Cumartesi, Eylül 19, 2020

Tarayıcı Dünyası Son 25 Yılda Nasıl Değişti?

Masaüstü bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlardan söz ediyor olsak da, web tarayıcıları her kullanıcı için olmazsa olmaz araçlar haline geldi.

Ve başlangıçta PC’lerde piyasaya sürülseler de, tarayıcıların çoğu artık mobil sürümlerle de geliyor ve bunların hepsi tek bir amaç için: kullanıcıların verilerini cihazlar arasında dolaşmasına olanak tanıyan bir çapraz platform yaklaşımı ile tutarlılık sunmak.

Reddit’te yakın zamanda yayınlanan animasyonlu bir grafik , tarayıcı dünyasının son 25 yılda nasıl değiştiğini gösteriyor ve Internet Explorer ve Firefox gibi bazı büyük isimlerin hem yükselişini hem de düşüşünü vurguluyor .

Nitekim birçok tarayıcı tarafından ölmeyi reddeden bir tarayıcı olarak kabul edilen Internet Explorer, uygulama biraz daha uzun süre kalsa da 2021’den itibaren Microsoft hizmetlerinde artık desteklenmeyecek.

Google Chrome, piyasadaki en iyi tarayıcı

Başka bir deyişle, Microsoft’un kendisi Internet Explorer’dan vazgeçerken, dünya değil. Ve eğer Internet Explorer’ın bir kez ve her şeyden önce neden kararmadığını merak ediyorsanız, bunun nedeni hala onu gerektiren çok sayıda devlet web sitesinin olması ve şirketlerin Internet Explorer için oluşturulmuş çok sayıda uygulamaya sahip olmasıdır.

Microsoft, Chromium tabanlı yeni Microsoft Edge tarayıcısıyla bir Internet Explorer modunu bir araya getirerek her şeyi halletmeye çalıştı. Yani aslında, herhangi biri Internet Explorer’da belirli bir sayfa veya uygulama yüklemek isterse, artık bu tarayıcıyı cihazda başlatması gerekmez, yalnızca Microsoft Edge’de bulunan IE modunu kullanır.

Bu arada, Google Chrome, tarayıcı pazarında baskın uygulama olmaya devam ediyor ve üçüncü taraf istatistikleri, yalnızca masaüstünde yaklaşık yüzde 70’lik bir pazar payını gösteriyor.

Bugün En Çok Okunanlar

“Sosyal İkilem”, Sosyal Medya Kullanıcılarını Yeniden Düşündürüyor

Nextflix'in yayınlamış olduğu "Sosyal İkilem" adlı belgesi izleyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Instagram gibi platformlarda hesaplarının olması gerekip gerekmediğini yeniden değerlendiriyor....

Netflix’in Ekim 2020 Takvimi

Netflix ekim ayı, orijinalleri ertesi hafta yayınlanmaya başlıyor. Adam Sandler'in yeni filmi Hubie Halloween 7 Ekim'de ve The Haunting of Bly Manor 9 Ekim'de vizyona giriyor.

SQL Server nedir

SQL Server, Microsoft tarafından geliştirilen ve pazarlanan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi veya RDBMS'dir. SQL Server nedir ? Diğer...

Facebook sağlık grupları önermeyi bırakacak

Ayrıca daha fazla uygulamalı denetim gerektiriyor. Facebook, Gruplar özelliğine yanlış bilgilerin ve diğer zararlı içeriğin yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan yeni kurallar ekliyor. Şu...

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin