Cuma, Ekim 23, 2020

Telefonunuz sizi takip etmek için nasıl kullanılıyor ve bununla ilgili ne yapabilirsiniz?

Akıllı telefonlarınız sürekli olarak nerede olduğunuzu bildiriyor.

Küresel koronavirüs salgınıyla beraber devletlerin teşvik ettiği uygulamalar, vakaların nerelerde yoğunlaştığını göstererek bireylere sosyal mesafeye dikkat etmeleri gerektiği mesajını verdi.

Ancak çoğunlukla akıllı telefonlardan toplanan konum bilgileri, ticari amaçlarla kullanılıyor. Bu durum, milyonlarca insanın gizliliği ve güvenliğine tehdit de oluşturabiliyor.

Hava durumundan oyunlara pek çok uygulamanın topladığı bilgileri satan şirketlerden Cuebiq, bunları New York Times’ın kullanımına açtı.

Bu bilgileri vermenin sakıncası ne?

Gazetenin analizine göre toplu olarak gözüken verilerde isimler, telefon numaraları veya diğer kişisel bilgiler doğrudan yer almıyor. Ancak isim verilmese bile sürekli olarak aynı apartmandan çıkarak aynı iş yerine giden bir insanın kimliğini tespit etmek zor bir şey değil.

Bu kimlik tespiti yapıldıktan sonra da gizli kalmasını istediğimiz tüm hareketlerimiz ortaya çıkabilir. “Benim gizlim saklım yok” deseniz bile, kötü amaçlı kişilerin izinsiz bir şekilde sizi takip edebileceği fikri yeterince rahatsız edici.

Verilerin kime ne faydası var?

Hedefe yönelik reklam çalışmaları başta olmak üzere konum verileri pek çok alanda kullanılıyor. Örneğin çok fazla spor salonuna giden birisi, daha fazla ayakkabı reklamı görebiliyor.

Apple ve Google gibi şirketler bu bilgilerden trafik yoğunluğunu takip etmek için de yararlanabiliyor.

Uygulama geliştiricileri, bu verileri satarak bedavaya hizmet verebildiklerini söylüyor.

Küresel salgın sürecinde yapılan uygulamalar, koronavirüsün nerelerde etkili olduğunu bildiriyor.

Konum verilerinin toplandığı nasıl anlaşılır?

Kendi akıllı telefonlarımızın paylaştığı bu bilgilerin nerede, nasıl kullanıldığını bilmek maalesef güç. Hem Android, hem de iOS işletim sistemleri, uygulamaların konum verilerini almadan önce kullanıcıdan izin almasını şart koşuyor. Ancak izin istenirken kullanılan ifadeler, pek çok kişi için yanıltıcı olabiliyor.

Mesela bir uygulama hava durumuyla ilgili bildirim gönderebilmek için izin istediğini belirtirken konum verilerini satacağını açık bir şekilde söylemeyebiliyor.

Buna nasıl engel olurum?

Konum bilgilerinizin toplanmasını istemiyorsanız telefonunuzdaki bütün uygulamaları tek tek inceleyip hangisinin ne izni aldığına bakmanız gerekiyor.

Pek çok uygulama, o izinleri vermediğiniz sürece açılmayacaktır. Onlara da bu izni sadece uygulamayı kullandığınız zaman verip sonra yeniden yetkiyi alabilirsiniz.

Bugün En Çok Okunanlar

Adobe Fresco boyama uygulaması artık iPhone’da mevcut

Ayrıca yeni bir lekeleme aracı, zaman atlamalı video kontrolleri ve yorumlar. Adobe, geçtiğimiz yıl iPad ve Surface cihazlarına suluboya, yağ...

Snapchat salgın sırasında yeni kullanıcılar ekledi ve reklam işini büyütüyor

Koronavirüs salgını reklam endüstrisini çok etkilemiş olsa da, Snap bu konuda gayet iyi bir şekilde geziniyor gibi görünüyor. Snapchat uygulaması, üçüncü çeyrek gelir raporuna göre...

Google Asistan’ın Android için sürüş modu bir yıl sonra neredeyse hazır

Google , 2019 ortalarında telefonlar için bir Asistan sürüş modunun geleceğine söz verdi , ancak bu açıkça gerçekleşmedi - herhangi bir işaret olmadan bir yıldan fazla geçti. Yine de...

Google Güvenilir Kişiler uygulamasını durdurdu!

Google Güvenilir Kişiler uygulaması Birkaç yıl önce, Google inşa edilmiş ve kısaca onun muhafaza Güvenilir Kişiler uygulaması üzerinde iOS ve Android'i. Konumunuzu yakın arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin