Pazar, Ekim 25, 2020

Singapur, Yüz Doğrulama Teknolojisinde Dünyada Bir İlk!

Singapur, ulusal kimlik şemasında yüz doğrulama teknolojisini kullanan dünyadaki ilk ülke olacak. Biyometrik kontrol, Singapurlulara hem özel hem de devlet hizmetlerine güvenli erişim sağlayacak. Hükümetin teknoloji kurumu, bunun ülkenin dijital ekonomisi için “temel” olacağını söylüyor. Singapur, yüz doğrulama sistemini bir banka ile denedi ve şimdi tüm ülke çapında yayılıyor. Bu sistem, yalnızca bir kişiyi tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda gerçekten mevcut olmalarını sağlar. Teknolojiyi sağlayan iProov şirketinin kurucusu ve CEO’su Andrew Bud, “Kişinin kimliğini doğruladığında gerçekten orada olduğundan, bir fotoğrafa, videoya, tekrar oynatılan bir kayda veya bir deepfake’e bakmadığınızdan emin olmalısınız” dedi.

Teknoloji, ülkenin dijital kimlik şeması SingPass ile entegre edilecek ve devlet hizmetlerine erişim sağlayacak. Bud, “Ulusal bir dijital kimlik şeması kullanan kişilerin kimliğini güvence altına almak için bulut tabanlı yüz doğrulama ilk kez kullanılıyor” dedi.

Doğrulama mı, tanıma mı?

Hem yüz tanıma hem de yüz doğrulama, bir öznenin yüzünü taramaya ve kimliğini oluşturmak için var olan veritabanındaki bir görüntüyle eşleştirmeye bağlıdır. Yüz tanıma ve yüz doğrulama arasındaki temel fark, doğrulamanın kullanıcının açık rızasını gerektirmesi ve kullanıcının karşılığında telefonuna veya bankasının akıllı telefon uygulamasına erişimi gibi geri bir dönüt almasıdır. Yüz tanıma teknolojisi ise, aksine, bir tren istasyonundaki herkesin yüzünü tarayabilir ve aranan bir suçlu kameranın önünden geçerse yetkilileri uyarabilir.

Bud, “Yüz tanımanın her türlü sosyal anlamı vardır ve yüz doğrulama son derece zararsızdır” dedi. Bununla birlikte, gizlilik savunucuları, hassas biyometrik verilerle uğraşırken rızanın düşük bir eşik olduğunu iddia etmektedir. Londra merkezli Privacy International’ın hukuk sorumlusu Ioannis Kouvakas, “Denetleyiciler ve veri özneleri arasında vatandaş-devlet ilişkilerinde gözlemlendiği gibi bir güç dengesizliği olduğunda rıza işe yaramaz,” dedi.

İşletme mi yoksa hükümet mi?

ABD ve Çin’deki teknoloji şirketleri de bu yüz doğrulama kervanına katıldılar. Örneğin, bazı banka uygulamaları doğrulama için Apple Face ID’yi veya Google’ın Face Unlock’u destekler. Bunun yanı sıra, Çin’in Alibaba’sı ise “Smile to Pay” uygulamasına sahiptir.

Birçok hükümet de zaten yüz doğrulamasını kullanıyor, ancak çok azı teknolojiyi ulusal bir kimliğe eklemeyi düşündü. Bunun muhtemel nedeni hiçbir ulusal kimliklerinin olmamasıdır. Örneğin ABD’de çoğu kişi, ana kimlik belgesi olarak devlet tarafından verilen sürücü belgelerini kullanır.

Çin, yüz doğrulamasını kendi ulusal kimliğine bağlamayı denemedi, ancak geçen yıl, müşterileri yeni bir cep telefonu satın alırken yüzlerini taratmaya zorlayan kurallar koydu, böylece sağlanan kimlikle kontrol edilebildi. Bununla birlikte, yüz doğrulama havalimanlarında zaten yaygın ve Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Sağlık Servisi ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok devlet dairesi bunu kullanıyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Tokyo Olimpiyatları: Rus Bilgisayar Korsanları Oyunları Hedef Alıyor

İngiliz yetkililere göre, Rus bilgisayar korsanları Tokyo Olimpiyatları Oyunlarını kesintiye uğratmayı hedefliyor. İngiltere dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın GRU askeri istihbaratının ilgili yetkililere ve...

Ford kendi kendine araba hizmetine güç sağlamak için Escape SUV kullanacak

Şirket, otomobilin ticari bir hizmet başlatmak için ihtiyaç duyduğu tüm teknolojilere sahip olduğunu söylüyor. Ford, en son otonom test...

Uluslararası Enerji Ajansı: Güneş Enerjisi Yeni Enerji Kralıdır

Bu ay, Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisi, küresel elektrik piyasalarının "yeni kralı" dedi. IEA, 1980'den beri modül maliyetlerinde inanılmaz bir şekilde yüzde...

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin