Cumartesi, Ekim 24, 2020

Rüzgar Türbini Çölde Günde 1.000 Litre Temiz Su Üretiyor

Abu Dabi çölünde test edilen yeni bir konsept temiz su üretmek için rüzgar türbini kullanıyor. Tasarım, havadan suyu yoğunlaştırmak, filtrelemek, arıtmak ve en nihayetinde depolama tanklarına pompalamak için gerekli enerjiyi bir rüzgar türbininden alıyor. Teknoloji, Eole Water tarafından, şirketin kurucusu Marc Parent’in Karayipler’de yaşarken klima ünitesinin toplayabileceği sudan ilham almasından sonra yaratıldı. Marc Parent, şebeke gücüne erişimi olmayan yerlerde suyun havadan yoğunlaştırılmasının yollarını düşünmeye başladı ve rüzgar türbini konsepti doğdu.

eolewater-türbin

Nasıl Çalışıyor?

Proje içeriğine göre, 30 kW’lık rüzgar türbini tüm sistemi barındırır ve besler. Hava, türbinin burun konisindeki deliklerden içeri alınır ve daha sonra buhar yapmak için bir jeneratör tarafından ısıtılır. Buhar, daha sonra yoğunlaştırılan ve bir noktada toplanan, en sonunda nem oluşturan bir soğutma kompresöründen geçer. Üretilen su borularla aşağıya süzülüp saflaştırılır. Temiz ve güvenli saklama koşulları içeren paslanmaz çelik depolama tanklarına gönderilir.

İlk Prototip Kuruldu ve Çalışmaya Başladı.

Teknolojinin bir prototipi Ekim ayından bu yana Abu Dabi’de kurulu halde ve kuru çöl havasından günde 500 ila 800 litre temiz su üretme kapasitesine sahip. Eole Water, kule üstü bir sistemle hacmin günde 1.000 litreye çıkabileceğini söylüyor. Sistem, su üretmek için saatte 15 mil veya daha yüksek rüzgar hızları gerektiriyor.

Bu teknoloji, çeşitli tasarımlarda denenmiş basit bir süreci içeriyor. Havadaki nemi yakalayarak su üretme teknolojisi hali hazırda yıllardır var olan bir teknoloji. Ancak bu proje, ilk kez bir rüzgar türbininden sağlanan enerji ile çalışıyor. Diğer taraftan önemli bir noktada enerjinin yenilenebilir bir kaynaktan sağlanıyor olması.

Bu açıdan bakıldığında proje, şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan ve enerjiye erişimi hazır olmayan alanlarda büyük miktarlarda temiz su üretilebilmesini sağlar. Bu da onu özellikle yerleşimden uzak topluluklar ve afet bölgeleri için umut verici kılar. Çevreye zarar vermeyecek şekilde kendi kendine yeterli hale getirir.

Eole, türbinleri üretmek için halihazırda 12 sanayi ortağı buldu. Şu anda, sadece bir Eole su türbini kurmanın maliyeti, konuma ve çevre koşullarına bağlı olarak 500.000 € (660.000 $) ile 600.000 € (790.000 $) arasında. Zaman ilerledikçe ve şirketin ölçek ekonomilerinden yararlanmasını sağlayan endüstriyel bir süreç geliştirildikçe, bu harcamanın düşmesi muhtemel.

Bugün En Çok Okunanlar

Yeni Araştırma Sayesinde Akciğer Kanseri İçin Öngörücü Tedavi Geliştiriliyor!

Akciğer kanseri olan hastalar için kişiselleştirilmiş tedavi seçenekleri, son yirmi yılda uzun bir yol kat etti. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan...

Netflix 48 saatlik StreamFest ile abonelikleri artırmayı planlıyor

Netflix, yayın hizmetini abone olmayanlar için ücretsiz hale getiren, 4 Aralık'ta başlayacak iki günlük bir etkinlik olan StreamFest'i planlıyor. Etkinlik, Netflix Android uygulamasının...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

PS5 fan optimizasyonları sistem güncellemeleriyle gelecek

Sony'nin eski büyük PS5 hayranı, kısa süre önce piyasaya sürülen PlayStation 5 parçalanmasının en önemli özelliklerinden biriydi, ancak bu fan zamanla gelişmeye hazır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin