Salı, Ekim 27, 2020

SQL Server nedir

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi veya RDBMS’dir.

SQL Server nedir ? Diğer RDBMS yazılımlarına benzer şekilde, SQL Server, ilişkisel veritabanları ile etkileşim için standart bir programlama dili olan SQL üzerine kurulmuştur. SQL sunucusu, Microsoft’un bir dizi özel programlama yapısı ekleyen SQL uygulaması olan Transact-SQL veya T-SQL’e bağlıdır.

SQL Server, 20 yıldan fazla bir süredir yalnızca Windows ortamında çalışır. Microsoft, 2016 yılında bunu Linux’ta kullanıma sundu. Hem Windows hem de Linux’ta çalışan SQL Server 2017, Ekim 2016’da genel kullanıma sunuldu.

SQL Sunucu Mimarisi

Aşağıdaki diyagram SQL Server’ın mimarisini göstermektedir:

SQL Server iki ana bileşenden oluşur:

  1. Veritabanı Motoru
  2. SQLOS

Veritabanı Motoru

SQL Server’ın temel bileşeni Veritabanı Motorudur. Veritabanı Motoru, sorguları işleyen bir ilişkisel motordan ve veritabanı dosyalarını, sayfalarını, sayfalarını, dizini vb. Yöneten bir depolama motorundan oluşur. Saklanan prosedürler, görünümler ve tetikleyiciler gibi veritabanı nesneleri de Veritabanı Motoru tarafından oluşturulur ve çalıştırılır.

İlişkisel Motor

İlişkisel Motor, bir sorguyu yürütmenin en iyi yolunu belirleyen bileşenleri içerir. İlişkisel motor aynı zamanda sorgu işlemcisi olarak da bilinir.

İlişkisel motor, giriş sorgusuna bağlı olarak depolama motorundan veri ister ve sonuçları işler.

İlişkisel motorun bazı görevleri arasında sorgulama işlemi, bellek yönetimi, iş parçacığı ve görev yönetimi, tampon yönetimi ve dağıtılmış sorgu işleme bulunur.

Depolama Motoru

Depolama motoru, diskler ve SAN gibi depolama sistemlerinden verilerin depolanmasından ve alınmasından sorumludur.

SQLOS

İlişkisel motor ve depolama motorunun altında SQL Server İşletim Sistemi veya SQLOS bulunur.

SQLOS, bellek ve G / Ç yönetimi gibi birçok işletim sistemi hizmeti sağlar. Diğer hizmetler, istisna işleme ve senkronizasyon hizmetlerini içerir.

SQL Server Hizmetleri ve Araçları

SQL Server nedir ? Microsoft, SQL Server ile birlikte hem veri yönetimi hem de iş zekası (BI) araçları ve hizmetleri sağlar.

Veri yönetimi için SQL Server, SQL Server Integration Services (SSIS), SQL Server Data Quality Services ve SQL Server Master Data Services içerir. Veritabanları geliştirmek için SQL Server, SQL Server Veri araçları sağlar; ve veritabanlarını yönetmek, dağıtmak ve izlemek için SQL Server’da SQL Server Management Studio (SSMS) bulunur.

Veri analizi için SQL Server, SQL Server Analiz Hizmetleri (SSAS) sunar. SQL Server Reporting Services (SSRS), raporlar ve verilerin görselleştirilmesini sağlar. Makine Öğrenimi Hizmetleri teknolojisi, ilk olarak R Hizmetlerinden yeniden adlandırılan SQL Server 2016’da ortaya çıktı.

SQL Server Sürümleri

SQL Server, farklı paket hizmet ve araçlara sahip dört birincil sürüme sahiptir. İki sürüm ücretsiz olarak mevcuttur:

Veritabanı geliştirme ve testinde kullanım için SQL Server Developer sürümü.

10 GB’a kadar disk depolama kapasitesine sahip küçük veritabanları için SQL Server Expression.

Daha büyük ve daha kritik uygulamalar için SQL Server, tüm SQL sunucusunun özelliklerini içeren Enterprise sürümünü sunar.

SQL Server Standard Edition, Enterprise Edition’ın kısmi özellik setlerine ve yapılandırılabilen işlemci çekirdeği ve bellek sayılarıyla ilgili Sunucuda sınırlamalara sahiptir.

SQL Sürümleri hakkında ayrıntılı bilgi için mevcut Server Server 2017 Sürümlerine göz atın.

Bu öğreticide, mimarisi, hizmetleri, araçları ve sürümleri dahil olmak üzere SQL Sunucularına kısa bir genel bakış elde edeceksiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

Firefox 82 hız ve resim içinde resim iyileştirmeleri vaat ediyor

Mozilla, sadık Firefox için yeni bir tarayıcı güncellemesi sunuyor. Sürüm 82, daha iyi başlatma ve sayfa yükleme süreleriyle "her zamankinden daha hızlı" olmayı...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Tesla bu çeyrekte rekor sayıda otomobil üretti ve teslim etti

Şirketin şimdi yıl sonu hedefine ulaşmak için 181.000 otomobil üretmesi gerekiyor. Elon Musk, Çarşamba günü Tesla'nın 2020 Q3 kazanç...

En İyi Taşınabilir Bluetooth Hoparlörler: JBL, Bose, Sony Ve Daha Fazlası

Kablosuz bir hoparlör mi arıyorsunuz ve çok fazla harcamak istemiyor musunuz? Uygun fiyatlı mini ve en iyi taşınabilir bluetooth hoparlörler için en...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin