Pazar, Ekim 25, 2020

Sosyal Medyada Alışveriş: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir çoğumuz alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için Instagram ve Facebook’a bakıyoruz, ancak bu platformlar üzerinden satın aldığınızda haklarınız neler? Koronavirüs salgınının doruk noktasında kapanan dükkanların etkisiyle birçoğumuz sosyal medyada alışveriş yapmaya yöneldik. İnternet alışverişinin avantajlarını inkar eden yoktur. Hızlıdır, gezinmesi kolaydır ve genellikle güvenilirdir.

Ancak yeni bir trend ortaya çıkmaya başlıyor. Visa’nın araştırması, en sevdiğimiz cadde mağazalarının web sitelerine göz atmak yerine, alışveriş isteklerimizi ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için giderek daha fazla sosyal medyaya yöneldiğimizi belirledi. Bu yılın başından bu yana 10 kişiden birinden fazlasının Instagram ve Facebook gibi sosyal medya aracılığıyla alışveriş yaptığını tespit etti.

Sosyal medya, yeni trendleri keşfetmenin ve giysilerden ev eşyalarına kadar her şeyi satın almanın harika bir yolu olsa da, bu şekilde alışveriş yaparken haklarınızı bilmek önemlidir. Maalesef Visa tarafından yapılan ankete katılan kişilerin yarısından fazlası, sosyal medya alışverişlerinin beklentileri karşılamadığını söyledi.

Peki, çevrimiçi alışveriş yaparken haklarınız neler? Ve güvenli bir şekilde alışveriş yaptığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte bilmeniz gereken her şey…

sosyal medyada alışveriş

İncelemelere bakın

Sosyal medya aracılığıyla bir ürün satın almak isterseniz, perakendecinin sitesine bakabilirsiniz.

Satın aldığınız site için yapılan incelemeleri her zaman kontrol edin. Perakendeciyi daha önce duymadıysanız, ürünün kalitesini, ulaşmasının ne kadar sürdüğünü ve sitede yardımsever ve duyarlı bir müşteri hizmetleri ekibinin olup olmadığını ayrıntılarıyla anlatan incelemelere bakın.

Ayrıca, tıklamanın dolandırıcılık veya sahte bir web sitesi olmadığını kontrol etmek için, tıklamanın sizi yönlendirdiği URL’yi de kontrol etmelisiniz. Bir web sitesinin güvenli bir bağlantısı olup olmadığını görmenin iyi bir yolu,” s “ifadesinin güvenli olduğunu söylediği için” https: // “ile başladığını kontrol etmektir.”

Tanıdığınız bir perakendeciye tıklarsanız, yönlendirildiğiniz sayfanın URL’sini resmi web sitesiyle karşılaştırın. (Bunu sadece arama çubuğunuza yazarak bulabilirsiniz). Şüpheniz varsa, arama motorunuz aracılığıyla şirketin resmi sitesini kullanın.

İade / değişim politikasını kontrol edin

Çevrimiçi bir şey satın aldığınızda, iade / değişim politikasını kontrol etmeniz gerektiğini söylemeye gerek yok sanırım.

Sosyal medya alışverişinde, özellikle tanımadığınız bir şirketten alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, bu özellikle önemlidir. Bunun nedeni, sosyal medya ve çevrimiçi pazar yerleri aracılığıyla satın alınan bazı ürünlerin iadelerinin yurtdışında, genellikle Çin’e göndermeyi gerektirecek olmasıdır. Yurtdışına verilen posta ücreti pahalı olabilir (Çin’e 2 kg’lık bir paket göndermek 15,56 £ * ‘dan başlar), satın almadan önce mallarınızın iade politikasını incelemeye gerçekten değer.

sosyal medya alışverişi

Haklarınızı bilin

Sosyal medya aracılığıyla bir ürün satın aldığınızda çevrimiçi satın alırken, haklarınız normal çevrimiçi satın alma haklarınızla aynıdır.

İnternetten ürün satın aldığınızda, çoğu satın alma işleminde siparişinizi aldıktan sonraki gün başlayan 14 günlük bir” bekleme süresi “elde edersiniz. Para iadesi alabilmeniz için öğeyle ilgili herhangi bir yanlışlık olmasına gerek yoktur. Çoğu çevrimiçi satıcı daha fazla zaman sunabilir, bu nedenle satın almadan önce hüküm ve koşulları kontrol ettiğinizden emin olun.

Ürünü yurtdışından satın aldıysanız, haklarınız hangi ülkeden satın aldığınıza ve bunların AB içinde mi yoksa dışında mı olduğuna bağlı olacaktır, bu nedenle satın almadan önce satıcının web sitesini kontrol etmekte fayda vardır.

alışveriş

Dikkatli olun

Ne yazık ki, dolandırıcılar genellikle internetten alışveriş yapan kişileri hedef alır ve sosyal medya üzerinden alışveriş yapmak da bir istisna değildir. Bu nedenle, dolandırıcılıkları ve taklit ürünleri tespit etme konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Reklam kuralları nedeniyle, dolandırıcıların sosyal medyada dolandırıcılıkları için reklam vermesi daha az olasıdır. Ancak bu, dolandırıcıların sizi bu şekilde hedeflemeyeceği anlamına gelmez, çünkü nakit para karşılığında ürün veya hizmet sunmak için sizinle doğrudan iletişime geçebilirler. Bir dolandırıcılığın kurbanı olursanız veya yanlışlıkla sahte ürünler satın alırsanız, derhal bankanızı uyarmalısınız.

Facebook, Instagram ve Twitter ne diyor?

Reklam politikalarıyla ilgili olarak Instagram ve ana şirketi Facebook a göre:

“Facebook ve Instagram’daki tüm reklamlar, reklam politikalarımıza ve Topluluk Standartlarımıza uygun olmalıdır. Reklamcılık politikalarımıza uymayan reklamlar kaldırılacaktır. Reklamların hem otomatik hem de manuel incelemesinin bir kombinasyonunu içeren güçlü bir reklam inceleme programı geliştirdik. Kullanıcıların Facebook, Instagram, Messenger ve FB ortak ağında bir Sayfanın yayınladığı reklamları görmelerine olanak tanıyan bir “Aktif Reklamları Görüntüle” aracını kullanıma sunduk.”

Twitter, küresel olarak rahatsız edici veya yanıltıcı bir kullanıcı deneyimi yaratan tanıtılan içerikte URL’lerin (bağlantıların) tanıtımını yasaklar. Bu gereksinimler, kullanıcıların Twitter’daki reklamlarla olumlu bir kullanıcı deneyimi yaşamalarını sağlamak için uygulanmaktadır.

Twitter hesaplarının Twitter Reklamlarına katılmaya uygun olması ve Twitter’ın reklamcılık ürünleri paketini kullanması için belirli kriterleri karşılaması gerekir. Twitter’daki reklam verenler içeriklerini Twitter Reklamlarıyla tanıtmayı seçtiklerinde, hesapları ve içerikleri bir onay sürecine tabi olur. Onay süreci, Twitter Reklamları platformunun kalitesini ve güvenliğini desteklemek için tasarlanmıştır. Bu süreç, Twitter’ın reklamverenlerin reklamcılık politikalarımıza uyup uymadığını kontrol etmesine yardımcı olur.

Bugün En Çok Okunanlar

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Pil Özellikleri Açıklandı

Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro'nun Cuma günü gönderilmeye başlaması öngörülüyor, ancak Çin'den gelen videolar sayesinde akıllı telefonlar kapımıza geldiğinde...

Apple TV uygulaması PS4 ve PS5’e geliyor

PS5'in uzaktan kumandası da servis kısayollarına sahip olacaktır. Apple TV uygulaması, konsollar dışında görünüşte her platforma yayıldı, ancak bugün bile bu değişiyor. Sony gelmiştir ortaya PlayStation 5'in ilk...

Bilinmesi Gereken 6 Sıralama Algoritması

Sıralama algoritması, bir diziyi girdi olarak alan, dizide belirli işlemleri gerçekleştiren, bazen liste olarak adlandırılan ve sıralı bir dizi çıktı veren bir...

LG katlanabilir OLED TV 87.000 dolara satılıyor

Yıllarca prototiplerini gösterdikten sonra LG, nihayet Güney Kore'de satışa sunulan bir 4K OLED TV'ye sahip oldu. LG nihayet katlanabilir...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin