşturmak için ne kadar veri kullanıldığına dair daha liberal olabilirler.

Küçük bir bağlam için, bir PS5’te (teorik olarak en az) 1.8 saniye süren bir PS4’te yaklaşık iki dakika 40 saniye sürecektir.

PS5’in eklenen hızı ne kadar yararlı?

Kesinlikle bu nesilde hangi yükleme sürelerinin X Serisi’nden bile daha kısa olmasını sağlamalıdır. Ancak, her iki sisteme de taşınan oyunlarda daha hızlı depolama alanının gerçekten ne kadar etkili olacağını sorgulamamız gerekiyor.

Bu teknolojinin birinci parti başlıklarda en iyi şekilde kullanılmasını bekliyoruz, özellikle de PS5 veri-ağır varlıkların etrafında dolaşmak için daha iyi olabilirken, Xbox’ın daha güçlü GPU’su, onları baskı altında oluşturmanın daha iyi olacağı anlamına geliyor. .

Xbox Series X’de 1 TB sürücü, PS5’de 825 GB sürücü var. Her ikisi de buna eklemenize izin verir. Microsoft özel bir 1 TB SSD Genişletme satacak, PS5’in SSD için bir yuvası var, ancak bunların yeterince iyi performans göstermelerini sağlamak için Sony tarafından “doğrulanması” gerekiyor. Ve bugün satın alabileceğinizler olmayacak.

Işın izleme ne olacak?

Hızlı depolama, belki de özellikle sert sert nerdler ve görsel olarak gür başlıkların geliştiricileri açısından, konsolların çalışma şeklindeki en etkili değişikliktir. Ancak eldeki pedle oturan gerçek oyuncu, ışın izleme hakkında daha fazla şey duymak istiyor olabilir. Bu, oyun dünyasındaki ışık ışınlarının yolunu, “gerçek” olanlarda nasıl davranacaklarına dayanarak modeller. Şunları yapabilirsiniz etkilerini görmek için üzerine Minecraft teknoloji Nvidia üst öncüsü tarafından gönderildi videoları YouTube’da.

Hem PS5 hem de Xbox Series X, ışın izleme için optimize edilmiş GPU’lara sahiptir, aksi takdirde daha gerçekçi gölge, atmosferik aydınlatma, yansıma, su ve şeffaflık efektleri oluşturmak için son derece emek yoğun bir teknik setin hesaplama maliyetini düşürür.

Ancak, şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla, bu donanım ivmesi konsollardaki belirli AMD Navi GPU’larının büyük ölçüde içsel bir parçası gibi görünüyor. Işın izleme büyük olasılıkla yaklaşan oyunların görünümünün büyük bir parçası olacak, ancak bu donanım açıklamaları burada çok fazla değişmedi.

VR’si olacak mı?

Sony’nin resmi PS5 duyuruları bugüne kadar yeni bir sanal gerçeklik kulaklığını keşfetmedi ve hatta doğrulamadı. Bloomberg , Şubat ayında Sony’nin “PS5” lansmanından sonra bir PSVR 2 kulaklık seti piyasaya sürmeyi planladığını yazdı. Çok fazla çaba sarf etmeden hayal edebileceğiniz bir ürün hakkında söylentiler çok belirsiz değil.

Başka bir söylenti, kulaklık teknolojisinin belki de en önemli bölümünü ele alıyor, ancak ekran teknolojisi. Ekran paneli üreticisi JDI, Şubat ayında yüksek yoğunluklu 1.600 x 1.600 çözünürlüklü LCD panel duyurdu. Teorik olarak bir PSVR 2’de kullanılabilir ve 1.036.800 yerine göz başına 2.560.000 piksel ile önemli bir çözünürlük artışı temsil eder. Ayrıca 120Hz’lik bir paneldir ve daha yüksek yenileme hızları VR hareket hastalığını azaltma eğilimindedir.

Ancak, bunlar LCD paneller, inanılmaz hızlı tepki sürelerine sahip olanlar değil. Bu muhtemelen yüksek bulaşma oranının mide bulantısını azaltan çalışmayı geri alabilen hareket bulaşmasına neden olacaktır. Bu yüzden belki de Sony’nin kullanacağı panel bu değil.

Sonuçlar? Bunun dışında, muhtemelen üçüncü bir PSVR olacak (Sony zaten iki model yapmış) ve muhtemelen PS5’in yanında olmayacak.

Xbox Phil Spencer başkanı yakın gelecekte bir Xbox VR kulaklık fikrini büyük ölçüde reddetti ve gerçek talep eksikliğini gösterdi. Şubat ayında GamerTag Radio ile yaptığı bir podcast’teki konumunu netleştirdi.

“Çabalarımızı şu anda yaptığımız şeylere odaklamalıyız,” dedi Spencer, bu şeyler konsolun kendisini bitiriyor.

Microsoft zaten Microsoft HoloLens ve Windows Mixed Reality platformunu geliştirmiş olan, artırılmış veya “karma” gerçekliğin önemli bir savunucusudur. Bu tür projeler, şirketin gerçekten başarılı sayılması için milyonlarca satış yapması gereken bir tüketici ürününün aşırı harcaması ve riski olmadan bu alanda teknolojiler geliştirmesini sağlar.

Her iki konsol da ses konusunda büyük

Sony ve Microsoft ayrıca konsollar için büyük ses planları açıkladı. PS5, HRTF hesaplamalarına dayanan bir ses alanında binlerce ses öğesini konumlandırabilen Tempest Engine’e sahiptir. Bu, “kafa ile ilgili transfer fonksiyonu” anlamına gelir ve ses dalgasının kulaklarımız / beynimiz tarafından alınan / algılanan, kaynağın kafalarımıza göre konumuna dayanarak yaptığı değişiklikleri ifade eder.

Bil bakalım ne oldu? Microsoft gitti ve benzer bir şey buldu. Buna yararsız bir şekilde ses ışını izleme denir. Xbox Series X ayrıca, Tempest Engine’inkiyle karşılaştırılabilecek hesaplamalarla ilgilenmek için özel bir ses yongasına da sahip.

Bunlar yeni kavramlar değil. 1990’larda Creative’in EAX’i ve Aureal’ın A3D’si vardı, o sırada birçok ses kartında bulacağınız özellikler. Eğilim basitçe ölmüş olmasına rağmen, tüm PC ses kartları konseptiyle birlikte 3D konumsal ses sundular.

Ve o zamanki gibi, PS5 ve Xbox Series X’in 3D sesi sadece kulaklık kullanıyorsanız gerçekten işe yarayacak. PlayStation mimarı Mark Cerny, birçoğumuzun evde konuştuğu hoparlörlerle 3D sesin güzel oynaması hakkında konuştu. Ancak, hata yapmayın, TV’nizin altındaki ses çubuğu işi asla iyi yapmayacaktır.

Maliyeti ne olacak?

Xbox Series X ve PS5’in fiyatları bilinmiyor ve sadece Sony ve Microsoft merkezlerinde oldukça geniş bir rakam seti olarak mevcut olabilir.

Bu, özellikle, koronavirüsün bazı sosyal ve ekonomik etkilerini hafifletmeyi amaçlayan niceliksel genişleme tedbirlerinin öngörülebilir yan etkilere sahip olduğu İngiltere’de geçerlidir. Pound, Sony’nin PS5’i bu parçanın yayınlanmasından sadece birkaç gün önce detaylandırdığı zaman olduğundan çok daha az değerlidir.

Yine de birçoğunun sözleri zaten var. Analistler IHS Market Technology’nin Piers Harding-Rolls ve Katan Games’ten Serkan Toto, her iki konsolun da 499 $ ‘a çıkacağına inanıyor. Macquarie Capital analisti Damian Thong, PS5’in muhtemelen 470 dolara mal olacağını söyledi. Konsollar 2013’te PS4’ten daha pahalıya mal olacak. ABD fiyatları Xbox One’ın ilk orijinaliyle eşleşebilirken, İngiltere’de önemli ölçüde daha yüksek olacak. Başlangıçta Xbox One için £ 429 ödedik.

Ne zaman çıkıyorlar?

Konsollar için de serbest bırakma pencerelerimiz var. Ama onlara güvenebilir miyiz? Microsoft ve Sony, Xbox X ve PS5 serilerinin İngilizce olarak “Noel öncesi” anlamına gelen “Tatil 2020” tarafından piyasaya sürüleceğini söylüyor.

Biz ve çok sayıda analist, her gün geçtikçe bu tarihlerin yapışacağını hayal etmeyi daha zor buluyoruz. Çin, koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için agresif ve görünüşte çok başarılı bir dizi önlem aldı. Ancak zaten Asus, Oppo, Lenovo ve Xiaomi için tedarik zinciri ile ilgili gecikmelere ve üretim sorunlarına neden oldu.

Konsollar için her ilk beş bölgenin viral çevreleme açısından Çin’in çok gerisinde olması önemlidir. Ve Kuzey Amerika ve İngiltere’de olmanın ne kadar kötü olduğu henüz görülmedi. Bir konsol “kendi kendine izolasyon” sırasında mükemmel bir arkadaş olabilir. Ancak bu, milyonlarca şeyin üretilmesi, dünya çapında yarı yolda bırakılması ve artık işi olmayan insanlara satılması anlamına gelmez, küçük bir zorluk değildir.

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on çekirdekli işlemci daha hazırlıyor gibi görünüyor . Core i9-10850K etiketli bu yeni CPU, Geekbench...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını ortadan kaldırmışsa da, orijinal Yenilmezler'in tamamı hayatta kalmayı başarmıştı. Peki neden?

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı bir fotoğraf, Düz Dünyacıların tepkisini çekti. Her şey astronotun,...

Bilim insanları depremleri hisseden hayvanlarla erken uyarı sistemi kuruyor

Hayvanların hareket sensörleriyle sürekli izlenmesinin deprem tahminlerine katkıda bulunabileceğini düşünen araştırmacılar hayvan hareketlerini uzaydan takip etmeye hazırlanıyor. Bugün bile...

Benzer Haberler

Epic Games üç oyunu daha ücretsiz sunacak!

Epic Games üç oyunu ücretsiz şekilde 9 Temmuz’da oyuncuların karşısına çıkaracak. Önceki hafta ücretsiz verileceği açıklanan ancak bilinmeyen bir sebepten iptal edilen Conan...

Yeni nesil konsolların çıkışı ile birlikte 2K Games’in dışında diğer oyun firmaları, oyunlarının fiyatlarını artırmayı…

Yeni nesil konsolların çıkışı ile birlikte 2K Games'in dışında diğer oyun firmaları, oyunlarının fiyatlarını artırmayı düşünüyor. Neden olarak da; oyun geliştirme masraflarının...

World of Warcraft dünyasın sevilen isimlerinden Byron “Reckful” Bernstein, 31 yaşında hayatını…

World of Warcraft dünyasın sevilen isimlerinden Byron “Reckful” Bernstein, 31 yaşında hayatını kaybetti. İntihar olduğu konusunda söylentiler var.

Hue, bu hafta Epic Games Store’da hak iddia edebilir

Hue , gri bir dünyada geçen bir bulmaca platform oyunudur. Bu dünyaya renk getirmek oyuncuya kalmış ve bunu yapmak oyunun bulmacaları ile nasıl manevra...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Yeni Core i9-10850K 10 çekirdekli Comet Lake-S CPU yakında piyasaya sürülecek

Intel, yeni piyasaya sürülen Comet Lake-S masaüstü serisine eklemek için bir on...

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nda orijinal Yenilmezler’in hiçbirine neden zarar veremedi?

Thanos (James Brolin), Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) evrenin yarısını...

Astronotun paylaştığı fotoğraftaki detay, Düz Dünyacıları kızdırdı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürdüğü ilk astronotlardan Doug Hurley’nin paylaştığı...