Salı, Temmuz 7, 2020

SIM-jacking nedir ? SIM kart dolandırıcılığı nedir ?

SIM korsanlığı veya SIM-kriko, dolandırıcıların telefonlarını gizlice kontrol ederek insanlardan bilgi çalabilmelerinin yeni ve tehlikeli bir yoludur.

Büyüyen bir trendin ardından, hırsızlar mobil servis sağlayıcının farklı SIM kartlar arasında telefon numaralarını aktarma yeteneğinden yararlanıyor.

Genellikle bu yararlı bir işlevdir. Bir müşteri telefonunu kaybeder veya ona zarar verirse, yeni bir cihaz satın alabilir ve mobil servis sağlayıcısından orijinal telefon numarasını yeni telefona taşımasını isteyebilir.Sağlayıcı, telefon numarasını yeni SIM karta aktarmadan önce arayanın sahibinin olduğundan emin olmak için bazı gizli bilgiler istemektedirler..

Ancak bir dizi SIM-jacking dolandırıcılığı sayesinde, insanlar dolandırıcıların kişisel bilgilere erişmek ve binlerce kilo çalmak için telefon numarası transferini nasıl kullanabileceğini keşfettiler.

SIM kaçırma veya SIM-kriko, dolandırıcıların insanlardan bilgi çalabileceği yeni, tehlikeli bir yoldur.

SIM-jacking nasıl çalışır?

İlk olarak, dolandırıcılar mağdurun telefon numarasını aktarmak için gerekli güvenlik bilgilerini toplamalıdır. Bunu şu şekilde yapabilirler:

  • E-posta kimlik avı
  • Mağdurun kaydettiği mobil operatörün şirketinde çalışan çalışanlara rüşvet vermek
  • Mağdurları, kendilerine güvenerek doğrudan kendilerine bilgi vermeye ikna edin.

Gerekli güvenlik bilgileri veya şifreler mevcut olduğunda, dolandırıcıların kurbanı mobil servis sağlayıcısına taklit edecek ve servis sağlayıcıyı kurbanın telefon numarasını yeni SIM karta aktarmaya ikna edecektir.

Bundan sonra, kurbanın telefonu ağ bağlantısını kaybedecek, tüm mesajlar ve ayrılmış aramalar kimlik avı telefonuna aktarılacak.

Dolandırıcılar neden bunu yapıyor?

SIM kartı çalmak, dolandırıcıların kişisel bilgilere erişmek ve kurbanların paralarını çalmak için ilk adımdır. E-postanız veya banka hesabınız için şifrenizi unutursanız, bu şirketler genellikle şifrenizi sıfırlamak için doğrulama işleminin bir parçası olarak size metin yoluyla bir güvenlik kodu gönderir.

Ancak dolandırıcıların SIM kartı gasp ettikten sonra, doğrudan güvenlik kodlarını alabilirler. Bu güvenlik kodu kurbanın şifresini sıfırlamalarına ve sosyal ağ hesaplarına, bankalarına ve e-postalarına erişmelerini sağlar.Sonra dolandırıcı para çekmeye ve kurbandan kişisel bilgileri çalmaya başlayabilir.

SIM jakının olmasını nasıl önleyebilirim?

SIM’inizi etkinleştirmekten endişe ediyorsanız, mobil servis sağlayıcınızı arayabilir ve hesabınıza ek bir güvenlik katmanı eklemelerini isteyebilirsiniz; örneğin, ayrıntıları değiştirmek için bir PIN istemek gibi.

Herkes sahip olduğu her hesabın (e-posta, bankacılık, sosyal ağlar, çevrimiçi alışveriş) güçlü ve benzersiz bir parolaya sahip olduğundan emin olmalıdır. Bu, dolandırıcıların tek bir hesaba hackleyebilse bile diğer tüm hesaplarınıza erişmesini zorlaştıracaktır.

Sosyal ağlarda çok fazla kişisel bilgi paylaşmaktan kaçınmalısınız. Dolandırıcılar genellikle doğum tarihleri ​​ve adresleri gibi birçok güvenlik detayını kurbanın sosyal medyasına bakarak bulabilirler.

Bugün En Çok Okunanlar

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka da yer alıyor. Elon Musk milyarder olmadan önce Pansilvanya...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok diledikleri şeyleri açıkladı. Dünyaca ünlü K-Pop grubu BTS’nin üyeleri son albümleri Map...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ise yüzde 75'inin hayvanlardan geçtiği belirtildi.

Hindistan’da yaşlılar çöpçatanlık ajansında aşkı yeniden buldu ama bundan herkes memnun değil

Ajansa başvuran pek çok kişi yalnız yaşamaktansa, bir yol arkadaşıyla hayatı paylaşmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. Hindistan pek çok yaşlı...

Benzer Haberler

Opera masaüstüne yerel Twitter entegrasyonu ekliyor

Opera, bu yılın Nisan ayında masaüstü tarayıcısına yerleşik bir Instagram erişimi ekledi , bu da kullanıcıların ana beslemelerini veya Doğrudan mesajlarını tarayıcının kenar çubuğundan...

Google Chrome Casusluk için Kullanılan 111 Kötü Amaçlı Uzantıları Kaldırdı

Google, bir güvenlik şirketi kullanıcıların casusluk yapması ve verilerini çalması gibi kötü amaçlı uygulamalar için kullanıldığını keşfettikten sonra Chrome Web Mağazası'ndan onlarca...

Windows 10 Sürüm 2004 Chrome Bellek Kullanımını “Yüzlerce MB” Azaltabilir

Microsoft, Windows 10 Mayıs 2020 Güncelleştirmesi'nin, burada Microsoft Edge ve Google Chrome gibi tarayıcılar tarafından kullanılan bellek miktarında önemli bir azalmaya izin...

Twitch Studio beta sürümü artık macOS’ta

Twitch bugün Twitch Studio'nun macOS'a beta sürümünü duyurdu. Amazon'un sahibi olan şirket, yeni yazılımı yeni içerik oluşturucuları için bir akış hizmeti olarak tanıtıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya...