Pazar, Eylül 20, 2020

Samsung Electronics, virüse rağmen kar artışını öngörüyor

Samsung Electronics, akıllı telefon satışları üzerindeki coronavirus pandemisinin etkisinin üstesinden gelen bellek yongaları ve ekranlarına yönelik güçlü talep ile Salı günü ikinci çeyrek faaliyet karında yüzde 23 artış öngörüyor.

Dünyanın en büyük akıllı telefon ve bellek yongası üreticisi, kazanç tahmininde, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 6.6 trilyon wondan Nisan-Haziran döneminde işletme karının 8.1 trilyon won (6.8 milyar $) olmasını beklediğini söyledi.

Tahmin, tek haneli düşüşün analist tahminlerinin çok ötesindeydi.

Dünyada, özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, koronavirüs pandemisi karşısında uygulanan kilitlenmeler, Samsung’un çip işini, çevrimiçi faaliyetlere yönelik artan talebi karşılamak için DRAM çiplerini stoklamaya giden veri merkezleri ile artırdı.

Pazar gözlemcisi Counterpoint, “Kazanç sürprizi Samsung’un bellek yongası sektöründen kaynaklanıyor gibi görünüyor,” diyerek “PC’ler için bellek yongalarına olan talebin artması ve DRAM yonga fiyatlarının sürekli artması” na işaret etti.

Piyasa gözlemcisi Euromonitor International Korea’da bir analist olan James Kang, benzer şekilde uzun vadeli bir düşüş yaşayan TV satışlarının “insanların evde daha fazla zaman geçirmesiyle yukarı doğru hareket ettiğini” söyledi.

Samsung, tahmini faaliyet karlarının artışını, ayrıntılar sunmadan ekran bölümünden elde edilen bir kerelik kârla ilişkilendirdi.

Şirket, ikinci çeyrekte toplam satışların bir önceki yıla göre yüzde 7,3 oranında azalacağını öngördü.

Counterpoint’e göre şirket, ilk çeyrekte küresel pazar payının yüzde 20’sini (yüzde 17 ile Çin’in Huawei’sinin ve yüzde 14’ünde Apple’ın önünde) oluşturan dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi.

Piyasa izleyicisi Gartner’a göre, küresel akıllı telefon satışları ilk çeyrekte yıllık% 20’den fazla düşüş gösterdi ve pandemik tüketici harcamalarını vurdu ve yaygın ekonomik belirsizlik yarattı.

Sınır yükseltme

İleriye dönük olarak, analistler firmanın akıllı telefon ve televizyon işlerinin gelişmesini bekliyor ve dünyanın bazı bölgelerinde kısıtlamalar kaldırıldıkça mobil satışlar artıyor.

Akıllı telefon “ABD ve Avrupa’da satışlar ikinci çeyreğin sonlarında iyileşme belirtileri gösterdi”, dedi Park.

“Üçüncü çeyreğe girerek satış rakamının artmasını bekliyoruz,” diyen bakan, Temmuz-Eylül ayları için “70 milyon düşük” akıllı telefon satışını öngörüyor.

Hindistan ve Çin arasındaki son askeri savaş, Samsung’un lehine de oynayabileceğini söyledi, Kang, Hintli tüketiciler Pekin’e karşı artan milliyetçi duyarlılığın ortasında Çinli markalar üzerinden Samsung cihazları seçerse.

Olumlu tahminlere rağmen, Samsung Electronics hisseleri Salı günü yüzde 2,9 oranında kapanarak Ocak ayının rekor seviyesinin yaklaşık yüzde 15’ini kapattı.

Güney Kore’nin Samsung’dan sonra ikinci büyük cihaz firması olan LG Electronics, ikinci çeyrekte faaliyet karının yıllık% 24.4 düşüşle 493.1 milyar won olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

Hisseleri yüzde 3,8 oranında kapandı.

Samsung Electronics, Güney Kore’nin ekonomik sağlığı için çok önemlidir.

Dev Samsung grubunun amiral gemisi iştirakidir – dünyanın en büyük 12. ekonomisinde ticarete hakim olan chaebol olarak bilinen aile kontrollü holdinglerin en büyüğü.

Toplam cirosu, ulusal gayri safi yurtiçi hasılanın beşte birine eşittir.

Başkan yardımcısı ve fiili lider Lee Jae-yong şu anda hapishaneye döndüğünü görebilen genişleyen bir yolsuzluk skandalıyla yeniden deneniyor.

Yargılama sırasında gözaltında tutulmuyor, ancak suçlu bir karar, firmayı üst düzey karar vericisinden mahrum bırakabilir.

Samsung, bu ayın sonunda beklenen nihai kazanç raporunu yayımlayana kadar net karı ve sektörlere göre iş performansı verilerini saklıyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Cyberpunk 2077’yi PC’de çalıştırmak için ihtiyacınız olan gereksimleri

Merak etmeyin, mega makineye ihtiyacınız yok. Cyberpunk 2077 birkaç ay içinde piyasaya sürülecek, ancak Kasım ortasındaki lansmanından önce geliştirici CD...

Apple iOS 14.2 beta 1 açıklandı – şimdi indirin

Apple iOS 14.2 beta 1 Apple bu haftanın başlarında iOS 14 , iPadOS 14 ve watchOS 7'nin son sürümlerinin çıkacağını duyurduğunda geliştiricileri ve normal iPhone, iPad...

iOS 14 ile Google, iPhone’unuzu ele geçirebileceğini düşünüyor

Üç aylık betalardan sonra iOS 14 nihayet tüm iPhone kullanıcıları için çıktı ve Apple'ın bu yılki büyük mobil işletim sistemi yükseltmesi için...

Marvel’in gelecekteki Avengers serisindeki ilk yeni kahraman doğrulandı

Marvel yeni kahraman Bu yıl Marvel filmleri veya TV şovları alıp almadığımızı söylemek için henüz çok erken. Black Widow Kasım ayı başlarında piyasaya sürülecek,...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin