Pazartesi, Ekim 19, 2020

Teraflop nedir?

Yeni bir Xbox Series X satın almak istiyorsanız, muhtemelen TFLOP terimiyle karşılaşıyorsunuz. ( TFLOP) teraflop ve grafik kartı performansının önemli bir ölçümü haline geldi.

Yeni bir Microsoft Xbox X Serisi veya hatta bir PC için grafik kartı satın almak istiyorsanız, TFLOP terimiyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Kısaltılmış teraflop ve grafik kartı performansının önemli bir ölçümü haline geldi. Genellikle, sayı ne kadar yüksek olursa performans o kadar iyi olur, ancak dikkate alınması gereken bazı nüanslar vardır. İşte dünyanın en güçlü GPU’larını karşılaştırırken bilmeniz gereken her şey.

TFLOP nedir?

İşlemci saat hızını ölçen gigahertz’in (GHz) aksine, TFLOP bilgisayar performansının doğrudan bir ölçümüdür.

TFLOP, bilgisayar performansının doğrudan ölçümüdür

Özellikle, teraflop işlemcinin saniyede 1 trilyon kayan nokta işlemi hesaplama yeteneğini ifade eder. Örneğin, bir şeyin ‘6 TFLOP’ olduğunu varsayalım, yani işlemci kurulumu saniyede ortalama 6 trilyon kayan nokta işlemini işleyebiliyor anlamına gelir.

Microsoft, özel Xbox Series X işlemcisini 12 TFLOP ile derecelendiriyor, yani konsol saniyede 12 trilyon kayan nokta işlemi gerçekleştirebiliyor. Karşılaştırma için, Apple’ın 16 inç MacBook Pro’undaki AMD Radeon Pro GPU, 4 teraflop ile zirveye yerleşirken, yeniden tasarlanan Mac Pro, 56 teraflop’a ulaşabilirdüzeyde.

TFLOP oyun oynamak için önemli mi?

Microsoft kısa bir süre önce grafik işlemcisinin 12 teraflop’a kadar performansa sahip olduğunu belirten Xbox Series X ile ilgili ayrıntıları açıkladı. Bu, Xbox Series X’deki 6 teraflop’un iki katı ve orijinal Xbox One’ın kapasitesinin 8 katı. Microsoft bunu işleme ve grafikte gerçek bir sıçrama olarak nitelendirdi.

Geliştirilmiş bilgi işlem gücü oyunlar için önemlidir.

Microsoft için bir algoritma uygularken, özellikle yeni Xbox donanım hızlandırmalı DirectX Ray Tracing (ışın izleme ile) kullanacaksa, oyunlar için gelişmiş bilgi işlem gücü çok önemlidir. Video oyunu sahnelerini daha gerçekçi hale getirmek için Değişken Oranlı Gölgeleme (VRS) ayarlarınızı kontrol edin.

Deneyimleceğiniz üzere emilen, yansıtılan veya kırılan ışığık sebebiyle daha fazla grafik özelliği gerekmekte. 12 TFLOP ile kullanıcılar iyi bir oyun deneyimine kavuşuyorlar.

Daha yüksek TFLOP daha hızlı cihazlar, daha iyi grafikler anlamına mı geliyor ?

Genellikle durum budur, ancak aslında daha fazla terafloplu GPU’ların daha az TFLOP olanlardan daha kötü performans gösterdiğini gördük. Kapasite aynı. Örneğin, farlar ve spot ışıkları aynı gücü kullanabilir, ancak çok farklı şekillerde çalışırlar ve farklı parlaklık seviyelerine sahiptirler. Gerçek dünya performansı, işlemci mimarisi, çerçeve arabellekleri, çekirdek hızı ve diğer önemli özelliklere bağlıdır.

Daha fazla TFLOP daha hızlı cihaz, daha iyi grafik demektir

Genellikle, daha fazla TFLOP daha hızlı cihazlar, daha iyi grafikler anlamına gelir. Sadece birkaç yıl önce, tüketici cihazları TFLOP seviyesine bile ulaşamadı, ancak şimdi birçok cihazın 6 ila 11 TFLOP’a ulaşması yaygın. Süper bilgisayar dünyasında işler daha da etkileyici.

Spesifikasyonları karşılaştıran araştırmacılar şu anda 100’den fazla petaflop (1 petaflop 1000 teraflop’a eşit) olan süper bilgisayarları tartışıyor. Şu anda, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bir IBM süper bilgisayarı tarafından tutulan performans kaydı 122.3 petaflop’a ulaşıyor.

Bugün En Çok Okunanlar

Mobil Uygulama Geliştiricilerinin Öğrenmesi Gereken En İyi Programlama Dilleri

Programlama dilleri, mobil uygulama geliştiricilerinin, kararlı, güvenli ve modern mobil mimarilerle uyumlu uygulamaları kodlamalarına yardımcı olur. Belirli işletim sistemleri ve donanım türleri...

Windows 10 Build 20231.1005 Yayında

Microsoft, Geliştirme kanalına kayıtlı kullanıcılara Windows 10 toplu güncelleştirmesi KB4586238'i resmi olarak yayımladı ve böyle bir yamadan bekleyebileceğinizin aksine, büyük bir değişiklik...

Apple iPhone HDR video kaydı ekledi

Yeni ProRAW formatı size fotoğraflar üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. “Profesyonel” etiketi haklı olduğunu iPhone 12 Pro ve Pro Max tarafından ekleyerek kamera...

Spotify iOS 14 Widget Desteği ile Güncellendi

Spotify, tüm platformlardaki en popüler müzik akışı hizmetlerinden biridir ve şirket, mevcut olduğu cihazlara eklenen en son özelliklerle her zaman güncel kalması...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin