Salı, Kasım 24, 2020

Tesla Çinde üretilen otomobiller Avrupa’ya ihraç edilecek

Hızla büyüyen ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Şangay’daki yeni fabrikasında üretilen otomobilleri bu ay Avrupa’ya ihraç etmeye başlayacağını duyurdu.

Grup, Salı günü AFP’ye yaptığı açıklamada, Model 3 araçlarının Fransa, Almanya, İtalya ve İsviçre de dahil olmak üzere 10’dan fazla ülkeye sevk edileceğini bildirdi.

Şirket, “Bu karar, Çin imalatının mükemmelliğinin kanıtıdır” dedi.

Tesla geçen yıl üçüncü fabrikasını Çin’in finans başkentinde rekor bir 10 ayda kurdu. New York ve Nevada’da zaten tesisleri var.

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki ilk fabrika , şu anda hem dünyanın hem de ABD şirketi için en büyük olan Çin’in otomobil pazarına Tesla’ya anahtar erişim sunmalıdır .

Tesla CEO’su Elon Musk’ın küreselleşme stratejisinde atılan önemli bir adımdır.

Milyar dolarlık tesis, Çin için alışılmadık bir durum; bu, tipik olarak yabancı otomobil üreticilerinin yerli firmalarla ortak girişimler üretmesini gerektiriyor, bu da karları ve teknolojiyi yerel ortaklarla paylaşmak anlamına geliyor.

Musk, fabrikanın sonunda yıllık 500.000 araç üretim kapasitesine sahip olacağını söyledi.

Çin’den Avrupa’ya otomobil ihraç etmek, Tesla’nın dördüncü fabrikası Berlin dışında kurulup çalışmaya başlamadan önce karlı Avrupa pazarına ulaşmasını sağlayacak.

Tesla Model 3 – orta fiyatlı, toplu pazar teklifi – firmanın Model S ve Model X’inden daha kompakt ve daha ucuzdur.

Bugün En Çok Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin