Perşembe, Temmuz 2, 2020

Televizyonlarda ki HDMI-CEC ayarı ile bağlı HDMI cihazları tek kumandadan yönetin, HDMI-CEC teknolojisi nedir?

HDMI-CEC’deki CEC, Tüketici Elektroniği Kontrolü anlamına gelir. Bu, birden fazla HDMI bağlantılı cihazı bir uzaktan kumandadan (TV kontrolü gibi) kontrol etmenizi sağlayan isteğe bağlı bir özelliktir.

HDMI-CEC nedir?

HDMI, AV ortamında kullanılan ana bağlantı standardıdır. Bununla birlikte, bağlantı ve HDMI-ARC’ye ek olarak, HDMI-CEC, HDMI’nın pek çok tüketicinin bilmediği başka bir özelliğidir. Aslında, zaten sahip olduğunuz cihazda HDMI-CEC zaten etkinleştirilmiş olabilir (veya TV veya cihaz ayarları menünüzden etkinleştirmeniz gerekebilir).

HDMI, AV ortamında kullanılan ana bağlantı standardıdır.

HDMI-CEC Özellikleri

HDMI-CEC, aşağıda listelenen bir dizi özellik sunar. Bununla birlikte, listelenenlerin tümüne HDMI-CEC’yi destekleyen tüm ürünlerde erişilemez. Ayrıca, ürün markaları arasındaki uyumluluk farklılık gösterebilir.

 • Uzaktan Kumanda Geçişi – Uzaktan kumanda komutlarının sistemdeki diğer cihazlara iletilmesini sağlar. Örneğin, HDMI kullanarak TV’ye bağlı diğer cihazların bazı işlevlerini kontrol etmek için TV uzaktan kumandasını kullanabilirsiniz.
 • Tek Dokunuşla Oynatma – Kaynak cihazınızda oynatmaya başladığınızda, TV’yi cihazın bağlı olduğu HDMI girişine geçirir. Örneğin, Blu-ray Disk oynatıcıya bir disk yerleştirip Oynat’a bastığınızda , TV’ye oynatıcının bağlı olduğu HDMI girişine geçmesini söyleyebilir.
 • Yönlendirme Kontrolü – Kullanıcıların giriş kaynağı seçimini kontrol etmesini sağlar. Örneğin, bir TV uzaktan kumandası kullanarak, bağlı bir Ev Sineması alıcısında giriş seçimlerinizi değiştirebilirsiniz.
 • Güverte Kontrolü – Bu özellik, kullanıcıların TV kontrolü aracılığıyla Oynat, Duraklat, Geri Sar, HDMI bağlantılı Blu-ray / Ultra HD oynatıcılarda Hızlı İleri Sar , cihaz akış ortamı ve / veya kablo kutusu (set- Üst kutu).
 • Tek Dokunuşla Kayıt – HDMI-CEC’yi destekleyen bir DVR veya DVD kaydediciniz varsa, TV ekranında önem verdiğiniz bir program gördüğünüzde kayıt işlemini başlatabilirsiniz.
 • Zamanlayıcı Programlama – Uyumlu bir DVD kaydedici veya DVR ile bir zamanlayıcı ayarlamak için TV veya kablo kutusunda bulunan bir EPG (Elektronik Program Kılavuzu) kullanabilirsiniz.
 • Sistem Ses Kontrolü – Kullanıcının, HDMI-CEC ile donatılmış Ev Sineması alıcısının ses seviyesini (veya başka bir uyumlu ses ayarını) veya TV uzaktan kumandasıyla AV işlemcisi / preamp işlemcisini kontrol etmesini sağlar.
 • Cihaz Menü Kontrolü – Bu özellik TV’nizin başka bir cihazın menü sistemini kontrol etmesini sağlar. Örneğin, Blu-ray disk oynatıcı, akışlı ortam cihazı, DVR vb. Gibi bağlı kaynak cihazdaki menü ayarlarında gezinmek için TV uzaktan kumandanızı kullanabilirsiniz.
 • Sistem Bekleme – Bu özellik, kullanıcıların uzaktan kumandayla birden fazla cihazı bekleme moduna almasını sağlar. TV uzaktan kumandanızı kullanarak, kaynak cihazların bağlı olduğu her bir girişe geçebilir, bunları bekleme moduna ve istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.

HDMI-CEC için diğer isimler

HDMI-CEC ile ilgili şaşırtıcı bir şey, cihazların her zaman bu adı kullanmamasıdır. Karışıklığı önlemek için, ev sineması ve TV bileşeni üreticilerinin verdiği diğer HDMI-CEC adlarının bir listesi.

 • Hitachi: HDMI-CEC
 • LG: SimpLink
 • Mitsubishi: NetCommand
 • Panasonic: Viera Link, HDAVI Kontrolü, EZ-Sync
 • Philips: EasyLink, Fun-Link
 • Pioneer: Kuro Link
 • Samsung: Anynet, Anynet +
 • Sharp: Aquos Link
 • Sony: Bravia Sync, Bravia Bağlantısı
 • Toshiba: Regza Bağlantısı, CE Bağlantısı

Not : Listede bulunmayan başka markalar da vardır ve ad zaman içinde değişebilir.

HDMI-CEC’in artıları ve eksileri

Avantajları

 • TV uzaktan kumandasını, HDMI kullanarak TV’ye bağlı cihazın bazı özelliklerini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.
 • Benzer HDMI kabloları, ses ve video bileşenlerinizi birbirine bağlar; bu, bu cihazları kontrol etmek için bağlantı olarak kullanılabilir.

Dezavantajları

 • HDMI donanımlı tüm cihazlarda CEC işlevi gerekmez.
 • HDMI-CEC bulunan cihazlarda, birçok farklı markanın bileşenlerini kullanırken özellik erişimi her zaman tutarlı değildir.
 • Cihazın kendi uzaktan kumandasını veya Evrensel Uzaktan Kumanda’yı (süper kontrol) kullanma gibi kapsamlı bir kontrol yoktur.
 • Bazı durumlarda, HDMI-ARC’nin çalışması için HDMI-CEC etkinleştirilmelidir.
 • Bazen HDMI-CEC, cihazı istemediğinizde etkinleştirir veya devre dışı bırakır.

Bugün En Çok Okunanlar

Google, ofisleri yeniden açma planını erteledi

Arama devinin ofisleri en az Eylül ayına kadar kapalı kalacak. Google, birkaç eyalette görülen coronavirüs vakalarının ardından ABD ofislerinin yeniden açılmasını geciktiriyor . CEO...

Microsoft Tüm Reklamlarını Facebook ve Instagram’dan Çekiyor

Microsoft, reklamlarını Facebook ve Instagram'dan çekmeye karar veren en son büyük şirket, ancak sosyal ağa karşı ırkçı bir boykotun bir parçası...

Tails Linux OS Sürüm 4.8, Büyük Güvenlik Güncelleştirmeleriyle Çıktı

Artık Tails'in yeni bir sürümü indirilebiliyor ve bu sefer son aşama, bu Linux dağıtımını çalıştırırken kullanıcıları korumak için gereken bir dizi güvenlik...

TikTok ve 32 diğer iOS uygulaması hassas pano verilerinizi hala gözetliyor

Mart ayında araştırmacılar, Çin'in sahip olduğu sosyal medya ve video paylaşım fenomeni TikTok dahil olmak üzere dört düzineden fazla iOS uygulamasıyla rahatsız...

Benzer Haberler

Mozilla Firefox 78 Linux, Windows, macOS’ta indirilebilir

Mozilla, desteklenen tüm masaüstü platformlarında resmi olarak Firefox tarayıcısının yeni bir sürümünü yayınladı ve Windows, Linux ve macOS çalıştıran kullanıcılar şu anda...

Spotify, çiftler için bir plan olan Premium Duo’yu başlattı

Spotify zaten hem yalnız kullanıcılar hem de aileler için bir Premium plan sunuyor ve aile planının zaten iki bireysel plandan daha düşük...

Google, Chromecast’te Stadia oyununa Asistan getiriyor

Google , Stadia oyun platformu için en son güncellemesini yayınladı. Yeni güncelleme, Chromecast'te oynanış sırasında Asistan'ın mevcut olması, Gmail adreslerini kullanarak arkadaş arama yeteneği ve oyun...

AWS, .NET için Porting Assistant’ı duyurdu

.NET Framework uygulamalarının .NET core'a taşınması genellikle uyumlu NuGet paketlerinin ve referanslarının aranmasını ve güncellenmesini gerektirir. Proje dosyalarının .NET Core dosya biçimine de...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Google, ofisleri yeniden açma planını erteledi

Arama devinin ofisleri en az Eylül ayına kadar kapalı kalacak.

Microsoft Tüm Reklamlarını Facebook ve Instagram’dan Çekiyor

Microsoft, reklamlarını Facebook ve Instagram'dan çekmeye karar veren en...

Tails Linux OS Sürüm 4.8, Büyük Güvenlik Güncelleştirmeleriyle Çıktı

Artık Tails'in yeni bir sürümü indirilebiliyor ve bu sefer son...