Salı, Temmuz 7, 2020

Teraflop nedir?

Yeni bir Xbox Series X satın almak istiyorsanız, muhtemelen TFLOP terimiyle karşılaşıyorsunuz. ( TFLOP) teraflop ve grafik kartı performansının önemli bir ölçümü haline geldi.

Yeni bir Microsoft Xbox X Serisi veya hatta bir PC için grafik kartı satın almak istiyorsanız, TFLOP terimiyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Kısaltılmış teraflop ve grafik kartı performansının önemli bir ölçümü haline geldi. Genellikle, sayı ne kadar yüksek olursa performans o kadar iyi olur, ancak dikkate alınması gereken bazı nüanslar vardır. İşte dünyanın en güçlü GPU’larını karşılaştırırken bilmeniz gereken her şey.

TFLOP nedir?

İşlemci saat hızını ölçen gigahertz’in (GHz) aksine, TFLOP bilgisayar performansının doğrudan bir ölçümüdür.

TFLOP, bilgisayar performansının doğrudan ölçümüdür

Özellikle, teraflop işlemcinin saniyede 1 trilyon kayan nokta işlemi hesaplama yeteneğini ifade eder. Örneğin, bir şeyin ‘6 TFLOP’ olduğunu varsayalım, yani işlemci kurulumu saniyede ortalama 6 trilyon kayan nokta işlemini işleyebiliyor anlamına gelir.

Microsoft, özel Xbox Series X işlemcisini 12 TFLOP ile derecelendiriyor, yani konsol saniyede 12 trilyon kayan nokta işlemi gerçekleştirebiliyor. Karşılaştırma için, Apple’ın 16 inç MacBook Pro’undaki AMD Radeon Pro GPU, 4 teraflop ile zirveye yerleşirken, yeniden tasarlanan Mac Pro, 56 teraflop’a ulaşabilirdüzeyde.

TFLOP oyun oynamak için önemli mi?

Microsoft kısa bir süre önce grafik işlemcisinin 12 teraflop’a kadar performansa sahip olduğunu belirten Xbox Series X ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Bu, Xbox Series X’deki 6 teraflop’un iki katı ve orijinal Xbox One’ın kapasitesinin 8 katı. Microsoft bunu işleme ve grafikte gerçek bir sıçrama olarak nitelendirdi.

Geliştirilmiş bilgi işlem gücü oyunlar için önemlidir.

Microsoft için bir algoritma uygularken, özellikle yeni Xbox donanım hızlandırmalı DirectX Ray Tracing (ışın izleme ile) kullanacaksa, oyunlar için gelişmiş bilgi işlem gücü çok önemlidir. Video oyunu sahnelerini daha gerçekçi hale getirmek için Değişken Oranlı Gölgeleme (VRS) ayarlarınızı kontrol edin.

Deneyimleceğiniz üzere emilen, yansıtılan veya kırılan ışığık sebebiyle daha fazla grafik özelliği gerekmekte. 12 TFLOP ile kullanıcılar iyi bir oyun deneyimine kavuşuyorlar.

Daha yüksek TFLOP daha hızlı cihazlar, daha iyi grafikler anlamına mı geliyor ?

Genellikle durum budur, ancak aslında daha fazla terafloplu GPU’ların daha az TFLOP olanlardan daha kötü performans gösterdiğini gördük. Kapasite aynı. Örneğin, farlar ve spot ışıkları aynı gücü kullanabilir, ancak çok farklı şekillerde çalışırlar ve farklı parlaklık seviyelerine sahiptirler. Gerçek dünya performansı, işlemci mimarisi, çerçeve arabellekleri, çekirdek hızı ve diğer önemli özelliklere bağlıdır.

Daha fazla TFLOP daha hızlı cihaz, daha iyi grafik demektir

Genellikle, daha fazla TFLOP daha hızlı cihazlar, daha iyi grafikler anlamına gelir. Sadece birkaç yıl önce, tüketici cihazları TFLOP seviyesine bile ulaşamadı, ancak şimdi birçok cihazın 6 ila 11 TFLOP’a ulaşması yaygın. Süper bilgisayar dünyasında işler daha da etkileyici.

Spesifikasyonları karşılaştıran araştırmacılar şu anda 100’den fazla petaflop (1 petaflop 1000 teraflop’a eşit) olan süper bilgisayarları tartışıyor. Şu anda, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bir IBM süper bilgisayarı tarafından tutulan performans kaydı 122.3 petaflop’a ulaşıyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka da yer alıyor. Elon Musk milyarder olmadan önce Pansilvanya...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok diledikleri şeyleri açıkladı. Dünyaca ünlü K-Pop grubu BTS’nin üyeleri son albümleri Map...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ise yüzde 75'inin hayvanlardan geçtiği belirtildi.

Hindistan’da yaşlılar çöpçatanlık ajansında aşkı yeniden buldu ama bundan herkes memnun değil

Ajansa başvuran pek çok kişi yalnız yaşamaktansa, bir yol arkadaşıyla hayatı paylaşmanın daha iyi olduğunu düşünüyor. Hindistan pek çok yaşlı...

Benzer Haberler

Google’ın Android’e getirmesi gereken 8 iOS 14 özelliği

Apple ve Google, mobil işletim sistemlerinin bir sonraki büyük sürümünü, daha sonraki yıllarda piyasaya sürüleceklerini duyurdular. Google, Android 11'i konuşmalara, kişilere ve gizliliğe odaklanan ilk duyurdu ve Apple, geçen...

Game of Thrones’un yaratıcısı George R.R. Martin, serinin yeni kitabını ne zaman bitireceğini açıkladı

Her gün Kış Rüzgarları üzerinde saatlerce çalışıyor ve sürekli ilerleme kaydediyorum” dedi. Game of Thrones’un yaratıcısı George R.R. Martin’in...

Twitter’dan tweet düzenleme için açıklama…

Günümüzde yoğun kullanıcısı bulunan Twitter,kullanıcıların en çok istediği bir özellikle birlikte, sosyal bir mesaj verdi. Son ayların gündemini oluşturan corona virüs salgınına dikkat...

Apple, kullanıcıların Apple Kartlarını yönetmelerine izin verecek bir web portalı açtı.

Apple Card, 2019 yılında Goldman Sachs ile işbirliği içinde piyasaya sürüldü. Şimdiye kadar, kullanıcılar yönetmek için yalnızca iPhone'daki Cüzdan uygulamasına güvenmek zorunda kaldı. Ancak Apple'ın duyurduğu web portalının tanıtımı ile bu...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin

Elon Musk’ın üniversitedeyken dünyayı değiştireceğine inandığı 5 fikir

Teknoloji girişimcisinin inandığı araçlar arasında genetik mühendisliği ve yapay zeka...

BTS üyeleri en büyük hayallerini açıkladı

Ünlü K-Pop grubunun üyeleri pandeminin oluşturduğu koşullar altında en çok...

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çevre ve vahşi yaşam korunmazsa artmaya devam edecek

Raporda insanlara bulaştığı bilinen 1400 mikrobun yüzde 60'ının, yeni ortaya...