Pazar, Eylül 20, 2020

Telefonunuzun şarjı 9 yıl gidecek

Golsharifi, “Kavram ispatı çalışmasını tamamladık ve ticari prototipi başlatmak üzereyiz. Ama pandemi nedeniyle laboratuvarlar kapalı” diye konuştu.

Telefon şarjınızın 9 yıl dayandığını düşünün. Hayalini kurmak bile epey zor görünüyor. Ancak Kaliforniya merkezli bir batarya şirketi Nano Diamond Battery (NDB) bunu başarabileceğini iddia ediyor.

Şirketin CEO’su Nima Golsharifi, salı günü yayımlanan bir röportajında, ticari prototip aşamasına geçtiklerini ama pandemi nedeniyle çalışmalarının bölündüğünü söyledi. 

Golsharifi, “Kavram ispatı çalışmasını tamamladık ve ticari prototipi başlatmak üzereyiz. Ama pandemi nedeniyle laboratuvarlar kapalı” diye konuştu.

Laboratuvar açıldıktan 6 ila 9 ay sonra prototipin tamamlanacağını öngören şirkete göre, bu devrim niteliğindeki bataryalar nükleer atıkla çalışıyor.

Nükleer atıklar, son derece ölümcül olduğu ve yok olması binlerce yıl sürdüğü için genellikle okyanus tabanda veya yer altında depolanıyor.

NDB ise bu atıkların bataryalarına güç sağlamak için güvenle kullanılabileceğini öne sürüyor. Şirkete göre bu, grafit nükleer atıkların önce saf bir forma, sonra da elmasa dönüştürülmesiyle mümkün olabilir.

Şirket söz konusu iddialarını başarabilirse, günümüz teknolojisinin en büyük kısıtlamalarından biri olan şarj ömrü sorununu ve nükleer atıkların bertaraf edilmesi problemini çözmüş olacak.

Newatlas’a konuşan NDB’nin baş strateji sorumlusu Neel Naicker, “Çevreye çok zarar veren, büyük bir problemi aldık ve ondan enerji yarattık” ifadelerini kullandı.

Bu teknolojiyi bir iPhone’un içinde düşünün. Bataryanız saatte 5 kez sıfırdan yüze kadar şarj olabilir. Düşünün, bataryanızın şarjı tüm gün gidiyor. Şimdi bir hafta ya da bir ay dayandığını hayal edin. Onlarca yıla ne dersiniz? Bu teknolojiyle bunu başarabiliriz.

Golsharifi’ye göre bataryalar, telefon gibi tüketici elektroniğinde 9 yıl, daha küçük sensörlü teknolojilerde ise 28 bin yıl dayanacak.

Şirketin işletme müdürü Muhammed İrfan ise, radyoizotopların enerji kaynağı olarak kullanılmasının yeni bir şey olmadığını söyledi.

Nükleer tıbbı, nükleer enerjili denizaltıları ve uçak gemilerini örnek gösteren İrfan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Elbette bunlar çok farklı süreçler. Ancak bu enerjiyi, güvenlik sorunları yaşamadan, başarıyla sunabiliyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Cyberpunk 2077’yi PC’de çalıştırmak için ihtiyacınız olan gereksimleri

Merak etmeyin, mega makineye ihtiyacınız yok. Cyberpunk 2077 birkaç ay içinde piyasaya sürülecek, ancak Kasım ortasındaki lansmanından önce geliştirici CD...

Apple iOS 14.2 beta 1 açıklandı – şimdi indirin

Apple iOS 14.2 beta 1 Apple bu haftanın başlarında iOS 14 , iPadOS 14 ve watchOS 7'nin son sürümlerinin çıkacağını duyurduğunda geliştiricileri ve normal iPhone, iPad...

iOS 14 ile Google, iPhone’unuzu ele geçirebileceğini düşünüyor

Üç aylık betalardan sonra iOS 14 nihayet tüm iPhone kullanıcıları için çıktı ve Apple'ın bu yılki büyük mobil işletim sistemi yükseltmesi için...

Marvel’in gelecekteki Avengers serisindeki ilk yeni kahraman doğrulandı

Marvel yeni kahraman Bu yıl Marvel filmleri veya TV şovları alıp almadığımızı söylemek için henüz çok erken. Black Widow Kasım ayı başlarında piyasaya sürülecek,...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin