Cuma, Ekim 23, 2020

“Sosyal İkilem”, Sosyal Medya Kullanıcılarını Yeniden Düşündürüyor

Nextflix’in yayınlamış olduğu “Sosyal İkilem” adlı belgesi izleyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram gibi platformlarda hesaplarının olması gerekip gerekmediğini yeniden değerlendiriyor. Başlıca dev teknoloji platformlarının dezavantajlarına odaklanan 90 dakikalık belgesel, Google ve Facebook gibi şirketlerde çalışan Silikon Vadisi muhbirleriyle röportajları içeriyor. Kendisini en çok neyin endişelendirdiği sorulan eski bir Facebook yöneticisi olan Tim Kendall, “En kısa zaman diliminde, bir iç savaş çıkmasından endişeleniyorum” dedi.

Biraz ironik bir şekilde, sosyal medya, gösteriyi izledikten sonra sosyal medya hesaplarını silmeyi planladıklarını söyleyen insanlarla çalkalanıyor; bu sosyal medya hesaplarından en çok konuşulanlar ise Facebook ve Instagram.

Sosyal İkilem

Bir Twitter kullanıcısı, “Herkes Netflix’te Sosyal İkilem belgeselini izlemeli ve ardından gerekli değişiklikleri yapmalı” diye yazdı. “Bu gece Facebook’u sildim ve Twitter, Instagram ve LinkedIn’den gelen bildirimleri kapattım. Zihnimizin kontrolünü geri almanın zamanı geldi. “

Başka bir Twitter kullanıcısı: “Bunu izledim ve #Facebook ve #Instagram’ı hemen sildim. Manipülasyonu anlamak için mutlaka izlenmeli.”

Cuma günü İngiltere’de Netflix’te en çok izlenen 5. gösteri olarak seçilen ve The Independent gazetesi tarafından “zamanımızın en önemli belgeseli” olarak takdir edilen “The Social Dilemma” belgeseli, teknoloji şirketlerinin ulusal seçimleri nasıl etkilediğine de ışık tutuyor.

Instagram’ın da sahibi olan Facebook, potansiyel bir kullanıcı tepkisi konusunda endişeli olup olmadığı sorulduğunda yorum yapmayı reddetti. Bunun yerine merkezi California’da bulunan firma, güvenlik ve akıl sağlığı ile ilgili birkaç duyuru ve kaynağa işaret etti. Örneğin, bu ayın başlarında, Dünya İntiharı Önleme Günü’nde, yeni “Instagram Sağlık Kılavuzları” oluşturduğunu ve sohbet üzerinden “kriz desteği” başlattığını duyurdu.

Bunun yerine merkezi California’da bulunan firma, güvenlik ve akıl sağlığı ile ilgili birkaç duyuru ve kaynağa işaret etti. Örneğin, bu ayın başlarında, Dünya İntiharı Önleme Günü’nde, yeni “Instagram Sağlık Kılavuzları” oluşturduğunu ve sohbet üzerinden “kriz desteği” başlattığını duyurdu.

Google, CNBC’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Pek çok insan arkadaşlarını ve ailesini “Sosyal İkilem” belgesini izlemeye zorlasa da, bu belgeseli eleştirmeyenlerde yok değil. Girişim şirketi Andreessen Horrowitz’in eski bir ortağı olan teknoloji analisti Benedict Evans, CNBC’ye şunları söyledi: “Bunun manipülatif ve yanıltıcı olduğunu düşünüyorum.” Facebook ve Instagram beğenileri üzerinde “sıfır etkisi” olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Markaların sosyal videolar aracılığıyla reklam vermesine yardımcı olan Fanbytes şirketinin CEO’su Timothy Armoo, CNBC’ye, çoğu insanın şovun tartıştığı birçok şeyi zaten bildiğini söyledi. “Belki yaşlı insanlar bunu görebilir ve iki kez düşünebilir,” dedi. Özellikle ebeveynler. Ancak Gen Z ve Y kuşağının bu kadar umursayacağını sanmıyorum.

Geçmişte büyük fırtınaları atlatan teknoloji devleri, düzenleyiciler ve kullanıcıları tarafından artan miktarda incelemeyle karşı karşıya. Örneğin, “Facebook’u Sil” hareketi yıllardır etrafta dolaşıyor ve birçok medya kuruluşu, insanların bunu yapmasına yardımcı olacak yazılı talimat kılavuzlarına sahip. Ancak Facebook’un kârı her geçen çeyrekte artmaya devam ediyor.

Netflix, 2019’da Facebook’un Cambridge-Analytica veri skandalına odaklanan “The Great Hack” adlı belgesel ile Silikon Vadisi’ne başka bir saldırı başlattı.

Bugün En Çok Okunanlar

Az Bilinen Fakat İhtiyaca Göre Çok Kullanışlı Python Veri Yapıları

Python programlama dili, kullanım kolaylığı açısından kuşkusuz son zamanların en çok kullanılan programlama dillerinden biri olmuştur. Farklı alanlarla ilgili çeşitli sorunlar için...

Netflix bu yıl 200 milyon aboneye ulaşacağını tahmin ediyor

Netflix abone olma, son çeyreğine ait sonuçları ( PDF ) yayınladı ve kendi tahminlerini biraz kaçırdığını ortaya koydu ve son üç ayda tahmin ettiği 2,5 milyon yerine...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin