Çarşamba, Ekim 21, 2020

Telefonu kilitlemek için parmak izi veya PIN mi kullanmalısınız?

Parmak izi benzersizdir ve bilgisayar korsanları parmağınızın neye benzediğini tahmin edemez, ancak parmak izlerini PIN’lerden daha güvenli hale getirir mi?

Telefonu ilk kez kurarken, parmak izi veya PIN kullanarak kilidini açmayı seçebilirsiniz. Parmak izi benzersizdir ve bilgisayar korsanları parmağınızın neye benzediğini tahmin edemez, ancak parmak izlerini PIN’lerden daha güvenli hale getirir mi?

Bu iki güvenlik türünü karşılaştırın ve hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu görün.

Telefonunuzu daha güvenli bir şekilde kilitlemek için parmak izi veya PIN mi kullanıyorsunuz?

 • Parmak izi ile telefon kilidini ne zaman kullanmalıyım?
  • Parmak izi telefon kilidinin faydaları
  • Parmak izi kilidinin kısıtlamaları
 • Telefonumu ne zaman bir PIN ile kilitlemeliyim?
  • PIN kodlarının avantajları
  • PIN kodlarının kısıtlamaları
 • Akıllı telefonlar için en iyi kilit açma yöntemi

Parmak izi ile telefon kilidini ne zaman kullanmalıyım?

Parmak izi tarayıcı, günümüzde cep telefonlarında çok popüler. Kullanıcılar için güvenlik ve rahatlık duygusu sağlarlar, ancak mükemmel değildir.

Parmak izi telefon kilidinin faydaları

Parmak izi tarayıcıların en önemli yararı, başkalarının gözetlememesidir. PIN’inizi girip kodu bildiğinizde birisi telefonunuza hızlı bir şekilde bakabilir, ancak parmak izi ile aynı şeyi yapamazlar. Böylece, parmak izi telefon kilidi meraklı gözlere karşı en iyi seçimdir.

Bu aynı zamanda en hızlı kimlik doğrulama yöntemlerinden biridir. Sık sık telefonunuzun kilidini açmanız ve kilitlemeniz gerekiyorsa, bir PIN kodu girmek biraz can sıkıcı olabilir. Parmak izi tarayıcı kullanmak daha kolay ve hızlı bir seçenektir.

Parmak izleri hafızası zayıf olan insanlar için de mükemmeldir. PIN’inizi unutmak rahatsız edici. Parmak izlerini kullanmak, telefonu daha kısa süre kilitlemenize ve kilidini açmanıza yardımcı olur.

Parmak izi kilidinin kısıtlamaları

Parmak izlerinizin benzersiz olduğuna ve hiç kimsenin kilidini açmayacağına inanmak kolaydır. Ancak, bazı araştırmacılar ve bilgisayar korsanları parmak izi sensörlerini nasıl yeneceğini anladılar.

2013 yılında, Almanya’daki Chaos Computer Club, camda parmak izlerinin yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını çekti ve sensörü kandırabilecek lateks bir kopya oluşturmak için kullandı.

Telefonumu ne zaman bir PIN ile kilitlemeliyim?

PIN kodları parmak izi tarayıcıları kadar gelişmiş değildir, ancak tüm akıllı telefonlarda mevcuttur. Zaman içinde birçok zorluğa katlandılar ve akıllı telefon güvenliği alanındaki konumlarını korudular.

PIN kodlarının avantajları

PIN’in faydası telefona bağlıdır. Örneğin, FBI’nın ortasındaki iPhone, yanlış PIN kodlarını 10 kez denedikten sonra telefonun içeriğini silmek için güvenlik özelliğiyle etkinleştirilir.

Telefonda aynı özelliğe sahipseniz, başka bir şekilde hackleyemedikçe, hiç kimse PIN’i bilmeden telefonunuzun kilidini açamaz.

Ayrıca, parmak izlerinin aksine, PIN kodları değişebilir. Birisi parmak izinizi kopyalamak için bir model oluşturursa, kendinizi korumak için başka bir şey yapamazsınız. PIN’iniz ele geçirildikten sonra yeni bir kod ayarlayabilir ve eskisini unutabilirsiniz.

PIN kodlarının kısıtlamaları

Ek güvenlik özellikleri olmadan bir PIN’in kilidini açmak sadece zaman meselesidir. Çok uzun zaman alabilir, ancak sayısız tahminle, herhangi bir kişi veya bilgisayar sonunda kilidini açacaktır.

Yalnızca oluşturabileceğiniz çok sayıda farklı 4 veya 6 PIN kodu vardır. Desen kilidi bu açıdan PIN’den daha güçlüdür, ancak maalesef araştırmalar desen kilidinin güvenli olmadığını göstermektedir.

Ancak sorun, birisinin PIN’inizi tahmin edebilmesi ve parmak izinin olmamasıdır. Bir hırsız PIN olmadan bir telefon çalarsa, sonunda kilidini açar. Ancak, parmak izleri ile kilitlenmişse işler o kadar basit olmayacaktır.

Akıllı telefonlar için en iyi kilit açma yöntemi

İnsanların büyük çoğunluğu için parmak izleri daha güvenli bir yol olacaktır. 10 denemeden sonra veri silme özelliği açık olsa bile, herkes PIN’inizi tahmin edebilir.

PIN kullanmaya karar verseniz bile saldırıya uğramanız zor. PIN kodunu kırmak uzun zaman alabilir, zor ve pahalıdır ve özel bir yeteneği olmadıkça birçok hacker bunu yapamaz. Bu nedenle, parmak izleri daha güvenli olmasına rağmen, PIN kullanmanın yanlış bir yanı yoktur.

Parmak izlerinin ve PIN kodlarının hepsinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Parmak izleri telefonlar için daha güvenli bir yöntem olsa da, bu PIN’lerin daha az güvenli olduğu anlamına gelmez. Her ikisi de sağlam seçimlerdir ve telefonunuzdan hangi yöntemin sizin için en iyi olduğuna karar vermek için telefonunuzdan istediğinizi temel alır.

Bugün En Çok Okunanlar

Sega 60. yılını Steam’de ücretsiz mini oyunlarla kutladı

Sega bu yıl 60. yılını kutluyor ve bu vesileyle Steam'de bir haftalık kutlamalarla kutlanıyor. Bir var bir çok Sega oyunları satışı dahil Persona 4 Golden, Bayonetta ve Total...

Apple Watch YouTube Müzik uygulamasını piyasaya sürdü

Hem iPhone hem de Apple Watch'a sahip ender YouTube Müzik abonelerinden biriyseniz, Google Play Müzik'i bu ayın sonlarında kapattığında soğukta kalmayacaksınız . Bugün itibariyle şirketin Apple Watch için bir YouTube...

Tesla Model 3 2021 yenilemesi iyileştirmeler sunuyor

Uzun Menzilli Çift Motorlu versiyon, 353 mil (tahmini) menzile 30 mil artış sağladı. Tesla'nın 2021 Model 3 ve Model...

Bilinmesi Gereken 6 Sıralama Algoritması

Sıralama algoritması, bir diziyi girdi olarak alan, dizide belirli işlemleri gerçekleştiren, bazen liste olarak adlandırılan ve sıralı bir dizi çıktı veren bir...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin