Cuma, Aralık 4, 2020

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir? Desibel ve Gürültü Nedir?

Krakatoa yanardağı 1883’te patladığında, bir adayı yerle bir etti. Saniyede yarım mil hızla havaya 27 kilometre enkaz fırlattı ve 36.000 kişiyi öldürdü. Çıkardığı ses o kadar yüksekti ki 40 mil uzaktaki denizcilerin kulak zarları patladı. 100 mil uzakta bile ses 170 desibeldi. Duyanlara kalıcı hasar verecek kadar yüksekti. Ve hala 3.000 mil uzakta duyulabiliyordu. İngiltere’de yapılan bir sesin ABD’de duyulabilir olmasına eşdeğer. Kaynağında ses o kadar yüksekti ki “ses” ile kastettiğimizin ötesine geçti. Bu tarihte kaydedilmiş sesti ve ses en yüksek ne kadar olabilir sorusunu akıllara getiriyor.

Desibel nedir?

Desibel adını Alexander Graham Bell’den alır. Ancak tek bir “bel” o kadar büyüktür ki, bilim adamları bunu 10’a bölmeyi uygun görmüş ve “desibel” ortaya çıkmıştır.

Desibel seviyeleri:

Kendi nefesinizin sesi – 10 dB

Bir fısıltı – 20 dB

Normal bir konuşma – 60 dB

Gürültülü bir restoran – 70 dB

Elektrikli matkap – 95 dB gibi örnekler verilebilir.

Öğretim asistanı Jill Drake, 2000 yılında Guinness Dünya Rekorunu, en gürültülü şekilde bağıran kişi şeklinde kazandı. O gün ölçülen değer – 129 dB’di.

Ses En Yüksek Ne Kadar Olabilir

Gürültü Nedir?

Tüm sesler, sesin kaynağından kulak zarınıza uzanan bir zincirde birbirine çarpan moleküllerin sonucu ortaya çıkar. Parmaklarınızı şıklattığınızda, etrafındaki hava molekülleri rahatsız olur. Daha sonra komşularına çarparlar ve bu moleküller daha sonra bu rahatsızlık dalgasını en yakın komşularına iletir ve ses kulak zarınıza çarpana kadar mesaj beyninize iletilir.

Dolayısıyla, her molekül yalnızca küçük bir mesafe kat ederken, onu sesin kaynağından kulağınıza kadar tamamlayan bir enerji dalgası vardır. Dalga, çok sayıda molekül içeren yüksek basınçlı alanlardan ve ardından nispeten seyrek olan düşük basınçlı alanlardan oluşur.

Bir Şey Ne Kadar Gürültülü Olabilir?

Bir ses en yüksek ne kadar olabilir? Belli bir seviyeye (kesin olarak 194 desibel) ulaştığınızda, düşük basınçlı bölgelerin tamamen boş olduğu bir nokta gelir ve orada hiç molekül yoktur. Teknik olarak ses bundan “daha yüksek” olamaz. Gürültü kaynağında daha fazla enerji varsa, hava molekülleri ileri geri hareket etmek yerine toptan itilir ve ses dalgası bir şok dalgasına dönüşür. Krakatoa’dan gelen şok dalgası o kadar güçlüydü ki, Dünya’yı dört kez çevreledi.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin